“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji


Abu Ali Express 2022-03-09

Arabowie atakują w Hebronie, 4 marca 2022.
Arabowie atakują w Hebronie, 4 marca 2022.

Abu Ali Express to popularny kanał na Telegramie (prowadzony prawdopodobnie przez izraelskiego Araba), który do niedawna przekazywał treści po hebrajsku i po arabsku, osiągając ponad sto tysięcy obserwujących. Od niedawna zaczął również publikować teksty po angielsku. Poniżej publikujemy jego tekst z 4 marca br.
***

Trudno ignorować narastający trend w mediach społecznościowych w ostatnich kilku dniach, który kształtuje się na naszych oczach. Nazwę go “ukrainizacją palestyńskiej narracji”.


Palestyńczycy są zdumieni przyprawiającym o zawrót głowy sukcesem Zełeńskiego w zdobywaniu bezprecedensowego poparcia z całego świata dla Ukraińców. 


Można zakładać, że sukces Zełeńskiego w zdobywaniu poparcia ma związek z poczuciem winy Zachodu za brak militarnej interwencji i wsparcia Ukraińców przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy. Niemniej w olbrzymiej części świat stoi z Ukrainą. To nie jest mała sprawa. Zjednoczenie za sobą podzielonego zazwyczaj świata daje ogromne korzyści, szczególnie w czasach, kiedy opinia publiczna może wygrywać wojny i obalać gigantów.


Globalna opinia publiczna nie jest jednak ani matematyczna, ani empiryczna. Niekoniecznie opowiada się po “słusznej” stronie, ale po stronie, która prezentuje najlepszą narrację. To narracja chwyta ludzi za serce. Zazwyczaj nie ma tu miejsca na historyczną sprawiedliwość ani nawet na fakty. Kluczem są emocje.


Tutaj jest kilka przykładów tego, jak Palestyńczycy używają obecnej wojny w Europie do agresywnego wpychania swojej narracji (nie czekając na Izrael):


1. Rosja jest potężna i okrutna, i najechała na Ukrainę.
Izrael jest potężny i okrutny, i okupuje Palestynę.


2. Biedni Ukraińcy walczą z rosyjską machiną wojenną koktajlami Mołotowa.
Palestyńczycy walczą z izraelską machiną wojenną koktajlami Mołotowa.


3. Rosyjska inwazja na Ukrainę jest pogwałceniem międzynarodowego prawa.
Izraelska okupacja jest pogwałceniem międzynarodowego prawa.


4. Świat musi zjednoczyć się i pomóc słabemu. Świat musi zjednoczyć się dla Ukrainy i narzucić sankcje na Rosję.
Świat musi zjednoczyć się i pomóc słabemu. Świat musi zjednoczyć się dla Palestyńczyków i narzucić sankcje na Izrael.


5. Zachód wysyła nowoczesną broń do Ukrainy, by broniła się przed rosyjskim okupantem.
Świat powinien dostarczyć Palestyńczykom nowoczesną broń, by walczyli z izraelskim okupantem.


Fakty mają tu niewiele do roboty. Różnice między Ukrainą a Palestyną są ogromne, ale są wygodnie ukryte. Lepiej nie wspominać palestyńskich „męczenników” – zazwyczaj chwalonych za porywanie i mordowanie izraelskich nastolatków, masowe strzelanie do ludzi w restauracjach i odpalanie rakiet na izraelskie miasta, wysadzanie w powietrze autobusów i ataki nożownicze na przypadkowych przechodniów w Jerozolimie. Ukraińcy nigdy nie robili takich rzeczy, może więc to tylko zaszkodzić Palestyńczykom, kiedy pytają świat, dlaczego nie popiera ich sprawy tak bardzo, jak popiera Ukraińców.   


Zdjęcia Palestyńczyków rzucających kamieniami i koktajlami Mołotowa? Proszę, tutaj jest możliwe podobieństwo, łatwy sposób uproszczenia stuletniego konfliktu, by uzyskać dodatkowe punkty w opinii publicznej, coś co może odbić się echem w masach.  


Ci, którzy chcą nagłośnić swoją narrację i odnieść sukces w porwaniu mas, powinni przygotować się z góry. Muszą pracować dzień za dniem, rok za rokiem.  


Palestyńczycy już tam są. Byli tam już od dłuższego czasu, to nie jest tajemnicą. Jeśli jest coś, w czym Palestyńczycy celują, to w sprzedawaniu światu palestyńskiej narracji. I nie jest tajemnicą, że jeśli jest jedna rzecz, w której Izraelczycy są marni, to w sprzedawaniu światu swojej narracji.


Nie jest nierozsądne spodziewanie się, że przy następnej rundzie walk z Gazą ukraińska narracja z jej olbrzymim poparciem i globalnymi sankcjami przeciwko Rosji, zostanie użyta przeciwko Izraelowi, przynajmniej częściowo. Precedens, jaki ustanowiła obecna wojna w Ukrainie, prawdopodobnie wpłynie na następne starcie z Gazą.


Between Kyiv and Gaza – The Ukrainization of the Palestinian Narrative

Jewish Press, 5 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska