Turecki sędzia: “Kobiety nie powinny demonstrować przeciwko zabijaniu kobiet”


Christine Douglass-Williams 2022-01-17

Tureckie kobiety protestujące przeciw przemocy w Stambule. 
Tureckie kobiety protestujące przeciw przemocy w Stambule. 

Chociaż tureccy obrońcy praw człowieka protestowali przeciwko mordowaniu i maltretowaniu kobiet przez mężczyzn, turecki sędzia perorował, że “Liczba zabijanych mężczyzn jest dwukrotnie większa niż kobiet. No to co? Czy my też mamy demonstrować?”  


“Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan wycofał Turcję z konwencji 20 marca mimo wysokiej statystyki przemocy wobec kobiet w jego kraju”. To wycofanie się Turcji z tej konwencji było kolejnym znakiem islamizacji tego kraju. Koran i hadisy uczą, że mężczyźni są nadrzędni nad kobietami i że mężczyźni powinni bić te kobiety, których nieposłuszeństwa obawiają się. (Więcej o tym można przeczytać tutaj.)


“Zabójstwa kobiet i przemoc wobec kobiet są poważnymi problemami w Turcji, gdzie kobiety codziennie są zabijane, gwałcony lub bite”. Nie jest to jednak problemem dla sędziego, który zgadza się z rządem. I ani słowa o tym wszystkim ze strony zachodnich feministek. 


Erdogan w sposób kryształowo jasny przedstawił pogląd swojego kraju na kobiety w islamie, kiedy w lipcu oświadczył odnosząc się do talibów: „W Turcji nie ma niczego, co byłoby sprzeczne z ich poglądami”.


“Turecki sędzia ściągnął na siebie krytykę za powiedzenie, że kobiety nie powinny demonstrować przeciwko zabijaniu kobiet”, Stockholm Center for Freedom, 31 grudnia 2021 informował:

Sędzia 58. sądu pierwszej instancji w Stambule ściągnął na siebie krytykę działaczy na rzecz praw kobiet za powiedzenie podczas rozprawy, że kobiety nie powinny demonstrować przeciwko zabijaniu kobiet.  


Według witryny informacyjnej „Duvar”, sędzia powiedział, że mężczyźni są także mordowani codziennie, ale nie zbierają się i nie demonstrują. „Liczba zabijanych mężczyzn jest dwukrotnie większa od liczby kobiet, No to co? Czy my także mamy demonstrować?” – zapytał.


Wygłosił te kontrowersyjne słowa podczas procesu 35 kobiet, które odpowiadają przed sądem za udział w demonstracji przeciwko zabijaniu kobiet 8 marca 2020 roku w “Nocnym Marszu Przeciw Kobietobójstwu” w dzielnicy Stambułu, Beyoğlu. Kobiety zostały oskarżone o złamanie prawa o demonstracjach, utrudnianie policji w wykonywaniu obowiązków i zniszczenie publicznej własności.


Podczas przesłuchania oskarżona Zeynep Büşra Islak powiedziała, że korzystała z konstytucyjnego prawa do pokojowej demonstracji. „Policja zatrzymała nas siłą, podczas gdy my pokojowo demonstrowałyśmy – powiedziała. – Nie akceptuję żadnego z oskarżeń”.


Emel Karadeniz, inna oskarżona, powiedziała, że kobiety są zabijane, gwałcone i arbitralnie wyrzucane z pracy każdego dnia. „Chciałabym, byśmy mogły demonstrować z większą liczbą kobiet – powiedziała. – Wy możecie także demonstrować, jeśli uważacie, że rząd powinien robić więcej, by zapobiec zabijaniu mężczyzn”.


Oskarżone powiedziały także, że protestują również przeciwko wycofaniu Turcji z Konwencji Stambulskiej, wiążącego traktatu Rady Europy do zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet.


Wskazały, że Państwo zawiodło w ochronie kobiet przez wycofanie się z konwencji, międzynarodowej umowy zaprojektowanej do ochrony praw kobiet i zapobiegania przemocy domowej w społeczeństwach.


Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan wycofał Turcję z tej konwencji 20 marca 2021 mimo wysokich statystyk przemocy wobec kobiet w tym kraju i ściągnięcia na siebie potępienia Turków i społeczności międzynarodowej ….

Turkish judge: ‘Women should not demonstrate against femicide’

Jihad Watch, 5 stycznia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Christine Douglass-Williams

Kanadyjska pisarka i dziennikarka, autorka książki The Challenge of Modernizing Islam. Publicystka Jihad Watch. Wcześniej pracowała na stanowisku dyrektorki Canadian Race Relations Foundation.