Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 13:08

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael


Hugh Fithzgerald 2021-08-15


Izrael dzieli się z Ameryką doświadczeniami w dziedzinie zwalczania terroryzmu. Był pierwszym krajem, który musiał zaplanować i wykonać rajd komandosów na długi dystans przeciwko terrorystom, na długo przed nocnym rajdem Navy Seals do leżącej o tysiące kilometrów od kraju na kryjówki Osamy bin Ladena w Abbottabad w Pakistanie.


Yoram Ettinger podaje więcej dowodów na to, że Izrael “zwielokrotnia siły” USA w artykule Israel’s evolution into a US force multiplierJNS, 20 czerwca 2021 r.:


Lekcjami z akcji w Entebbe w 1976 roku – które Izrael wypracował jako wzór działań antyterrorystycznych – Izrael podzielił się z wywiadem i siłami specjalnymi USA.

Rajd komandosów na Entebbe pod dowództwem  podpułkownika Jonatana Netanjahu, 4 lipca 1976 roku, uwolnił żydowskich pasażerów samolotu Air France, który uprowadzili do Entebbe terroryści z LFWP (Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny). Lekcjami wyciągniętymi z pierwszej akcji ratowania zakładników na taką odległość – 5720 kilometrów – podzielono się, jak zawsze, z Amerykanami.

Obalenie Szacha Iranu w latach 1978/79 (“policjanta USA w Zatoce”) i dojście do władzy w 2003 roku Recepa Tayyipa Erdoğana w Turcji — dwóch krajach, które przekształciły się z kluczowych sojuszników USA w kluczowych przeciwników USA – odzwierciedlają z natury przejściową lojalność reżimów bliskowschodnich, w odróżnieniu od unikatowo niezawodnej, skutecznej i demokratycznej natury Izraela.  

Szach Iranu, nasz “filar stabilności” – jak określił go naiwny Jimmy Carter na początku 1978 roku – został obalony przez ajatollaha Chomeiniego, fanatycznego muzułmańskiego duchownego, który nienawidził Stanów Zjednoczonych, Izraela i wszystkich niewiernych. Z dnia na dzień nasz wieloletni irański sojusznik zamienił się w naszego śmiertelnego wroga. To samo – choć zabrało to nieco więcej czasu – zdarzyło się, kiedy Recep Tayyip Erdogan doszedł do władzy dzięki wyborom przeprowadzonym w Turcji w 2003 roku i systematycznie cofał świeckość i re-islamizował Turcję. Wyrzucił dziesiątki tysięcy zwolenników świeckości z armii, sądownictwa, uniwersytetów, mediów i przerobił te instytucje tak, by odzwierciedlały jego dążenie do powrotu do fundamentalistycznego islamu.  Erdogan atakował dwa bratnie kraje członkowskie NATO – Niemcy i Holandię – jako “nazistów” za odmowę pozwolenia na prowadzenie przez jego partię kampanii wyborczych wśród Turków w obu tych krajach; Erdogan potępił także Austrię za zamknięcie kilku „ekstremistycznych” meczetów i deportowanie kilku imamów. W samej Turcji Erdogan zbudował dziesiątki tysięcy nowych meczetów i niezmiernie rozszerzył system wspieranych przez państwo szkół religijnych – szkół Imama Hatipa. W 2003 roku było 450 takich szkół z 60 tysiącami uczniów, obecnie jest ich blisko sześć tysięcy z ponad milionem uczniów. Erdogan jasno postawił sprawę, że uważa niewiernych w zachodnim świecie – włącznie z USA – za swoich wrogów. Powiedział, że w przyszłości może być wojna między „Półksiężycem a Krzyżem”, nie pozostawiając żadnych wątpliwości, po której stronie będzie Turcja. Turcja, podobnie jak Iran, z przyjaciela stała się wrogiem po jednej zmianie rządu. Izrael jednak, który często zmienia rządy, pozostaje częścią demokratycznego Zachodu i niezachwianym sojusznikiem Ameryki, niezależnie od tego, jaka koalicja rządzi.

Zniszczenie przez Izrael w 1981 roku reaktora jądrowego w Iraku w Operacji Opera (wbrew zaciekłemu sprzeciwowi USA), oszczędziło Stanom Zjednoczonym potencjalnej dewastacji nuklearnej podczas wojny w Zatoce w 1991 roku i uratowało proamerykańskie państwa arabskie produkujące ropę naftową przed pazurami Saddama Husajna.


Zniszczenie przez Izrael w 2007 roku syryjsko-północnokoreańskiego-irańskiego reaktora jądrowego oszczędziło regionowi i całemu światu wojny domowej w kraju z bronią jądrową.  

Pomyślcie, gdyby w 1981 roku Izraelczycy posłuchali innych, włącznie z Amerykanami, i postanowili nie niszczyć reaktora jądrowego Saddama Husajna. Czy podczas wojny w Zatoce w 1991 roku Irakijczycy byliby już w stanie grozić nuklearną konfrontacją? Lub, jeśli nie wtedy, czy mogliby to zrobić w 2003 roku i powstrzymać amerykańską inwazję na Irak?  


We wrześniu 2007 roku w Operacji Orchard izraelskie samoloty uderzyły w tajny reaktor jądrowy Syrii w Al-Kabir w regionie Deiz ez-Zor. To zakończyło syryjski program nuklearny; atak poważnie wstrząsnął Damaszkiem i nie odważyli się na kolejną próbę oszukania wszystkowidzących Izraelczyków. Gdyby nie było tego ataku, jest możliwe, że  rząd Assada, posiadając nuklearny potencjał, doprowadziłby wojnę domową do szybszego i jeszcze bardziej krwawego końca. Podczas tej operacji Izraelczycy użyli technik wojny elektronicznej, nigdy przedtem nie używanej przez żadną armię na świecie, włącznie z  „fałszywym niebem”. Ten atak zapoczątkował używanie przez Izrael elektronicznych technik wojny, elektroniczny system wojenny (EW) Izraelskich Sił Powietrznych przejął systemy obrony powietrznej Syrii, pokazując na ich radarach fałszywy obraz nieba przez cały czas potrzebny izraelskim myśliwcom odrzutowym na przelot nad Syrią, zbombardowanie celu i powrót. Oczywiście, Izrael podzielił się tajemnicami EW w armią amerykańską.

Zniszczenie przez Izrael w 1982 roku 29 radzieckich baterii pocisków ziemia-powietrze, obsługiwanych przez Syryjczyków – rozlokowanych w libańskiej dolinie Bekaa i uważanych za nie do pokonania – wraz ze strąceniem 82 radzieckich Migów [bez straty ani jednego izraelskiego samolotu] wzmocniło rolę Izraela jako unikatowego wzmacniacza siły militarnej Stanów Zjednoczonych w dziedzinach wywiadu, zmieniających zasady gry w taktykach bitewnych i technologiach zakłócania…  

W 1982 roku Izraelowi udało się zniszczyć niemal 30 radzieckich baterii pocisków ziemia-powietrze i 82 radzieckie Migi, jakie posiadali Syryjczycy w Libanie. Raz jeszcze innowacjami w zbieraniu danych wywiadowczych, technikach bitewnych i nowych technikach zakłócania radaru Izrael podzielił się z Amerykanami.


W 1991 roku izraelski generał, David Ivry, który kierował powietrznymi atakami na dolinę Bekaa w 1982 roku, spotkał się z czeskim generałem, który był w Moskwie w 1982 roku. Powiedział on Ivry’emu, że izraelska operacja w Bekaa uświadomiła władzom radzieckim, że zachodnia technologia przewyższała ich technologię i że jego zdaniem cios zadany radzieckim bateriom w dolinie Bekaa był bodźcem do wprowadzenia „głasnosti” i upadku Związku Radzieckiego.


Izrael jest na pierwszej linii kampanii powstrzymywania muzułmańskich terrorystów. Walczył w czterech wojnach przeciwko terrorystycznej grupie Hamas i prowadził dwie wojny przeciwko terrorystycznej grupie Hezbollah w dodatku do tego, co Izraelczycy nazywają „wojnami między wojnami”. Państwu żydowskiemu udało się przeniknąć do wielu z tych organizacji. Wypracował nowe techniki do wykrywania podziemnych tuneli kopanych przez zarówno Hamas, jak Hezbollah, i podzielił się tymi technikami z Amerykanami. Żaden inny kraj nie zrobił tak wiele, by pokonać OWP, LFWP, Hamas, Hezbollah i Palestyński Islamski Dżihad. Amerykański establishment bezpieczeństwa jest za to wdzięczny.


Izrael zrobił także więcej niż jakikolwiek inny kraj, by nie dopuścić do zdobycia broni jądrowej przez Iran. Pomyślmy tylko o tych brawurowych działaniach, o których wiemy: w 2010 roku Izrael stworzył robaka komputerowego Stuxnet, którego wprowadził do irańskich komputerów kontrolujących centryfugi używane do wzbogacania uranu; Stuxnet spowodował, że komputery przyspieszyły centryfugi tak bardzo, że same się zniszczyły. Między 2010 a 2012 rokiem Izrael zlikwidował czterech czołowych irańskich naukowców jądrowych. W 2018 roku agentom Mosadu udało się zlokalizować i wykraść do Izraela pełne archiwum nuklearne Iranu, składające się z 50 tysięcy dokumentów i 163 taśm z nagraniami. W 2020 roku Izraelczycy zniszczyli znaczną część fabryki centryfug w Natanz. W 2021 roku agenci Mosadu uderzyli znowu, niszcząc większość urządzeń nowej fabryki centryfug, którą Iran właśnie zakończył budować około 50 metrów pod ziemią w Natanz. Pod koniec 2020 roku agenci Mosadu zlikwidowali najważniejszego naukowca jądrowego, Mohsena Fachrizadeha. Izraelowi udawał się z każdym atakiem cofać zegar – być może w sumie o rok lub dwa – irańskiego projektu nuklearnego. Izrael nie celował tylko w projekt nuklearny Iranu. Od połowy lat 2020. nie mija niemal żaden miesiąc bez wiadomości o tajemniczych eksplozjach gdzieś w Iranie – w zakładach chemicznych, rafinerii ropy naftowej, fabryce broni, zakładach płynnego gazu, miejscu magazynowania pocisków. Większość z tych “tajemniczych eksplozji” nie jest “wypadkami”.


Iran jest wyraźnie zdenerwowany. Amerykanie, Saudyjczycy i ludność Emiratów są wdzięczni, że Izrael podjął się zadania, jakiego nie chciał lub nie był w stanie podjąć się nikt inny: nieustannego zaskakiwania programu nuklearnego Republiki Islamskiej seriami  niezwykle pomysłowych ataków.


Za kilka miliardów dolarów pomocy militarnej od Stanów Zjednoczonych Izrael nieustannie podważa najsilniejsze i najbardziej podstępne muzułmańskie grupy terroru – Hamas i Hezbollah. Wielokrotnie cofał program nuklearny Iranu. Pomaga Egiptowi w walce z Bractwem Muzułmańskim i oddziałów ISIS na Synaju; służy jako gwarant dalszych rządów króla Abdullaha; nie dopuszcza irańskiej ropy do brzegów Syrii; nie dopuszcza do przekazania Hezbollahowi w Libanie irańskiej broni zgromadzonej w Syrii; dzieli się danymi wywiadu nie tylko z Amerykanami, ale także ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską. I każdy tydzień przynosi informacje o izraelskich innowacjach w uzbrojeniu. Wszyscy widzieliśmy także, jak system przeciwrakietowy, Żelazna Kopuła, działał podczas niedawnej wojny w Gazie, przechwytując 90% rakiet wycelowanych w Izrael, ale ilu wie o broni laserowej, Żelazny Promień, systemie obrony powietrznej bronią ukierunkowanej energii, który Izrael przekazał do użytku w 2020 roku. Żelazny Promień używa “ukierunkowanego promienia laserowego dużej mocy”, by zniszczyć wrogi cel (taki jak drony) w zasięgu do 7 kilometrów. Zarówno te, jak wiele innych broni i systemów broni z Izraela zostały przyjęte do użytku przez amerykańską armię.


Yoram Ettinger ma całkowitą rację pisząc, że „o amerykańskiej pomocy militarnej dla Izraela należy myśleć jako o inwestycji”. Izrael bierze pieniądze i używa ich do kupowania amerykańskiej broni i do produkowania własnej w celu uczynienia Bliskiego Wschodu bezpieczniejszym nie tylko dla siebie, ale także dla swojego przyjaciela i sojusznika – Stanów Zjednoczonych. „Inwestycja” w Izrael od 1967 roku plasuje się w amerykańskiej historii obok kupna Luizjany przez Jeffersona w 1803 roku za 15 milionów dolarów (357 milionów w dolarach z 2021 roku) i kupna przez Sewarda Alaski od Rosjan w 1867 za 7,2 milionów dolarów (131 milionów w dolarach z 2021 roku). A jeśli chodzi o inwestycje amerykańskiego rządu w zagraniczne armie, żadna nie wypłaca tak dużych i ciągłych dywidend jak inwestycja w Izrael.  


No US ‘investment’ has paid such large and steady dividends as the investment made in Israel

Jihad Watch, 30 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Hugh Fithzgerald

Publicysta Jihad Watch.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Ja też widzę sojusz z USA jako przejściowy. Marek Eyal 2021-08-15


Notatki

Znalezionych 1976 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jeśli zakaz podróży wydany przez Trumpa był rasistowski, to rasistowski jest również zakaz wydany przez Bidena   Tobin   2021-12-07
Prawdziwy motor historii   Lewin   2021-12-07
Nie, palestyński terroryzm nie jest legalnym „oporem” według prawa międzynarodowego     2021-12-06
Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk