Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”


David Suissa 2022-04-15


Ile razy słyszeliśmy ludzi Zachodu, nazywających akty terroru “bezsensownymi”? Słyszeliśmy to znowu w zeszłym tygodniu po tym, jak palestyński terrorysta zamordował trzech Izraelczyków i zranił wielu innych na ulicy Dizengoff w Tel Awiwie.

 

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział: “Amerykanie, raz jeszcze są w żałobie wraz z narodem izraelskim po kolejnym zamachu terrorystycznym”, a potem dodał, że USA “stoją zdecydowani w obliczu bezsensownego terroryzmu i przemocy”.


Ale czy przemoc rzeczywiście jest bezsensowna, panie Blinken?


Może dla pana, ale nie dla terrorystów. Ich zdaniem terror ma cel. Jeśli nie znosisz Żydów i uważasz, że nie przynależą do Bliskiego Wschodu, zabijanie ich daje ci cel. Jeśli skręca cię widok Żydów, których nienawidzisz, a którzy bawią się w tak fajnym mieście jak Tel Awiw, zabijanie ich daje ci cel. I jeśli wierzysz propagandzie twoich skorumpowanych przywódców, że Żydzi wkrótce przejmą Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, zabijanie Żydów w żadnym razie nie jest bezsensowne.


Od powstania Izraela 74 lata temu dosłownie każdy akt przemocy wobec żydowskiego państwa był związany z nadrzędnym przekonaniem Palestyńczyków, że Żydzi nie należą do tego regionu, niezależnie od jakichkolwiek twierdzeń i dowodów o żydowskich związkach z tą ziemią.  

Przy szerzeniu propagandy o Żydach jako cudzoziemcach i złodziejach ziemi, palestyńscy przywódcy wiedzą, że nic tak nie rozpala mas, jak Jerozolima, biblijne serce Izraela.


“Z radością witamy każda kroplę krwi rozlaną w Jerozolimie. To jest czysta krew, oczyszczona krew, krew na drodze do Allaha. Z pomocą Allaha każdy męczennik będzie w raju i każdy ranny otrzyma nagrodę”.


Te wojownicze słowa wypowiedział 26 września 2915 roku „prezydent” Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, którego wielu uważa za „partnera pokojowego” Izraela.  


Dwa tygodnie później, 1 października, palestyńscy terroryści zamordowali izraelską parę, Eitama i Naamę Henkin, z zimną krwią, na oczach ich czworga dzieci w wieku od 9 lat do 4 miesięcy.


Czy ci terroryści uważali, że morderstwa były bezsensowne? Wątpię.  


Fundamentalnym problemem z określaniem terroru jako czegoś bezsensownego jest to, że rozwiązuje twój problem. Przez czynienie przemocy bezosobową, przez ignorowanie jej korzeni, zamieniasz ją w straszne, ale pospolite przestępstwo, gdzie wszyscy traktowani są tak samo.


Jednak palestyński terror wobec Izraelczyków nie jest pospolitym przestępstwem. Jest zamierzoną przemocą, zakorzenioną w głębokiej, wyjątkowej nienawiści. Ta prawda może spowodować, że wyrafinowani dyplomaci, tacy jak sekretarz Blinken, poczują się troszkę nieswojo, ale przez to terror nie zniknie. Dopóki zachodni przywódcy nie zdobędą się na odwagę, by powiązać palestyński terror z antyżydowską i antysyjonistyczną propagandą, która emanuje z każdego zakątka palestyńskiego społeczeństwa, pokój i pojednanie pozostaną urojoną mrzonką.  


Jeśli Stany Zjednoczone chcą przestać udawać lub, innymi słowy, “stoją zdecydowanie” przeciwko palestyńskiemu terrorowi, będą musieli zobaczyć połączenie między terrorem a nienawiścią do Żydów.


Do tego czasu będziemy pozostawieni z pustymi reakcjami typu „To musi się skończyć!” jak pisał ambasador USA w Izraelu, Tom Nides, na Twitterze po zamachu w Tel Awiwie, dodając że był “przerażony widokiem kolejnego tchórzliwego zamachu na niewinnych cywilów”.  


Mogę zapewnić pana, panie Nides, że olbrzymie tłumy w Gazie i na Zachodnim Brzegu, które świętowały zamachy w Tel Awiwie, nie uważały terrorystów za tchórzy i z pewnością nie widziały tych morderstw jako “bezsensowne”.


Traktowanie zamierzonego terroru jako czegoś bezsensownego jest rzeczywiście bezsensowne.


Ten artykuł był pierwotnie opublikowany w Jewish Journal.

 

No, Secretary Blinken, Palestinian terror is not ‘senseless’

JNS Org., 10 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Suissa jest amerykańskim dziennikarzem, redaktorem naczelnym Tribe Media Corp oraz “Jewish Journal.”