Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa


Viyay Dattaraya Paranjape 2022-04-11


To posunięcie ma daleko sięgające konsekwencje dla rozwoju rolnictwa. Rząd Indii wydał rozporządzenie o wykluczeniu pewnych roślin z edytowanym genomem spod rygorystycznych przepisów biobezpieczeństwa.


Zgodnie z tym rozporządzeniem rośliny SDN1 i SDN2 nie podlegają kłopotliwym i czasochłonnym przepisom narzucanym obecnie na komercjalizację genetycznie modyfikowanych transgenicznych roślin uprawnych. Organy nadzorujące mają zamiast tego podlegać Komisji Instytucjonalnego Biobezpieczeństa, która ma wydawać certyfikaty, że edytowana roślina nie zawiera obcego DNA.


Procesy SDN1 i SDN2 nie obejmują obcego materiału genetycznego i rezultaty są nieodróżnialne od konwencjonalnie hodowanych odmian roślin. Tym posunięciem Indie przyłączają się do rosnącej listy krajów, które już zaaprobowały postępowe regulacje dla roślin z edytowanymi genomami.  


Grupa wybitnych naukowców napisała niedawno do premiera Narendry Modiego, wyrażając niepokój wobec opóźniania postępów w rolnictwie. Kategorycznie stwierdzili, że odmiany stworzone przez techniki SDN1 i SDN2 nie mają obcego DNA i można je traktować tak jak inne konwencjonalnie wyhodowane hybrydy. Wydaje się, że ich apel zadziałał, bowiem rząd Indii wkrótce potem wyłączył produkty edycji genomu spod regulacyjnego procesu obejmującego GMO.  


Rząd Indii już docenił zalety technik edytowania do badania i modyfikowania genomu rośliny. Promował badania i innowacje w dziedzinie technologii inżynierii genomu i ich zastosowanie w rolnictwie, bioenergii, badaniach środowiska i zdrowia ludzkiego.


Organizacje zarówno publicznego, jak prywatnego sektora w Indiach zajmowały się badaniami i rozwojem edytowanych roślin uprawnych także pod nieobecność polityki regulacyjnej, która wspierałaby ich komercyjny użytek.


Laboratoria publicznego sektora w Indiach już używają edytowania genów do stworzenia wielu ulepszonych odmian roślin uprawnych, włącznie z odżywczo ulepszonymi nasionami oleistymi; ryżem i kukurydzą, które tolerują suszę; bananem bogatym w beta-karoten; orzeszków ziemnych o wysokiej zawartości kwasu oleinowego i niskiej zawartości kwasu linolowego; ryżem odpornym na grzyb Magnaporthe grisea; wysoko plennym ryżem, który wydajnie używa azotu i wody; ryżem o niskiej zawartości fitynianu; odporną na zgorzel papryką; i tolerującym biotyczny i abiotyczny stres pomidorem.  


Trwają także badania w laboratoriach w Indiach nad ulepszeniem precyzyjności edytowania genomu. Obecnie, z wyłączeniem edytowanych roślin uprawnych spod oceny bezpieczeństwa według protokołu dla GMO, coraz więcej edytowanych roślin będzie dostępnych dla farmerów.


Indyjscy farmerzy i firmy nasienne czekały na bardzo potrzebną pomoc dla sektora rolnego kraju od momentu zaaprobowania genetycznie modyfikowanej bawełny, pierwszej genetycznie modyfikowanej uprawy, 20 lat temu. Choć miliony indyjskich hodowców bawełny odniosło korzyści dzięki tej decyzji, rząd nie skomercjalizował żadnych nowych produktów GM, włącznie z gorczycą GM i bakłażanem GM, które były bliskie deregulacji.


Oczekuje się, że ogłoszenie o edytowanych roślinach da przemysłowi nasiennemu kraju i farmerom niesłychane wsparcie, bowiem ta technologia ma potencjał szybszego tworzenia nowych odmian. Edytowanie genomu, znane także jako CRISPR, może przyspieszyć rozwój produktu dla firm nasiennych i zmniejszyć koszty w porównaniu do tworzenia roślin transgenicznych.


Z firmami nasiennymi gotowymi do wykorzystania technologii edytowania genomu do tworzenia nowych odmian, prawdopodobnie będzie przypływ aktywności licencjonowanej technologii. Globalnie uniwersytety mają większość patentów CRISPR, co daje im dobrą pozycję do zapewnienia, że technologia będzie szeroko dzielona dla celów edukacji i badań. Broad Institute w Cambridge, Massachusetts; University of California w Berkeley; Chińska Akademia Nauk Rolniczych; University of Minnesota; Duke University; i Two Blades Foundation są kilkoma instytucjami, które posiadają prawa własności intelektualnej do niektórych narzędzi CRISPR i globalnie przekazywały licencje na tę technologię firmom nasienniczym.


In boost for agriculture, India exempts gene edited crops from biosafety assessment

Alliance for Science, 4 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska