Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?


Hussain Abdul-Hussain 2021-07-09


Instytut Palestyńskich Badań (IPS) opublikował biografię Amina Al-Hussainiego (1895-1974), muftiego Jerozolimy i palestyńskiego przywódcę, którego reputację splamiła jego niesławna kolaboracja z najbardziej brutalnym tyranem w historii, Adolfem Hitlerem.


IPS opisuje Hussainiego następujaco: “Był on jednym z najbardziej znaczących przywódców palestyńskiej walki narodowej podczas mandatu brytyjskiego i (był) najpopularniejszy. Dla usprawiedliwienia sojuszu Hussainiego z Hitler, bez wymieniania nazwiska niemieckiego tyrana, IPS dodaje: “Podczas II wojny światowej (Hussaini) głosił hasło ‘wróg mojego wroga jest moim przyjacielem’”. Instytut powiedział także, że Hussaini “stawiał na to, że dwa kraje osi odegrają rolę w popieraniu ludności Palestyny przeciwko brytyjskiemu kolonializmowi i syjonistycznemu ruchowi”.  


Fakt, że palestyński instytut nie potępia Hitlera – ani każdego, kto z nim współpracował, zdecydowanie i bez żadnych zastrzeżeń – jest olbrzymią etyczna i moralną porażka. Od zarania historii narody tworzyły sojusze w sposoby, które służyły ich interesom i to jest zrozumiałe. 


Hitler jednak nie był przeciętnym autokratą, o sojuszu z którym można dyskutować. Hitler był psychopatycznym przywódcą, który rozpętał zło wśród swoich popleczników [followers??]. Wiara, że inne grupy etniczne i rasy są podrzędne i zasługują na eksterminację, należała do Średniowiecza. W dwudziestym wieku jednak takie idee były moralnie naganne. Fakt, że niektórzy Palestyńczycy nadal wierzą dzisiaj, że sojusz z Hitlerem ze względów praktycznych był uzasadniony, jest problemem.


Teraz pytanie brzmi: Dlaczego IPS nadal popiera Hussainiego, mimo że niektórzy z jego najbardziej wpływowych przywódców, tacy jak profesor i działacz z Chicago, Rashid Khalidi, nie mają wysokiego mniemania o Hussainim?


W ostatniej książce Khalidi tak przedstawił Hussainiego: “Zaciekły podział między tymi, którzy byli lojalni wobec muftiego… a przeciwnikami muftiego, którym przewodził były burmistrz Jerozolimy, Raghib Al-Naszaszibi… dał w wyniku setki zabójstw pod koniec lat 1930 [i] poważnie podkopał siłę Palestyńczyków”.  


Al-Naszaszibi został zmuszony do uchodźctwa i schronił się w Bejrucie w 1938 roku “po tym, jak były groźby na jego życie i jego dom w Ramleh spłonął wraz z wszystkimi książkami i papierami”, jak pisze Khalidi.


Tak więc mufti Hussaini był nie tylko człowiekiem, który nie widział moralnej porażki z sprzymierzaniu się z Hitlerem, był także szarlatanem, który groził życiu swoich politycznych rywali w Jerozolimie i wysyłał ich na uchodźctwo. Niemniej IPS celebruje życie Hussainiego jako jednego z ojców-założycieli palestyńskiego ruchu narodowego. Do chwili, kiedy Palestyńczycy zaczną potępiać takie postaci i uczyć się z ich błędów, ich ruch pozostanie tak etycznie i moralnie ułomny, jak jest dzisiaj.


Will Palestinians denounce Mufti Hussaini and Hitler?

House of Wisdom, 4 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz i naczelny kuwejckiej gazety „Al Rai” w Waszyngtonie. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu.