Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”


Rachel Peck 2022-02-18

Kadr z filmu “The alligator people”
Kadr z filmu “The alligator people”

Tekst z blogu Victora Rosenthala, który we wprowadzeniu pisał: "Praktycznie nigdy nie publikuję na moim blogu tekstów innych autorów. Ten jednak jest tak dobry, tak doskonale przekłuwający balon głupoty otaczającej bzdurne pytanie “czy Żydzi są biali?”, które już wywołało dziesiątki tysięcy głównie nonsensownych słów, że nie mogłem oprzeć się. V.R."

                                                                   ***

Żydom grozi dzisiaj niebezpieczne zwierzę: Krokodyl Przebudzenia.  


Krokodyl Przebudzenia jest dziwną bestią, która żeruje na niebezpiecznych, niemoralnych twierdzeniach: że biali są automatycznie winni rasizmu i że Żydzi są biali, a więc automatycznie winni. I jedyną odpowiedzią wielu Żydów – szczególnie postępowych – jest próba udowodnienia, że Żydzi nie są biali.

 

Mają nadzieję, że przekonają krokodyla, żeby ich oszczędził.


Mylą się.


Na przykład, niedawno naciskano na żydowskich studentów w Brooklyn College, żeby przyznali, że są biali i że dlatego powinni być wykluczeni z dyskusji o sprawiedliwości społecznej. Tym, którzy sprzeciwiali się, powiedziano, by opanowali swoją białość, albo milczeli, bo są biali i uprzywilejowani. Żydowscy przywódcy, którzy ruszyli w ich obronie, nie rozumieją, o co w tym  wszystkim chodzi.

 

Prawniczka Brandeis Center, Denise Katz-Prober, argumentowała, że “Żydzi nie powinni być relegowani do kategorii białych, uprzywilejowanych ciemiężców”. Katz-Prober napisała następnie, że skarga studentów pojawiła się po innej skardze złożonej w październiku przeciwko Stanford University w sprawie umieszczenia żydowskiego personelu w „segregowanej grupie dyskusyjnej o ‘białej odpowiedzialności’”, wbrew ich protestom.  

 

Problemem nie jest to, że Żydzi są “błędnie” uznani za białych; wielu z nas istotnie jest biała. Problemem jest relegowanie kogokolwiek, niezależnie od tego, jaki ma kolor skóry (lub inne niezmienne cechy), do kategorii, która jest z definicji negatywna, i obarczanie wszystkich jednostek w jakiejkolwiek grupie odpowiedzialnością za złe czyny jakichś członków tej grupy, czy to w przeszłości, czy obecnie. Kiedyś nazywaliśmy to rasizmem i było to moralnie odrażające. Było złem, kiedy stosowano to wobec czarnych w tym kraju i jest złem, kiedy stosuje się to do białych lub jakiejkolwiek grupy dzisiaj. Martin Luther King, Jr byłby oburzony.


Whoopi Goldberg zawieszono w programie The View, żeby mogła “przemyśleć” swoje niedawne słowa o znaczeniu Holocaustu. Jej szef także nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi. W słusznej wrzawie o minimalizowanie nazistowskiego rasizmu wobec Żydów zgubiło się znaczenie lekceważących słów Goldberg: “To są biali ludzie, którzy robią to białym ludziom, a więc ‘wszyscy idźcie walczyć między sobą’”. Innymi słowy mówi, że ludobójstwo jest złe tylko wtedy, kiedy biali robią to ludziom kolorowym. Co jest innym sposobem powiedzenia: Ach jak mi przykro… Żydzi, Ormianie, Ukraińcy, Kambodżanie, Tutsi, Bośniacy, Ujgurzy…  

 

Zarówno judaizm, jak amerykańskie poczucie sprawiedliwości wyraźnie mówią, że nie będziemy sądzeni za czyny innych ani karani za ich grzechy. Jak tysiące lat temu napisał prorok Ezechiel: „Umrze tylko ta osoba, która grzeszy. Syn nie ponosi odpowiedzialności za winę swego ojca ani ojciec - za winę swego syna”. I, jak powiedział King, powinniśmy być sądzeni nie na podstawie koloru naszej skóry, ale ma podstawie naszego charakteru.


Zamiast ugłaskiwać krokodyla, Żydzi powinni atakować go. Ale sami wchodzimy do tego ślepego zaułka i porzucamy jedyne zasady, które mogą rzeczywiście chronić nas i inne grupy stojące przed dyskryminacją i nienawiścią:  amerykańską wiarę w równość wobec prawa i żydowską wiarę, że wszyscy ludzie są stworzeni na podobieństwo Boga (b’tzelem elohim) i dlatego mają równą wartość. Zamiast jednak obrony tradycyjnych żydowskich i amerykańskich wartości sprawiedliwości Żydzi próbują dowieść, że nie jesteśmy w rzeczywistości członkami rzekomo niecnej grupy. Drogi Krokodylu Przebudzenia, dobierz się do nich, nie do nas! Tak jak Winston Smith krzyczy w Roku 1984 George’a Orwella: Zróbcie to Julii! Nie mnie! Nie mnie! Zróbcie to Julii!

 

Zamiast protestować przeciwko przypisywaniu wybranym grupom odpowiedzialności lub określać szerokie grupy ludzi jako ciemiężców, niektórzy Żydzi błagają, by ich wpuszczono do klubu ofiar. Jest to jednak zła strategia. Jest to nieżydowska ideologia, która mówi, że nosisz grzech pierworodny z powodu przypadku swoich narodzin i że bycie ofiarą jest w jakiś sposób biletem do akceptacji ciebie przez innych. Ponadto, myślenie o sobie jako o ofierze nie jest strategią na przeżycie. Przez tysiące lat ucisku, prześladowań i morderstw przeżyliśmy dzięki temu, że byliśmy silni i trzymaliśmy się naszych wartości: sprawiedliwości i nieodłącznej wartości każdego człowieka.  


Jeśli te wartości działały wtedy, to będą działać teraz. I mogą nas jeszcze uratować przed krokodylem.


Don’t Appease the Wokeness Crocodile

Abu Yehuda, 11 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska