Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?


Mitchell Bard 2022-06-12

Były premier Izraela Benjamin Netanjahu i były prezydent USA Barack Obama (Źródło: Wikipedia)
Były premier Izraela Benjamin Netanjahu i były prezydent USA Barack Obama (Źródło: Wikipedia)

Izrael od czasu swego powstania cieszy się szczególnymi stosunkami ze Stanami Zjednoczonymi. Ta relacja jest jednak czasami obosieczna.

 

Na ogół działa to na korzyść Izraela. Niemniej Departament Stanu USA, który sprzeciwiał się stworzeniu Izraela, często traktuje Izrael inaczej niż jakikolwiek inny demokratyczny rząd, poddając go osobliwej krytyce. Gdyby izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zachowało się w ten sam sposób wobec Stanów Zjednoczonych, doniesienia prasowe mogłyby brzmieć mniej więcej tak:


Rzeczniczka MSZ powiedziała, że rząd Izraela składa kondolencje rodzinom ofiar masakry w szkole w Uvalde w Teksasie. Zauważyła również, że wskaźnik zgonów z użyciem broni w Izraelu wynosi około dwóch na 100 000 mieszkańców w porównaniu do 12 na 100 000 w Stanach Zjednoczonych, a liczba broni palnej na 100 Izraelczyków wynosi mniej niż siedem w porównaniu do ponad 120 w Stanach Zjednoczonych.


„W Izraelu większość izraelskich mężczyzn i kobiet służy w wojsku, więc zostali przeszkoleni we właściwym posługiwaniu się bronią palną” – dodała. „Mimo to nie mogą uzyskać pozwoleń na broń, dopóki nie skończą 21 lat. Osoby bez przeszkolenia wojskowego muszą poczekać do ukończenia 27 lat. Nawet wtedy osoby ubiegające się o licencję muszą zwykle pracować w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem lub mieszkać na niebezpiecznym obszarze”.


Rzeczniczka zasugerowała, że Stany Zjednoczone mogą wyciągnąć wnioski z doświadczenia Izraela, w którym kandydaci muszą przejść kontrolę bezpieczeństwa, odbyć kurs strzelania i bezpieczeństwa broni oraz otrzymać zaświadczenie od lekarza, że nie mają choroby psychicznej i nie przyjmują żadnych leków, które mogą osłabić uwagę. W przeciwieństwie do łatwości zdobycia broni w USA, 40% wszystkich wniosków jest odrzucanych przez rząd.


Po informacji o ataku amerykańskich dronów, w którym zginęli członkowie wesela w Somalii, minister spraw zagranicznych wezwał do dokładnego zbadania incydentu i powiedział, że operacje wojskowe należy przeprowadzać z najwyższą ostrożnością, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej.


W reakcji na oświadczenie prezydenta Joe Bidena, że Stany Zjednoczone będą bronić Tajwanu przed chińską agresją, rzeczniczka MSZ powiedziała, że Chiny i Stany Zjednoczone powinny „zrobić wszystko, co możliwe, aby złagodzić napięcia”.


Odmowa prezydenta Bidena dostarczenia Ukrainie myśliwców skłoniła rzeczniczkę MSZ do oświadczenia, że przypomina to o decyzji Ameryki, by nie bombardować obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej, kiedy można było uratować tysiące istnień ludzkich.


Po tym, jak policja zastrzeliła kolejnego nieuzbrojonego czarnoskórego w Stanach Zjednoczonych, rzeczniczka MSZ wezwała Stany Zjednoczone do wprowadzenia reform policyjnych w celu zapobieżenia takim tragediom.


W odpowiedzi na doniesienia prasowe o tysiącach ludzi trzymanych na granicy meksykańsko-amerykańskiej w strasznych warunkach, MSZ wezwało rząd USA do podjęcia pilnych działań w celu złagodzenia kryzysu humanitarnego.


Rzeczniczka MSZ skrytykowała dziś amerykańską administrację za niechęć do wspierania Irańczyków protestujących przeciwko opresyjnemu rządowi w Teheranie. „Nie możemy zrozumieć, dlaczego światło przewodnie demokracji nie popiera ludu Iranu, który chce wolności od ajatollahów” – powiedziała rzeczniczka.


Gdy agenci FBI zablokowali zwolennika białej supremacji, który zabił policjanta, rzeczniczka MSZ wezwała Stany Zjednoczone „do zachowania powściągliwości i unikania wszelkich agresywnych działań, które mogą spowodować dodatkowe obrażenia”.


Gdy zamieszki rozprzestrzeniły się w miastach w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na zabójstwo George'a Floyda, izraelski rząd wezwał administrację do zapewnienia, że policja zareaguje z proporcjonalną siłą.


Rzeczniczka MSZ wyraziła rozczarowanie ujawnieniem projektu decyzji Sądu Najwyższego USA o zakazie aborcji. „Uważamy, że kobiety powinny mieć prawo do aborcji, jeśli spełniają określone kryteria, takie jak w przypadku kazirodztwa lub gwałtu. Gdyby Stany Zjednoczone odwróciły sprawę Roe vs. Wade, byłby to ogromny krok wstecz dla praw kobiet w kraju, który uważa się za przykład wolności osobistej”.

 

MSZ wyraziło zaniepokojenie trwającymi sankcjami USA wobec Kuby. „Chociaż rozumiemy chęć wywierania nacisku na rząd kubański, oznacza to zbiorową karę, która powoduje cierpienie Kubańczyków. Zachęcamy administrację do negocjacji z rządem kubańskim w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego”.


Deportacja tysięcy nielegalnych imigrantów do Meksyku skłoniła MSZ do wydania dziś oświadczenia wzywającego Stany Zjednoczone i Meksyk, by nie robiły czegokolwiek, co mogłoby zagrozić ich stosunkom.


Rzeczniczka MSZ skrytykowała administrację za wymaganie od Izraelczyków uzyskania wiz na wjazd do Stanów Zjednoczonych, podczas gdy większość Europejczyków nie jest zobowiązana do ich uzyskania. „Jesteśmy przyjaciółmi, demokracjami i sojusznikami i nie rozumiemy, dlaczego rząd USA nadal traktuje Izrael inaczej”.


W miarę eskalacji napięć między Stanami Zjednoczonymi a Rosją MSZ ogłosiło, że opracowało plan pokojowy, w którym wzywa Stany Zjednoczone, jako silniejszą stronę, do szeregu ustępstw w celu zmniejszenia ryzyka wojny nuklearnej. MSZ zaproponowało na przykład, aby Stany Zjednoczone odrzuciły wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO i zgodziły się na redukcję wojsk w Europie. „Stany Zjednoczone muszą unikać działań, które Rosja może uznać za prowokacyjne. Pokój między tymi dwoma krajami jest możliwy tylko wtedy, gdy Stany Zjednoczone uznają uzasadnione obawy Rosjan o bezpieczeństwo”.

Jak myślisz, jak Amerykanie zareagowaliby na traktowanie ich w taki sam sposób, w jaki traktują Izraelczyków?


What if Israel treated America as America treats Israel?

JNS Org., 1 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. Wikipedia (angielski)