Prawda

Piątek, 19 kwietnia 2024 - 21:57

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji


Soeren Kern 2022-03-05

W reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę niemiecki kanclerz Olaf Scholz ogłosił zmianę paradygmatu w niemieckiej polityce obronnej i energetycznej. Powiedział, że Niemcy znacząco podniosą wydatki na obronę i zredukują zależność energetyczną od Rosji. (Zdjęcie: Wikipedia)
W reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę niemiecki kanclerz Olaf Scholz ogłosił zmianę paradygmatu w niemieckiej polityce obronnej i energetycznej. Powiedział, że Niemcy znacząco podniosą wydatki na obronę i zredukują zależność energetyczną od Rosji. (Zdjęcie: Wikipedia)

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz ogłosił zmianę paradygmatu w niemieckiej polityce obronnej i energetycznej w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę. Powiedział, że Niemcy znacząco podniosą wydatki na obronę i zredukują zależność energetyczną od Rosji.


Scholz ogłosił także inne ważne zmiany w polityce: Berlin zatrzymał kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 pod morzem Bałtyckim, który podwoiłby dostawy rosyjskiego gazu do Niemiec; zgodził się autoryzować przekazanie broni Ukrainie; i zdecydował się odciąć rosyjskie banki od międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT.


Te posunięcia stanowią całkowite odwrócenie polityki Niemiec wobec Rosji po zimnej wojnie – która skupiała się na rozwijaniu więzi ekonomicznych, a nie na przeciwstawianiu się Moskwie – i oznaczają definitywny koniec epoki kanclerz Angeli Merkel.


Podczas nadzwyczajnej sesji Bundestagu, niemieckiego parlamentu, 27 lutego, Scholz powiedział, że agresja Rosji na Ukrainę oznacza punkt zwrotny europejskiej historii:

"Żyjemy w okresie przełomowym. A to znaczy, że świat nie będzie dłużej taki sam jak był dotąd. Podstawowym pytaniem jest, czy można pozwolić sile przeważyć nad prawem. Czy pozwolimy Putinowi na cofnięcie zegara do XIX wieku i epoki wielkich mocarstw? Czy też potrafimy zmobilizować siłę, by trzymać w szachu podżegaczy wojennych takich jak Putin. To wymaga siły z naszej strony. Tak, w pełni zamierzamy zabezpieczyć naszą wolność, naszą demokrację i nasz dobrobyt…


Tym atakiem na Ukrainę Putin dąży nie tylko do wymazania z mapy niepodległego kraju. Niszczy europejski porządek bezpieczeństwa, który panował od niemal pół wieku, od aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach.  Izoluje się także od całej międzynarodowej społeczności....


Prezydent Putin zawsze mówi o niepodzielnym bezpieczeństwie. Tym, do czego dąży jednak obecnie, jest podzielenie kontynentu na znane, stare strefy wpływu w oparciu o  siły zbrojne. To ma konsekwencje dla bezpieczeństwa w Europie. Tak, długotrwałego bezpieczeństwa w Europie nie można osiągnąć w opozycji do Rosji. Na przewidywalną przyszłość jednak Putin zagraża temu bezpieczeństwu.


Dlatego też chcę powiedzieć wyraźnie, że akceptujemy wyzwanie, jakie stoi przed nami – z trzeźwym zdecydowaniem....


Każdy, kto czyta opowiadające o historii wystąpienia Putina, kto widział w telewizji jego wypowiedzenie wojny Ukrainie, lub kto niedawno – tak jak ja – godzinami prowadził z nim bezpośrednie rozmowy, nie może dłużej mieć żadnych wątpliwości, że Putin chce zbudować rosyjskie imperium. Chce fundamentalnie przedefiniować status quo w Europie zgodnie ze swoją wizją. I nie ma żadnych skrupułów w sprawie używania do tego siły militarnej. Widzimy to dzisiaj w Ukrainie.


Dlatego musimy zadać sobie pytanie: jaki potencjał posiada Rosja Putina? I jakiego potencjału potrzebujemy my, by odeprzeć to zagrożenie – dzisiaj i w przyszłości? Jest jasne, że musimy inwestować znacznie więcej w bezpieczeństwo naszego kraju. Żeby chronić naszą wolność i naszą demokrację. To jest wielkie narodowe przedsięwzięcie.  


Celem jest potężna, nowoczesna Bundeswehra [niemiecka armia], na której można polegać, że nas obroni. Na konferencji bezpieczeństwa w Monachium, tydzień temu powiedziałem, że potrzebujemy samolotów, które latają, okrętów, które pływają po morzach, i żołnierzy, którzy są optymalnie przygotowani do swoich misji. To jest ważne. I jest całkowicie pewne, że kraj naszych rozmiarów i naszego znaczenia w Europie powinien być w stanie to osiągnąć.


Ale nie powinniśmy mieć złudzeń. Lepszy sprzęt, nowoczesna technologia, więcej personelu — to wszystko kosztuje dużo pieniędzy. Dlatego utworzymy specjalny fundusz dla Bundeswehry [Sondervermögen Bundeswehr ]. Budżet federalny na 2022 r. zapewni jednorazową sumę 100 miliardów euro. Wykorzystamy te pieniądze na niezbędne inwestycje i projekty zbrojeniowe. Teraz – rok po roku – będziemy inwestować ponad dwa procent produktu krajowego brutto w naszą obronę....


Musimy pamiętać, że sama Bundeswehra nie ma możliwości powstrzymania przyszłych zagrożeń… musimy zrobić więcej, aby zagwarantować bezpieczne dostawy energii dla naszego kraju. Zmienić kurs, wyeliminować naszą zależność  od poszczególnych dostawców energii. Wydarzenia ostatnich dni i tygodni pokazały nam, że odpowiedzialna polityka energetyczna jest kluczowa nie tylko dla naszej gospodarki i naszego klimatu, ale również dla naszego bezpieczeństwa....


Jeżeli chcemy, aby ostatnie trzydzieści lat były czymś więcej niż tylko historycznym epizodem, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zachować spójność Unii Europejskiej, siłę NATO, nawiązać jeszcze bliższe relacje z naszymi przyjaciółmi, naszymi partnerami i wszystkimi, którzy podzielają nasze wartości na całym świecie. Jestem całkowicie przekonany, że nam się to uda, ponieważ my i nasi partnerzy jesteśmy tak zdeterminowani i tak zjednoczeni jak nigdy.


To, co nas dziś łączy, to wiedza o sile wolnych demokracji. Wiemy, że kiedy coś ma szeroki konsensus wśród polityków i w opinii publicznej, przetrwa – nawet  tak przełomowy moment i będzie trwać. Wszystkie grupy parlamentarne w tej Izbie, które jednoznacznie potępiły rosyjską inwazję na Ukrainę, wiedzą że jest ona absolutnie nieuzasadnionym atakiem na niepodległe państwo, na pokojowy porządek w Europie i na świecie”.

Wydatki na obronę


Stanowcza zapowiedź Scholza, że podniesie wydatki na obronę do ponad 2% PKB stanowi zasadniczą zmianę poprzedniej niemieckiej polityki, która korzystała z taryfy ulgowej amerykańskiego parasola obronnego. Znaczenie tego zwrotu o 180 stopni trudno przecenić. Niemcy będą miały największe wydatki na obronę w Europie.


Dwa procent niemieckiego PKB to około 76 miliardów euro (85 miliardów dolarów). Dla porównania, brytyjski budżet obronny wynosi obecnie 40 miliardów funtów (54 miliardy dolarów), a francuski budżet obronny to 41 miliardów euro (46 miliardów dolarów).


Podczas szczytu NATO w Walii, w 2014 roku, państwa członkowskie zgodziły się przeznaczać co najmniej 2% swojego PKB na obronę, ale Niemcy — największa gospodarka w UE i czwarta co do wielkości na świecie — konsekwentnie odmawiały honorowania tego zobowiązania. Według danych NATO w 2021 r. Niemcy przeznaczyły na obronę tylko 1,5% PKB , z czego wynika również, że od 2015 r. niemieckie wydatki na obronę wzrosły o mniej niż 0,5% PKB.


Niemieckie siły zbrojne są w żałosnym stanie. 24 lutego najwyższy rangą oficer armii niemieckiej publicznie ubolewał, że lata zaniedbań finansowych uniemożliwiły armii reakcję na rosyjską agresję na Ukrainie. Dowódca niemieckiej  armii gen. broni Alfons Mais pisał:>


Budzimy się rano i zdajemy sobie sprawę, że w Europie jest wojna. Po ponad czterdziestu latach służby w czasach pokoju nie uwierzyłbym, że będę przeżywał kolejną wojnę. Bundeswehra, armia, którą mogę dowodzić, jest mniej lub bardziej goła. Potencjał, który możemy zaoferować w celu wsparcia Sojuszu, jest bardzo ograniczony. Wszyscy widzieliśmy, że to nadchodzi i nie byliśmy w stanie przeforsować naszych żądań, aby wyciągnąć wnioski z aneksji Krymu i wdrożyć je w życie. Nie czuję się z tym dobrze! Jestem wściekły!


W krytycznym raporcie opublikowanym przez niemiecki parlament w styczniu 2019 r. stwierdzono, że sprzętu o istotnym znaczeniu jest bardzo mało, a stan gotowości i poziom rekrutacji jest na najniższym poziomie. „Gdziekolwiek spojrzysz, widzimy niesprawność” –powiedział jeden z wysokich rangą niemieckich oficerów ze sztabu głównego Bundeswehry w Berlinie. W tym samym roku Bundeswehra musiała uziemić wszystkie swoje 53 śmigłowce szturmowe Tiger z powodu usterek technicznych.


Raport niemieckiego tygodnika Der Spiegel z maja 2018 r. ujawnił , że tylko cztery z 128 niemieckich myśliwców Eurofighter były gotowe do walki. Zobowiązanie Niemiec wobec NATO wymaga posiadania nie mniej niż 80 odrzutowców gotowych do walki na wypadek kryzysu.


Według
 sprawozdania parlamentu pod koniec 2017 roku żaden z 14 największych samolotów transportowych niemieckich sił powietrznych nie był dostępny z powodu braku konserwacji. W październiku 2017 r. rzecznik niemieckiej marynarki wojennej poinformował , że wszystkie sześć niemieckich okrętów podwodnych jest unieruchomionych, ponieważ są naprawiane. W lutym 2015 r. niemiecki resort obrony przyznał, że jego siły są tak źle wyposażone, że podczas ćwiczeń NATO w Norwegii zamiast karabinów maszynowych korzystano z atrap.


Duża część winy spada na byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel. W ciągu 16 lat sprawowania przez nią urzędu zadawalała się parasolem obronnym Stanów Zjednoczonych. Kolejni prezydenci amerykańscy bezskutecznie naciskali na Angelę Merkel, żeby zwiększyła niemieckie wydatki na obronę. Były prezydent USA Donald Trump był szczególnie stanowczy, domagając się, żeby Niemcy dawały uczciwy wkład:

„Jeśli jest kraj, który płaci zaledwie 1%, i kraje, które płacą mniej niż 1%, a są to bardzo bogate kraje…. Teraz wchodzimy w nowy rok, a oni nie płacą. A teraz pytam: Czy muszą płacić za poprzednie lata?


Dlaczego są nam winni za obecny rok, za każdym razem, gdy nadchodzi kolejny rok, nie muszą płacić? To nie jest w porządku.


Jeżeli Niemcy dla przykładu płacą 1%, a mają płacić 2%, to mówimy o miliardach dolarów. Oznacza to, że w zeszłym roku, rok wcześniej i w poprzednich latach, za wszystkie te lata są nam winni pieniądze. Nikt nigdy o tym nie wspomniał. Po prostu wciąż mówią tylko o teraźniejszości. Więc jeśli przychodzi nowy rok, nigdy nie mówią o roku, w którym nie zapłacili. Ale w rzeczywistości teoretycznie są nam winni te pieniądze. To jest niesprawiedliwe”.

Scholz oświadczył, że fundusz o wartości 100 miliardów euro (równowartość 115 miliardów dolarów) zostanie natychmiast wykorzystany na modernizację armii i zakup najnowocześniejszej broni. Przypomnijmy proporcje, niemiecki budżet obronny w 2021 r. wyniósł 47 mld euro (55 mld USD).


Mówiąc o konkretach Scholz powiedział, że Niemcy zakupią najnowocześniejsze drony Heron od Izraela i samoloty bojowe F-35 od Stanów Zjednoczonych. Zobowiązał się również do wzmocnienia nuklearnego odstraszania wobec Rosji. Ponadto Scholz zapowiedział, że Niemcy we współpracy z innymi krajami europejskimi stworzą „następną generację” samolotów bojowych i czołgów.


Była minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer, napisała na Twitterze :

„Jestem wściekła na siebie za naszą historyczną porażkę. Po Gruzji, Krymie i Donbasie nie przygotowaliśmy niczego, co by naprawdę odstraszyło Putina. Zapomnieliśmy o lekcji Schmidta i Kohla, że negocjacje zawsze są na pierwszym miejscu, ale [równocześnie] my musimy być wystarczająco silni militarnie, aby rezygnacja z negocjacji nie była opcją dla drugiej strony”.

Bezpieczeństwo energetyczne


Scholz zapowiedział również szereg kroków mających na celu zmniejszenie uzależnienia Niemiec od rosyjskich dostaw energii. Zapowiedział, że Niemcy zwiększą strategiczne rezerwy paliw oraz pojemność magazynów gazu ziemnego o dwa miliardy metrów sześciennych (co oznacza możliwość dostaw na około dziesięć dni). Scholz dodał, że Niemcy kupią dodatkowy gaz ziemny na rynkach światowych i zapowiedział „szybką budowę” dwóch terminali odbioru ciekłego gazu ziemnego (LNG) w portach w Brunsbüttel i Wilhelmshaven nad Morzem Północnym.


W ramach odwracania dotychczasowej polityki rząd niemiecki zawiesił certyfikację techniczną kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, który miał podwoić dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Niemiec.


Przywódcy kilku państw Europy Środkowo-Wschodniej – m.in. Bułgarii, Czech, Estonii, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Ukrainy – byli przeciwni gazociągowi, który ich zdaniem zwiększy zależność Europy Zachodniej od Moskwy, narażając Unię Europejską na rosyjski szantaż   


Zarówno administracja Obamy, jak i Trumpa sprzeciwiły się budowie tego gazociągu – który w całości należy do rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom. Argumentowano, że wzmocni to gospodarczy i polityczny wpływ Putina na Europę.


W lipcu 2021 r. administracja Bidena niespodziewanie odwróciła wieloletni konsensus polityczny i ogłosiła, że USA nie są już przeciwne uruchomieniu  gazociągu. Posunięcie to podobno było gestem dobrej woli pod adresem Angeli Merkel. W dzień po inwazji Rosji na Ukrainę, Biden uchylił swoją wcześniejszą decyzję i ponownie nałożył sankcje na Nord Stream 2.


Scholz był pod silną presją polityczną, aby wstrzymać Nord Stream 2, ale nie wiadomo, czy jego decyzja będzie trwała, czy jest tylko tymczasowa. Rurociąg o wartości 9,5 miliarda euro (10,8 miliarda dolarów) został już zbudowany — budowa została ukończona we wrześniu 2021 roku — a certyfikacja techniczna i regulacyjna miała zostać zatwierdzona do sierpnia 2022 roku. Jeśli napięcie w konflikcie między Rosją i Ukraina osłabnie, rząd niemiecki stanie w obliczu nacisków na danie certyfikatu i uruchomienie gazociągu.


Tymczasem, jeszcze bardziej szokującą zmianą polityki, jest zapowiedź niemieckiego ministra energetyki Roberta Habecka, który powiedział, że rozważa wydłużenie żywotności pozostałych niemieckich elektrowni jądrowych aby zabezpieczyć dostawy elektryczności. Habeck jest politykiem z partii Zielonych, która zawsze była przeciwna energetyce jądrowej.


Istnieją długoterminowe rozwiązania umożliwiające uniezależnienie Niemiec od Rosji. Na przykład Stany Zjednoczone mogłyby zaspokoić dużą część niemieckiego zapotrzebowania na paliwa kopalne, gdyby administracja Bidena odwróciła obecną politykę, która ogranicza wydobycie, rozwój i eksport amerykańskiej ropy i gazu. Te ograniczenia są gospodarczo i geopolitycznie szkodliwe zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i dla ich sojuszników w Europie.


Sprzedaż broni


W innym historycznym zwrocie Scholz, pod presją opinii publicznej, zgodził się dostarczyć broń na Ukrainę zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem innych krajów. To posunięcie zmienia dotychczasową politykę niemiecką w sprawie dostarczania broni do stref konfliktu.


Scholz zapowiedział, że Niemcy wyślą bezpośrednio na Ukrainę 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet Stinger. Usunął też ograniczenia, które zabraniały krajom trzecim przekazywania broni wyprodukowanej w Niemczech do stref konfliktu. Posunięcie to pozwoli na przykład Holandii wysłać Ukrainie 400 niemieckich granatników z napędem rakietowym.


Polityka niemiecka graniczyła ze śmiesznością. Jeszcze kilka dni temu rząd niemiecki zabronił Estonii przerzucania do Ukrainy haubic D-30 produkcji sowieckiej. Te haubice są z lat 60. XX wieku i były wyposażeniem armii NRD, po zjednoczeniu Niemiec zostały sprzedane Finlandii, a następnie do Estonii. Niemcy udzieliły teraz Estonii pozwolenia na wysłanie tej broni na Ukrainę.


Wcześniej niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zapowiedziała , że Niemcy wyślą na Ukrainę 5 tys. hełmów wojskowych. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko nazwał tę ofertę „kpiną” i zapytał : „Co Niemcy przyślą nam teraz, poduszki?”


Sankcje gospodarcze i finansowe


Na innym polu Niemcy zgodziły się na odcięcie niektórych rosyjskich banków od SWIFT - Stowarzyszenia na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej — globalnego systemu płatności. Ten ruch – skoordynowany z innymi członkami G7 (Kanadą, Francją, Włochami, Japonią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi) ogranicza zdolność rosyjskiego banku centralnego do wspierania rubla, który spadł do historycznie niskiego kursu w stosunku do euro i amerykańskiego dolara.


Zakaz, który objętym sankcjami bankom uniemożliwia transfer pieniędzy zarówno do kraju, jak i z kraju, nie dotyczy transakcji za paliwo. Najwyraźniej celem jest sparaliżowanie rosyjskiej sieci bankowej bez zakłócania rosyjskiego  eksportu paliw. Amerykański komentator Andrew McCarthy tak wyjaśnił ten paradoks:

Europa i, w mniejszym stopniu, Stany Zjednoczone są teraz zależne od rosyjskiej energii. Europejczycy otrzymują 40 procent swojego gazu i jedną czwartą ropy z Rosji, a my kupujemy z Moskwy 7 procent naszej ropy. Jeśli odetniemy Rosję od systemu, który ułatwia globalne transakcje finansowe, i uniemożliwimy Rosji dopływ dochodów z ropy, Putin zakręci kurki....


Po drugie, Rosja jest nam winna mnóstwo pieniędzy. Pomimo całych lat nieuczciwego zachowania Putina, amerykańskie i europejskie rządy beztrosko kontynuowały interesy z Rosją i zachęcały do powiązania naszych sektorów handlowych i finansowych z rosyjskimi…


Odcięcie SWIFT zagroziłoby spłatom tych długów (podobnie zresztą jak i załamanie się rosyjskiej gospodarki). Szkody dla gospodarek amerykańskiej i zachodnich byłyby ogromne.

Reakcje


Decyzje Niemiec o odwróceniu wielkoletniej polityki ugłaskiwania Rosji powitano mieszanką niedowierzania, ulgi i pochwał. Opisywano to jako "rewolucję", "pełną zmianę paradygmatu", "zmianę mentalności", "fundamentalne przemyślenie", "fundamentalny zwrot", "całkowicie nadzwyczajne", "wielki krok", "główną zmianę", "historyczną zmianę polityki", "historyczne oświadczenie", "zdumiewający zwrot", "przełom", "prawdziwie historyczny moment", "zapierający dech w piersiach obrót", "wielką ulgę", "przełomowy moment," "odwrót o 180 stopni", "olbrzymi zwrot", "krytyczny punkt zwrotny", "całkowicie nadzwyczajne” i "to jest wielkie".


Niemiecki politolog Marcel Dirsus napisał:

"Olaf Scholz zmienia dziesięciolecia niemieckiej polityki zagranicznej jednym przemówienie. Rosja poszła za daleko i teraz Niemcy budzą się. Niewiarygodne".

Weteran analiz transatlantyckiego bezpieczeństwa Andrew Michta tweetował:

"Muszę powiedzieć, że nie poznaję Europy, kiedy odpowiada na gangsteryzm Putina wobec #Ukrainy… nagle widzę, że kontynent jednak ma kręgosłup. Tak trzymać!"

Andrew Gray, redaktor polityczny “Politico”, zanotował:

"Obserwowanie Scholza dzisiaj w Bundestagu jest obserwowaniem, jak dziesięciolecia niemieckiej polityki zagranicznej zmieniają się w kilka minut na  naszych oczach”.  

Główny korespondent “Politico” z Europy, Matt Karnitschnig, dodał:

"Przypomina mi to coś, co ambasador Kornblum [były ambasador USA w Niemczech] powiedział mi kiedyś: tempo zmiany w Niemczech jest powolne, jak ruchy lodowca, aż do momentu, kiedy nie jest [tak powolne]. Dzisiaj jest niemieckim politycznym odpowiednikiem jest arktyczne odrywanie się gór lodowych”.

Niemiecki analityk polityki zagranicznej Ulrich Speck tweetował:

"Niemcy zajęły ostre stanowisko. Największa europejska gospodarka i nieoficjalny przywódca Europy. Putin dobrze wie, dlaczego tak wiele zainwestował w przyjazne stosunki. Niemcy były na to otwarte. Jednak atak na Ukrainę zmienił wszystko. Z pewnością był to szok dla Putina”. 

Niemiecki dziennikarz Michael Knigge dodał:

"Trudno przecenić to, jak bardzo atak Putina na Ukrainę zmienił Niemcy. Mniej niż tydzień temu Nord Stream 2 był nadal żywy, dostarczanie broni Ukrainie było tabu & odcięcie Rosji od SWIFT nie do przyjęcia. Inwazja Putina zmieniła Niemcy. Punkt zwrotny”.

Specjalista ds. Europy, Max Bergmann pisał:

"Jesteśmy świadkami wyłonienia się globalnej siły w tym kryzysie: Unii Europejskiej. Byłem przekonany, że rosyjska inwazja będzie szokiem dla Europy i doprowadzi do silnej reakcji. Nigdy jednak nie przewidziałbym oświadczeń Niemiec, UE i innych. Prawdziwie osłupiające”. 

Niemiecki badacz Chin Andres Fulda napisał:

"Dziękuję za odwrócenie rosyjskiej polityki Niemiec, @Bundeskanzler Olaf Scholz! A teraz całkowicie przemyślmy chińską politykę Niemiec. Przyszła polityka niemiecka w sprawach zagranicznych i bezpieczeństwa musi być oparta na odstraszaniu i wywieraniu nacisków na autokracje”.

Irlandzki komentator polityczny John McGuirk wyciągnął wniosek:

"Niemcy zasadniczo robią to, czego przez cztery lata swojej prezydentury żądał od nich Donald Trump – ku powszechnemu wyszydzaniu. Wiem, że to ludzi irytuje, ale Trump miał rację w kilku bardzo poważnych sprawach”.  

Komentarze


Johannes Boie, redaktor naczelny “Bild”, gazety o największym nakładzie w Niemczech, napisał:

"Tak, przemówienie kanclerza przyszło o dzień lub dwa za późno. To jednak nie ma dłużej znaczenia.


Ponieważ dzisiaj Olaf Scholz przemawiał w Bundestagu. I kanclerz mówił wyraźnie! Nie widzieliśmy tego u niego wcześniej…


Szef rządu znacząco zmienił się na skutek ukraińskiego kryzysu. A teraz zmienia kraj!


‘Jesteśmy w nowej epoce!’ powiedział w sprawie brutalnego, nieusprawiedliwionego ataku rosyjskiego rządu na Ukrainę. Teraz wstrząs przechodzi przez senne, nudne Niemcy.


100 miliardów euro dla Bundeswehry jako natychmiastowy krok! Przyspieszenie programów zakupu myśliwców odrzutowych i dronów! Wreszcie, pieniądze na obronę, jak od dawna żądało tego NATO!  


Liczne posunięcia zaprojektowane tak, by zapewnić, że niemieccy obywatele nie będą cierpieć z powodu wysokich cen energii. Terminale gazu ciekłego w celu bardziej niezależnych dostaw energii!


Lewicowy kanclerz realizuje żądania, za które konserwatywni i na prawo od centrum dziennikarze i politycy byli wyszydzani przez wiele, wiele lat. Może to jest jedyny sposób…


Scholz mówił słowa i zdania, jakich od dawna nie słyszano od rządu w Niemczech: ‘Jesteśmy po słusznej stronie historii!’ 


Oraz: ‘Wojna jest katastrofą, ale okaże się także katastrofą dla Rosji!’ Dalej była lista posunięć: Broń dla Ukrainy. Ekonomiczne odcięcie Rosji. Czy niemiecki kanclerz grozi rosyjskiemu tyranowi?


Była tam pewność siebie, siła, moc! Wreszcie!”

W eseju dla centrowo-prawicowej gazety “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, komentator Gerald Braunberger napisał:

"Sesja Bundestagu z 27 lutego 2022 roku prawdopodobnie przejdzie do podręczników historii. Z wielką jasnością i wspierany przez większość posłów kanclerz Olaf Scholz przedefiniował współrzędne niemieckiej polityki. Konsekwencje będą znaczące.


Udział Niemiec w polityce sankcji Zachodu jest poprawny, choć sankcje będą odczuwane nie tylko w Rosji. Tego nie da się wyliczyć dokładnie, ale przynajmniej chwilowa niepewność na rynkach finansowych, wzrost ceny surowców i zahamowanie ekonomicznego wzrostu są bardzo możliwe także w Niemczech.


Ambicje w polityce energetycznej i obronnej sięgają daleko w przyszłość. Jest niezwykłe, jak szybko wojna na wschodzie podniosła gotowość Niemiec do zbudowania dwóch terminali LNG. Ogólnie, wszystkie próby zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu należy ochoczo przyjmować. To nie zdarzy się szybko, będzie kosztować dużo pieniędzy i wymagać zbadania innych źródeł energii bez uprzedzeń…


Scholz zaskoczył oznajmieniem, że zmobilizuje dodatkowych 100 miliardów euro dla  Bundeswehry. To także jest poprawny i ważny sygnał, ale niemoc Bundeswehry można wyjaśnić w równej mierze niewydajnym używaniem dostępnych funduszy, co brakiem pieniędzy”.

Komentator Wolfgang Münchau w analizie dla medium informacyjnego Eurointelligence, napisał, że zwrot polityczny zaanonsowany przez Scholza jest dobrym startem, ale realizacja okaże się trudna:

"Wiele zmieniło się w tydzień, ale nie bądźcie zbyt pewni siebie w sprawie skali tego, co jeszcze się zdarzy. I patrzcie na drobny druk. Sankcje SWIFT wykluczają transakcje za ropę i gaz. Oczywiście, że to robią. Niemcy nie mogą importować gazu i nie płacić za niego. Broń, jaką Niemcy są teraz gotowe wysłać do Ukrainy, nie wpłynie na wynik wojny. W sprawie Nord Stream 2 Niemcy nie miały wyboru, Amerykanie nałożyliby sankcje na każdego udziałowca, każdego klienta i każdego polityka z SDP w to zaangażowanego. Było sprytnym posunięciem zapobieżenie temu…


Prawdziwym pytaniem nie jest teraz, jak płacimy Rosji, ale za co płacimy Rosji. Niemcy uzależniły się od gazu z Rosji i nie będzie łatwo to odwrócić. Niemcy potrzebują go zarówno do wytwarzania elektryczności, jak ogrzewania. Co ważniejsze, zależą od rosyjskiego gazu, by ograniczać koszty energii dla swojego sektora przemysłowego, od czego zależy ich konkurencyjność. Olaf Scholz dał swojemu rządowi rozkaz szukania alternatyw do rosyjskiego gazu. To jest dobry początek. Nie widzę jednak sposobu, na jaki Niemcy mogłyby w pełni zrekompensować import rosyjskiego gazu, kiedy jest kryzys podaży. Zależność od Rosji nie zniknęła w zeszłym tygodniu…


Niemcy pozostaną zależne od Rosji przez długi czas, chyba że UE zbuduje alternatywne źródła i kanały dostaw gazu, takie jak transport płynnego gazu ziemnego z Hiszpanii. Do czasu, kiedy to się zdarzy, powstrzymałbym się z osądzaniem skali transformacji. A sektor przemysłowy pozostaje potężny. 


Zaczynając jednak od tego, gdzie byliśmy, zeszły tydzień był dobrym tygodniem, ponieważ zmienił debatę. Sprawdzian przyjdzie, kiedy Niemcy będą musiały dokonać prawdziwie trudnych wyborów. To się jeszcze nie zdarzyło”.

Komentator Thomas Sigmund w eseju dla niemieckiej gazety finansowej “Handelsblatt”, napisał, że epoka Merkel wreszcie skończyła się:

"Nic nie jest dłużej takie, jak było. Mocne przemówienie kanclerza w niedzielę w Bundestagu  reprezentuje punkt zwrotny w Republice Berlińskiej. Olaf Scholz przerzucił wajchę i całkowicie przeorganizował politykę zagraniczną i bezpieczeństwa.  


Wykluczenie Rosji z systemu płatniczego SWIFT, 100 miliardów euro dla Bundeswehry i obietnica osiągnięcia celu NATO dwóch procent na wydatki obronne -  zwrot zapiera dech w piersiach i definitywnie kończy epokę Merkel”.  

Pisząc dla wpływowego niemieckiego blogu Tichys Einblick, George Gafron zauważył, że po słowach muszą przyjść czyny:

"Każdy, kto oglądał specjalną sesję Bundestagu o ogólnej sytuacji po rosyjskim ataku na Ukrainę, naprawdę miał wątpliwości, czy widzi właściwy program telewizyjny. Czy to naprawdę był socjaldemokratyczny kanclerz Olaf Scholz? Czy naprawdę byli to przedstawiciele Zielonych, którzy jednogłośnie mówili na rzecz wzmocnienia  Bundeswehry i natychmiastowego zrealizowania celu 2% dochodu narodowego brutto na obronę? Ton w sprawie polityki energetycznej brzmiał, jakby był z innego świata. Niemal wszystko nagle znowu wydawało się możliwe.


Nie tylko ma być rezerwa węgla, ale także zakończenie zależności od dostaw rosyjskiego gazu poprzez szeroką dywersyfikację dostaw energii, włącznie z importem dużych ilości płynnego gazu. Tak, była nawet mowa o całkowicie nowej polityce energetycznej. Jedność partii rządowych i opozycyjnych była także zaskakująca – co się stało?


Niemal z dnia na dzień niemiecka polityka obudziła się z drzemki. Lodowato zimna rzeczywistość objawiła się nam wszystkim. W ostatnich dziesięcioleciach po zjednoczeniu Niemiec pragnienie harmonii i pokojowego handlu z całym światem stało się siłą napędową niemieckiej polityki. Prawda była zbyt niewygodna, by jej spojrzeć w oczy. Rozwój agresywnego i wojowniczego nacjonalizmu z czasów dziewiętnastego wieku był po prostu ignorowany. Co więcej, zawsze było wystarczająco dużo głosów, które okazywały zrozumienie dla zachowania Kremla i winiły Zachód za jego wyczyny…


Szczególnie Niemcy robiły wszystko możliwe, by spowolnić integrację nowych członków NATO w struktury sojuszu. Konsekwencją tego były decyzje Stanów Zjednoczonych zawarcia specjalnych porozumień z Polską, Węgrami, a przede wszystkim z krajami bałtyckimi. Dopiero wtedy rząd Merkel poddał się. I potem znowu Berlin przeszkodził przyjęciu Ukrainy do NATO na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku.


Zwyczajnie ignorowano informacje własnych służb wywiadowczych. Federalna Służba Wywiadowcza wiarygodnie informowała Urząd Kanclerza – raz za razem – o olbrzymim zbrojeniu rosyjskiej armii i odpowiadającej temu reorganizacji, która niesłychanie rozszerzyła możliwości atakowania wszystkich gałęzi sił zbrojnych. To samo dotyczy Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji [krajowej agencji wywiadowczej Niemiec], która nie tylko wskazywała na szybki wzrost szpiegowskiej działalności Rosjan przeciwko Republice Federalnej. Wszystkie te badania znikały na polecenia Kanclerz Merkel…


Żeby nie wspomnieć stanu Bundeswehry. W tych dniach najwyższe władze w Bundeswehrze musiały otwarcie przyznać, że armia kraju nie jest obecnie w stanie wykonywać swojego mandatu według Prawa Podstawowego – bronić Republiki Federalnej Niemiec. Z perspektywy czasu, jak pusto musi brzmieć mowa o większej suwerenności i wpływie na świat z kraju, który nawet nie jest w stanie obronić się przed innymi krajami…  


Drogowskaz na najbliższą przyszłość został ustawiony. Jednak samą drogą trzeba dopiero pójść”.

Germany in Historic Reversal, Abandons Pro-Putin Russia Policy

Gatestone Institute, 1 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata i Andrzej Koraszewscy


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj




Komentarze
1. Poczekajmy z hymnami na konkretne wyniki Marek Eyal 2022-03-05


Notatki

Znalezionych 2588 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niebezpieczny pęd Stanów Zjednoczonych, by uratować grupę terrorystyczną Hamas   Dershowitz   2024-04-19
Palestyńczycy  nie są małymi dziećmi   Wilf   2024-04-18
Ruchy masowe i tęsknota do nienawiści   Koraszewski   2024-04-17
Prawdziwy obraz wojny na Bliskim Wschodzie widać teraz w pełnym świetle Jak błyskawica zapalająca się w ciemnym pokoju, atak Iranu na Izrael w końcu dał światu coś cennego: wgląd w prawdziwe intencje Teheranu.   Freidman   2024-04-16
„Żelazne” wsparcie USA dla Izraela oznacza „nie pozwolimy wam wygrać walki”     2024-04-15
Palestyński plan „dwóch państw”: oszukiwanie Zachodu   Landes   2024-04-13
Być może Izrael jest bardziej etyczny?     2024-04-13
Przeciwni Hamasowi Gazańczycy, antyizraelizm i denazyfikacja   Oz   2024-04-12
Kogo i czego uczy historia?   Koraszewski   2024-04-08
Jesteśmy ofiarami i wszystko, co robimy, jest usprawiedliwione   Greenfield   2024-04-06
Wybiórcze współczucie czyli  liczy się tylko życie Palestyńczyków   Fitzgerald   2024-04-04
Palestyńczyk jak go widzą   Koraszewski   2024-04-02
Kiedy zbrodnia spektakularnie się opłaca   Rafizadeh   2024-04-01
Gaza: razzia jako wojna polityczna   Taheri   2024-04-01
ONZ wezwana do reagowania na przemoc wobec kobiet wynikającą z szariatu   Ibrahim   2024-03-31
Żydzi z Hollywood są jak indyki na Boże Narodzenie   Julius   2024-03-24
Strategia okrucieństwa w wojnie w Strefie GazyPrawdopodobnie Hamas jest pierwszym reżimem w historii, który prowadzi wojnę mającą na celu maksymalizację ofiar wśród własnej ludności.   i Leonard Hochberg   2024-03-22
Lewica, prawica i kanarek w kopalni   Koraszewski   2024-03-22
Dlaczego liberałowie ponieśli porażkę w walce z antysemityzmem   Tobin   2024-03-21
Odwaga białej flagi i mój Poznań   Koraszewski   2024-03-17
Izraelska pisarka wycofuje się z zaplanowanego wystąpienia, zanim zostanie anulowana z powodu „złych poglądów”   Coyne   2024-03-16
Demokracja protestów i piwny parlamentaryzm   Kruk   2024-03-16
Dlaczego nowo niepodległe kraje muszą odrzucić radykalną dekolonizacjęKontrastujące historie Singapuru, Tanzanii i Sri Lanki ukazują niebezpieczeństwa związane z próbą całkowitego wymazania kolonialnej przeszłości.   Sophalkalyan   2024-03-15
Dlaczego lewica musi kłamać o Hamasie i gwałtach   Tobin   2024-03-13
Departament Edukacji USA ukrywa zagraniczne darowizny na rzecz uniwersytetów   Bard   2024-03-13
Od miesięcy oficjalna polityka Autonomii Palestyńskiej zakłada zadawanie cierpień Gazańczykom     2024-03-11
Wybory wartości w globalnej wiosce   Koraszewski   2024-03-11
Czy Gaza naprawdę jest przypadkiem największych cierpień Arabów?   Abdul-Hussain   2024-03-09
Przestępstwa seksualne Hamasu-UNRWA i Międzynarodowy Dzień Kobiet   Blum   2024-03-08
Homeopatyczny środek na wydłużanie rzęs   Koraszewski   2024-03-08
Czy odbędzie się strategiczny dialog USA-Katar?   Carmon   2024-03-07
Kiedy polityka wobec zagranicznych wojen staje się krajową polityką wyborczą   Fernandez   2024-03-05
Palestyński handlarz kłamstw   Bawer   2024-03-05
Wszyscy jesteśmy imigrantami   Koraszewski   2024-03-02
Współudział UE w finansowaniu irańskiego terrroru   Rafizadeh   2024-03-01
Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk