Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 05:12

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła


Jonathan S. Tobin 2021-03-11

Premier Benjamin Netanjahu podczas rozmowy z prezydentem Bidenem. (Źródło: Twitter premiera Netanjahu.)
Premier Benjamin Netanjahu podczas rozmowy z prezydentem Bidenem. (Źródło: Twitter premiera Netanjahu.)

Prezydent Joe Biden wreszcie zadzwonił do Izraela, odczekawszy niemal miesiąc od zaprzysiężenia. Establishment spraw zagranicznych wysłał jednak komunikat do premiera Benjamina Netanjahu: Uważaj, co robisz!

Przejście od administracji Trumpa do administracji Bidena oznacza gwałtowną zamianę polityki, w wielu sprawach o 180 stopni. Różnica między tym, jak ci dwaj prezydenci traktują Izrael i sprzymierzone z nim przeciwko Iranowi państwa arabskie, nie może być większa. A perspektywa Netanjahu, jak również państw Zatoki, które wybrały pokój z Izraelem (zamiast nadal być zakładnikami palestyńskiego nieprzejednania), zdegradowanymi z priorytetu Ameryki do mało ważnego dodatku, przyprawia te typy z establishmentu o dreszcze rozkoszy.


Wśród całego świętowania tej zmiany, ci notoryczni dostarczyciele konwencjonalnej mądrości, że Stany Zjednoczone muszą “uratować Izrael przed nim samym” przez stworzenie większej odległości między Izraelem a USA, powinni zrozumieć, że sprawy uległy zmianie od czasu, kiedy rządzili w Waszyngtonie cztery lata temu.


Z zespołem polityki zagranicznej Bidena niemal całkowicie złożonym z absolwentów administracji Obamy, byli “wyrobnicy” procesu pokojowego w Departamencie Stanu, tacy jak Aaron David Miller, ledwo mogą ukryć złośliwą radość z powodu degradacji Netanjahu. W tym tygodniu w artykule opublikowanym przez “Politico” Miller i Richard Sokolsky—inny były pracownik Departamentu Stanu i stypendysta Carnegie Endowment for Peace—podsumowali pogląd tak zwanych ekspertów na to, co polityka Bidena znaczy dla Bliskiego Wschodu. W artykule zatytułowanym How Biden Will End the Trump Sugar High for Israel and Saudi Arabia wyjaśniają, że “wielkie ego”, jakie kierowało tymi dwoma amerykańskimi sojusznikami, otrzyma szereg ciosów, z których opóźnienie rozmowy telefonicznej jest tylko początkiem.  

 

Mówiąc autorytatywnie o Mówiąc autorytatywnie o nastawieniu ich byłych kolegów, takich jak sekretarz stanu Antony Blinken, autorzy stwierdzają jednoznacznie, że zarówno Netanjahu, jak saudyjski następca tronu Mohammed bin Salman powinni przyzwyczaić się, że nie będzie natychmiastowego odbierania ich telefonów w Waszyngtonie. Obaj wiedzieli, że mogą liczyć na poparcie byłego prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ich głównej troski: jak zatrzymać Iran przed zdobyciem regionalnej hegemonii, jak również przed uzyskaniem broni jądrowej. Biden jednak, nękany w kraju problemami pandemii koronawirusa, która nie zniknęła magicznie wraz z zaprzysiężeniem nowego prezydenta, oraz kulejącą gospodarką, ma inne pilne troski na głowie. 


David Friedman, ambasador Trumpa w Izraelu, widział jako swoje zadanie promowanie bliskiej współpracy między dwoma narodami i rozwijanie amerykańskiego poparcia dla państwa żydowskiego. Miller i Sokolsky chcą powrotu do status quo sprzed 2017 roku, w którym amerykański ambasador będzie działał jak imperialny rzymski prokonsul, który jest tam, by dawać rozkazy ludziom o niższej pozycji, a nie żeby działać jak przyjaciel. To znaczyłoby, że Izraelczycy mieliby przestać zachowywać się, jak gdyby byli upoważnieni do obrony swoich praw w Jerozolimie i na terytoriach i do podejmowania własnych decyzji w sprawach własnego bezpieczeństwa. Establishment uważa uznanie Jerozolimy jako stolicy Izraela przez Trumpa, jak również suwerenności na Wzgórzach Golan i prób pociągania Autonomii Palestyńskiej do odpowiedzialności za subsydiowanie terroryzmu bez otrzymania czegokolwiek w zamian, za oburzające.


Biden jest zdecydowany ożywić katastrofalną umowę nuklearną Obamy. I mimo, że podobno konsultował z Jerozolimą próby rozpoczęcia negocjacji z Teheranem, administracja ma stanowczy zamiar ignorowania uprawnionych obaw swoich najbliższych przyjaciół i jedynej demokracji w regionie. Zespół Bidena jest uparcie obojętny na uwagi o szaleństwie powracania do paktu, który wygasa pod koniec dziesięciolecia, pozostawiając irańskiemu reżimowi pełną swobodę w dążeniach nuklearnych, a równocześnie nie robiąc niczego w sprawie jego nielegalnego programu pocisków balistycznych i jego wsparcia dla terroryzmu.


Autorzy przyznają, że nowy prezydent rozumie, że Palestyńczycy nie są zainteresowani pokojem. To znaczy, że powrót do obsesji byłego prezydenta Obamy ze zmuszaniem Izraela do czynienia ustępstw, by umożliwić rozwiązanie w postaci dwóch państw, będzie marnowaniem czasu i wysiłku. Niemniej Miller i Sokolsky wolą “resetowanie” stosunków z Izraelem.


Ta para ma imponująca liczbę kar dla Izraela i Saudyjczyków, która oznacza storpedowanie stosunków z obydwoma krajami, gdyby któreś z tych państw robiło zbyt wiele hałasu w obronie swoich interesów lub starało się przeszkodzić nowej amerykańskie rundzie ugłaskiwania Iranu. 


Jest mało prawdopodobne, by Saudyjczyków wystraszyły takie groźby, podczas gdy Netanjahu będzie starał się unikać niepotrzebnych konfrontacji z Bidenem. Czego jednak   Miller i Sokolsky (a może także ich przyjaciele w administracji), nie rozumieją, to tego, że nie ma powrotu do starego paradygmatu. Oczekiwanie, że Izrael będzie zachowywał się jak posłuszne państwo satelickie jest raczej daremne.


Małe kraje zawsze musiały ulegać dużym, niemniej dynamika stosunków USA-Izrael zawsze opierała się na założeniu, że państwo żydowskie jest żebrakiem, który nie ma dokąd zwrócić się po pomoc poza Amerykanami. I chociaż jest rosnący odłam partii Demokratycznej, który jest pod wpływem antysyjonizmu i ruchu intersekcjonalności, nawet w najgorszych czasach większość Amerykanów nadal popierała Izrael.  


Większość posunięć Trumpa na Bliskim Wschodzie, które legitymizowały stanowisko Izraela  w sprawie legalności osiedli na terytoriach lub Wzgórzach Golan, można wymazać jednym machnięciem pióra. Czego jednak nie można tak łatwo wymazać, to nowego układu sił w regionie, w którym Izrael i najważniejsze państwa arabskie są stowarzyszone w milczącym, antyirańskim sojuszu.   


Izrael nadal potrzebuje swojego jedynego sojusznika wśród supermocarstw; nie jest jednak dłużej tak izolowany, jak był w czasach Obamy. Przez opieranie się naciskom, by dokonać samobójczych ustępstw wobec Palestyńczyków, Netanjahu już dowiódł, że potrafi powiedzieć “nie” Stanom Zjednoczonym, nawet do punktu publicznego pouczania Obamy w Gabinecie Owalnym, i wyjść z tego bez szwanku. Tak samo będzie z administracją Bidena ze strony Izraela, który ma teraz więcej przyjaciół niż wrogów wśród muzułmańskich rządów w regionie, którzy machnęli ręką na Palestyńczyków.   


Przez decyzję ugłaskania Iranu i wycofania się z “czerwonej linii” z 2013 roku w sprawie użycia broni chemicznej w Syrii, Obama pozostawił Izrael i państwa Zatoki własnemu losowi, praktycznie wpychając je wzajem w swoje ramiona. Choć Trump nie chciał dalszego bezpośredniego zaangażowania w regionie, zachęcał te stosunki i wynikiem były Porozumienia Abrahamowe, prawdziwy przełom na drodze do pokoju.


To jednak, co się zdarzyło, nie było wynikiem amerykańskiej odgórnej decyzji. Te porozumienia przetrwają właśnie dlatego, że związki między Izraelem a światem arabskim są w najlepszym interesie obu stron, nie zaś częścią planu ukutego w Waszyngtonie.


Z silną gospodarką i armią – i obecnie z rosnącą listą przyjaciół w świecie arabskim – Izraela nie można tak łatwo straszyć, jak to było w przeszłości. Doświadczywszy, co to znaczy być traktowanym jak prawdziwy sojusznik przez Trumpa, zamiast ubogi przyjaciel, jak to było z najbardziej nawet życzliwymi prezydentami przed nim, nie ma powrotu do starego modelu, nawet jeśli chcą tego Biden i jego zwolennicy.  


Trump odszedł, ale pozostało jego dziedzictwo wzmocnienia Izraela, by stał samodzielnie ze swoimi regionalnymi przyjaciółmi. Netanjahu lub każdy potencjalny jego następca nie będzie chciał antagonizować Bidena; niemniej relacje, które powodowałyby narażenie izraelskiego bezpieczeństwa i żywotnych interesów, nie są dłużej aktualne.  


Israel needs America, but the client state era is over

JNS. Org., 24 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujSyjonizm

Znalezionych 226 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk