Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 01:30

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Dlaczego palestyńscy przywódcy ignorują arabskie potworności


Khaled Abu Toameh 2022-01-26

Palestyńscy przywódcy ignorują nie tylko tragedię swoich ludzi w Syrii, ale także skargi na fakt, że przedstawiciele władz palestyńskich nie poruszają tej sprawy z rządem syryjskim. Mieszcząca się w Londynie Grupa Działania na rzecz Palestyńczyków w Syrii ocenia, że liczba Palestyńczyków, którzy zmarli z powodu tortur w syryjskich więzieniach wynosi 620. Setki innych Palestyńczyków zmarło z braku opieki lekarskiej podczas oblężenia obozu Jarmouk przez syryjską armię. Na zdjęciu: Obóz uchodźców Jarmouk w pobliżu Damaszku, 2018 roku, kilka dni po zajęciu obozu przez siły syryjskiego rządu. (Zdjęcie: zrzut z ekranu wideo)
Palestyńscy przywódcy ignorują nie tylko tragedię swoich ludzi w Syrii, ale także skargi na fakt, że przedstawiciele władz palestyńskich nie poruszają tej sprawy z rządem syryjskim. Mieszcząca się w Londynie Grupa Działania na rzecz Palestyńczyków w Syrii ocenia, że liczba Palestyńczyków, którzy zmarli z powodu tortur w syryjskich więzieniach wynosi 620. Setki innych Palestyńczyków zmarło z braku opieki lekarskiej podczas oblężenia obozu Jarmouk przez syryjską armię. Na zdjęciu: Obóz uchodźców Jarmouk w pobliżu Damaszku, 2018 roku, kilka dni po zajęciu obozu przez siły syryjskiego rządu. (Zdjęcie: zrzut z ekranu wideo)

Palestyńscy przywódcy nigdy nie przepuszczają okazji, by potępić Izrael i oskarżyć go o popełnianie “zbrodni” przeciwko Palestyńczykom. Dzieje się to w kontekście trwającej, zjadliwej palestyńskiej kampanii podżegania przeciwko Izraelowi.

Palestyńscy przywódcy pozostają jednak całkowicie obojętni wobec cierpień ich ludzi w krajach arabskich, szczególnie w Syrii, gdzie ponad 4100 Palestyńczyków zginęło podczas walk między syryjską armią a opozycją, lub zmarło w wyniku tortur, głodu i braku opieki medycznej w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Prawdopodobnie też ci przywódcy boją się, że ich arabscy bracia ukarzą ich za występowanie przeciwko potwornościom popełnianym wobec Palestyńczyków w krajach arabskich.


Organizacje praw człowieka opisały syryjskie działania i kroki wobec Palestyńczyków jako „katastrofę” i „masakry”. Pokazały, że od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 roku dziesiątki tysięcy Palestyńczyków zostało zaaresztowanych i wysiedlonych.  


Zbrodnie
wobec Palestyńczyków w Syrii nie wydają się, niestety, znajdować na liście priorytetów Autonomii Palestyńskiej (AP). Co gorsza, przywódcy AP próbują obecnie zjednać sobie przychylność syryjskiego prezydenta, Baszara Assada, którego siły bezpieczeństwa są oskarżone o zabijanie, ranienie, aresztowanie i wysiedlanie tysięcy Palestyńczyków.  


Próba przywódców AP przywrócenia dobrych stosunków z reżimem Assada wywołała ostrą, szeroką i surową krytykę ze strony wielu Palestyńczyków i Syryjczyków. Mówią oni, że nie mogą pojąć logiki pojednania z arabskim przywódcą, który ma na rękach tak wiele palestyńskiej krwi.


Na początku miesiąca delegacja reprezentująca rządzącą frakcję, Fatah, którą kieruje prezydent AP, Mahmoud Abbas, odwiedziła Damaszek, gdzie jej członkowie spotkali się z syryjskim ministrem spraw zagranicznych, Faisalem Mekdadem. Delegacja, na której czele stał sekretarz generalny Fatahu, Dżibril Radżoub, wręczyła ministrowi list od Abbasa do syryjskiego prezydenta, Baszara Assada.


List
 "potwierdzał głębię historycznych związków między dwiema stronami i pragnienie [Abbasa] wzmocnienia stosunków między państwem Palestyny a Arabską Republiką Syrii”.


Radżoub później oznajmił, że Abbas planował wizytę w Damaszku, by spotkać się z Assadem. Cytowano także słowa Radżouba, że decyzja zawieszenia członkostwa Syrii w Lidze Arabskiej była „haniebna”. Podjęto tę decyzję w 2011 roku w reakcji na odmowę zakończenia przez Syrię krwawej i brutalnej rozprawy z protestującymi przeciwko Assadowi.  


Poparcie Radżouba dla przywrócenia członkostwa Syrii w Lidze Arabskiej i starania AP o znormalizowanie stosunków z reżimem Assada wywołały ostrą krytykę ze strony wielu Palestyńczyków i Syryjczyków.


Komentując wypowiedź Radżouba, syryjski karykaturzysta, Ammar Agha Al-Kala napisał:

"Hańbą jest, że 14 milionów [Syryjczyków i Palestyńczyków] wysiedlono. Hańbą jest, że zabito1,5 miliona ludzi”.

Palestyńsko-syryjski autor i dziennikarz, Suad Katanani napisał:

"Mahmoud Abbas odwiedzi tego (Assada), który zagłodził i zabił Palestyńczyków w obozie dla uchodźców Jarmouk (w pobliżu Damaszku). Czy zapyta Assada, dlaczego zniszczył palestyńskie obozy i wygnał ich ludność? Czy zapyta Assada o tych, którzy zostali zabici  w syryjskich więzieniach? Czy zapyta Assada o los Palestyńczyków, którzy zniknęli z syryjskich więzień”.  

Według mieszczącej się w Londynie Grupy Działania na rzecz Palestyńczyków w Syrii (AGPS), grupy praw człowieka, która monitoruje sytuację Palestyńczyków w rozdartej wojną Syrii, 1458 Palestyńczyków obozu Jarmouk zginęło od 2011 roku. To obejmuje 496, którzy zginęli z powodu bombardowania obozu, 208 którzy zmarli z głodu lub braku opieki medycznej podczas oblężenia przez syryjską armię i 620 zamęczonych torturami w syryjskich więzieniach. Według niedawnego raportu  AGPS:

"Obóz Jarmouk uważa się za jeden z najbardziej dotkniętych terenów w Syrii w wyniku oblężenia założonego przez syryjską armię i lojalne wobec niej siły w 2013 roku, gdzie w 2014 roku całkowicie odcięto wodę i elektryczność, a dostawy żywności. leków i innych dóbr także nie były dopuszczane”

"Dokonuje się zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości wobec palestyńskich i syryjskich cywilów w Jarmouk, który jest pod oblężeniem syryjskich sił rządowych” - ujawniła Amnesty International w 2014 roku. Mieszkańcy powiedzieli grupie praw człowieka, że przez wiele miesięcy nie jedli owoców ani warzyw, podczas gdy inni opowiadali, że musieli uciec się do jedzenia psów i kotów.  


UNRWA podkreśliła, że przed wojną domową w Syrii w Jarmouk mieszkało niemal 160 tysięcy Palestyńczyków. Dzisiaj liczbę mieszkańców w obozie ocenia się na trzy tysiące. W 2018 roku oceniono, że syryjska armia i popierające Assada milicje zniszczyły 60% obozu.


Podczas wizyty w Syrii członkowie palestyńskiej delegacji uczestniczyli w wiecu w obozie Jarmouk na obchodach 57. rocznicy pierwszego ataku terrorystycznego Fatahu na Izrael.


Komentując tę wizytę, palestyńsko-syryjski prawnik, Ajman Abo Haszem napisał:

"Wizyta delegacji Fatahu w Damaszku i wiec [Fatahu] zorganizowany na ruinach obozu Jarmouk, są wbiciem noża w plecy wszystkich palestyńskich i syryjskich ofiar, których domy zostały zniszczone i którzy zostali zabici, aresztowani i wysiedleni przez zbrodniczy reżim Assada. Palestyna odmawia związku z przywódcami, którzy zamykają oczy na jej tragedię i dbają wyłącznie o własny interes”.

Delegacja Fatahu, która odwiedziła Damaszek, spotkała się z surową krytyką i szerokim potępieniem ze strony Palestyńczyków i Syryjczyków za ignorowanie tragedii Palestyńczyków w Syrii i nie włączenie jej w rozmowy z przedstawicielami syryjskiego rządu, informowała AGPS 8 stycznia i dodała:

"Szereg palestyńskich aktywistów wyraził oburzenie na zaniedbanie i marginalizowanie przez Fatah i Palestyńską Autonomię tragedii Palestyńczyków w Syrii, oraz ich brak poczucia odpowiedzialności wobec nich… Aktywiści powiedzieli, że palestyńscy przywódcy działają na rzecz własnych interesów, zapominając o bólu swoich ludzi i okazując obojętność wobec ich cierpienia”.

Samer, Palestyńczyk z Jarmouk, powiedział AGPS:

"To całkowite lekceważenie [losu Palestyńczyków w Syrii] wywołało wielką urazę wśród Palestyńczyków, którzy nie mają dłużej zaufania do przywódców, niedoceniających ich i chcących osiągnąć własne zyski polityczne kosztem swojego ludu”.

Notując, że 620 Palestyńczyków zmarło od tortur w syryjskich więzieniach i ośrodkach internowania od 2011 roku, AGPS podkreśliła, że Palestyńczycy z Syrii dziesiątki razy wzywali palestyńską ambasadę w Damaszku, by interweniowała w sprawie uwolnienia Palestyńczyków przetrzymywanych przez syryjski reżim i by zniósł oblężenie Jarmouk oraz powtarzające się ataki na palestyńskie obozy, szczególnie naloty i beczkowe bombardowania. Ich apele pozostały bez odpowiedzi.


Palestyński aktywista, Abu Mustafa al-Kaoud, powiedział, że palestyńscy przywódcy nigdy nie użyli swoich stosunków z syryjskim reżimem, by posłużyć interesom Palestyńczyków w Syrii. „Autonomia Palestyńska nie uwolniła ani jednego Palestyńczyka [z syryjskich więzień] ani nie przywróciła ani jednej wysiedlonej rodziny do jej domu” – skarżył się al-Qaoud .


Obecnie wydaje się, że palestyńscy przywódcy ignorują nie tylko tragedię swoich ludzi w Syrii, ale także skargi na fakt, że przedstawiciele władz palestyńskich nie poruszają tej sprawy z rządem syryjskim.


Palestyńscy przywódcy najwyraźniej nie chcą przyjmować jakiejkolwiek odpowiedzialności za swoich ludzi w świecie arabskim, ponieważ to znaczyłoby wydawanie na nich pieniędzy i dostarczanie im rozmaitych usług. Palestyńscy przywódcy wolą, jak się wydaje, zatrzymywać pieniądze dla siebie niż pomóc swojemu ludowi.


Palestyńscy przywódcy wydają się bardziej zatroskani o powrót reżimu Assada do Ligi Arabskiej niż o powrót dziesiątków tysięcy wysiedlonych Palestyńczyków do ich domów w Syrii. Ci przywódcy wiedzą, że jest znacznie łatwiej – i znacznie bezpieczniej – potępiać Izrael niż żądać, by Assad przestał popełniać potworności wobec Palestyńczyków. Plucie nienawiścią do Izraela nie ma przyczepionej do tego ceny. W odróżnieniu od tego krytykowanie arabskiego dyktatora może okazać się bardzo kosztowne.


Why Palestinian Leaders Ignore Arab Atrocities

Institute, 20 stycznia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk