Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany


Stephen M. Flatow 2022-03-24

Palestyński premier z palestyńskim prezydentem. 
Palestyński premier z palestyńskim prezydentem. 

Za każdym razem, kiedy zaczyna wyłaniać się nowy przywódca palestyńskich Arabów, dziennikarze, mędrcy telewizyjni i dyplomaci pędzą, by ukoronować go jako “umiarkowanego”. No cóż, jeden z tych “umiarkowanych” właśnie stwierdził  - i to do delegacji Kongresu USA – że Hamas strzelał do Izraela tylko „fajerwerkami”, a nie rakietami. 

 

Zabawne, nie widziałem, by poinformował o tym którykolwiek z dziennikarzy, którzy go tak bardzo poprzednio chwalili. Nie widzę żadnego z tych mędrców lub dyplomatów, który by publicznie przyznał, że mylił się w jego ocenie.  


Najnowszym upadłym umiarkowanym jest Mohammed Sztajjeh, który w 2019 roku został minowany na premiera Autonomii Palestyńskiej przez dożywotniego „prezydenta” AP,  Mahmouda Abbasa.


Gdy tylko ogłoszono nazwisko Sztajjeha, zachodni dziennikarze popędzili, by przedstawić go jako rozsądnego, umiarkowanego i ogólnie wspaniałego faceta. Zrobili to z oczywistej przyczyny: chcą zobaczyć niepodległą “Palestynę”, stworzoną na podwórku Izraela, a jedynym sposobem, by to się stało, jest przekonanie Izraela – i jego zwolenników na całym świecie –że można to bezpiecznie zrobić.  


Agency France Presse
 nazywała Sztajjeha “politycznie umiarkowanym”. USA Today zapewniała nas, że Sztajjeh nie jest jakimś oszalałym radykałem; jest wykształconym w Wielkiej Brytanii ekonomistą.


Council on Foreign Relations gościła publiczne spotkanie z premierem Sztajjehem. Richard Engel, główny zagraniczny korespondent dla NBC News, był moderatorem. Engel szybko odrzucił dziennikarską obiektywność i obsypał Sztajjeha wyrazami współczucia.  “Musicie jednak czuć, że jesteście bardziej sami?” – zapytał go Engel. „Musicie czuć, że niektórzy z waszych arabskich sojuszników odwrócili się od was… Czy czujecie większą samotność tam, gdzie żyjecie teraz?”

 

Słowo “technokrata” szybko doczepiono do nazwiska nowego premiera. Stanowisko Sztajjeha jest “w zasadzie technokratyczną pozycją” uznał „New York Times”. Sztajjeh jest widziany “w zasadzie jako technokrata”, oświadczył Reuters, nie identyfikując, kto widzi go w ten sposób i starannie używając strony biernej, żeby skonsolidować myśl, że ten opis jest szeroko zaakceptowanym faktem, którego nikt nie powinien kwestionować.

 

Palestyńscy arabscy ekstremiści są postrzegani – poprawnie – jako ideolodzy, ultranacjonaliści i agresywni dżihadyści. A więc dziennikarscy przyjaciele Sztajjeha bardzo chcieli oddzielić premiera od tego wizerunku. On jest po prostu “technokratą” – zwykłym facetem, którego interesuje tylko to, by pociągi jeździły według rozkładu, i inne tego typu sprawy.


Medialni przyjaciele Sztajjeha uważają, by nie przypominać ludziom, że był wysokim rangą funkcjonariuszem w Fatahu, rządzącej AP frakcji, że otwarcie popiera nagrody dla terrorystów i wzywa do zniszczenia Izraela.


W tym tygodniu Sztajjeh trochę popsuł to, co media tak starannie przygotowały, by chronić jego wizerunek. Na spotkaniu z członkami Kongresu, którzy składali wizytę w Ramallah, premier AP wygłosił serię zjadliwych, antyizraelskich tyrad.


Lider mniejszości Izby, Kevin McCarthy (R-Calif.), zapytał Sztajjeha o ponad 4000 ataków rakietowych Hamasu na Izrael w maju ubiegłego roku. Reprezentant Andrew Garbarino (R-N.Y.) i Reprezentant David Valadao (R-Calif.) powiedzieli Jewish Insider, że “Sztajjeh zbył rakietowe ataki Hamasu na Izrael jako „fajerwerki”.

 

Tak jest, “fajerwerki”. Którym jakoś udało się zamordować 10 Izraelczyków i poważnie uszkodzić niezliczone izraelskie domy, szkoły i kibuce.


Garbarino powiedział, że skandaliczna wypowiedź Sztajjeha “rzeczywiście zdenerwowała  ludzi” w delegacji i pokazała, że „[palestyńscy Arabowie] nie są gotowi do prowadzenia rozmów jak dorośli ludzie”. 


Jewish Insider
 doniósł, że Sztajjeh także fałszywie oskarżył Izrael o “apartheid”. Niezwykłe! Premier AP, która zabrania Żydom mieszkania na swoim terytorium i zabrania Arabom sprzedaży nieruchomości Żydom pod karą śmierci, oskarża Żydów o apartheid.


Według Jewish Insider, przewodniczący House Democratic Caucus, klubu Demokratów w Izbie Reprezentantów, Hakeem Jeffries (D-N.Y.) “ostro odparł” kłamstwo Sztajjeha o “apartheidzie”. Jest zasługą Jeffriesa, że niedawno napisał, iż oskarżenia o izraelski apartheid są “ewidentnie fałszywe, niebezpieczne i zaprojektowane do izolowania Izraela w jednym z najtrudniejszych regionów na świecie”.   


Reprezentant Young Kim (R-Calif.) wyniósł ze spotkania  z Sztajjehem przeświadczenie, że przywódcy AP mają “mentalność ofiary”. Reprezentant Valadao powiedział: “Zwyczajnie nie mam wrażenia, że [Sztajjeh] jest kimś, kto dąży do długotrwałego pokoju z Izraelczykami w tym regionie”. A Reprezentantka Kathleen Rice (D-N.Y.) oskarżyła Sztajjeha o wdawanie się w „rewizjonistyczną historię”.


Prawdą jest, że Sztajjeh nie różni się od żadnego innego izraelożercy, rewizjonistycznego kłamcy i apologety terroru, z jakich składa się kierownictwo Autonomii Palestyńskiej. Jedyną różnicą było to, że media wykonały dobrą robotę w chronieniu go przed poważnym oglądem. Nie mogą teraz ukryć własnych słów.


Another Palestinian ‘moderate’ is exposed

JNS Org., 18 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaStephen Flatow


Amerykański prawnik, który zainicjował szereg procesów przeciwko Islamskiej Republice Iranu w związku ze sponsorowaniem terroryzmu przez to państwo. Jego córka zginęła w zamachu terrorystycznym w 1995 roku. Wielokrotnie pomagał rządowi USA zidentyfikować organizacje, które pośredniczyły w nielegalnym przekazywaniu pieniędzy do Iranu.