Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie


Bassem Eid 2021-07-03


We wtorek, podczas programu CNN, "State of the Union", prezenter programu, Jake Tapper, zapytał reprezentantkę USA, Ilhan Omar, o jej długą historię zjadliwie antysemickich wypowiedzi (wśród których było niedawne zrównanie przez nią Izraela z Hamasem) i o to, dlaczego kilkoro jej żydowskich kolegów z Kongresu wytknęło jej ponowne demonstrowanie antysemickich uprzedzeń.

 

Omar, podobnie  jak wiele razy w przeszłości, zamiast przyjąć odpowiedzialność za własne słowa, winiła krytyków. Ta Reprezentantka Demokratów z Minnesoty odpowiedziała: “Przyjmowałam każde zaproszenie moich kolegów do rozmowy, bym mogła nauczyć się od nich [a] oni ode mnie. Myślę, że naprawdę ważne jest, by ci członkowie [Kongresu] zdali sobie sprawę z tego, że nie byli partnerami w sprawiedliwości”.


Jestem Palestyńczykiem, który dorastał w obozie dla uchodźców UNWRA niedaleko od Jerozolimy i przez całe życie działałem na rzecz praw człowieka. Pozwólcie, że powiem tak prosto, jak to możliwe: Reprezentantka Omar nie wie, o czym mówi. Co gorsza, od lat Reprezentantka Omar nie zajmuje się argumentami i faktami, ale po prostu rzucaniem brudnych, antysemickich epitetów, które są lustrzanym odbiciem antysemityzmu „białych suprematystów”, a tych podobno potępia. 


Polityczki takie jak Omar, Rashida Tlaib i Alexandria Ocasio-Cortez poświęcają znaczną część czasu na atakowanie Izraela za rzekome krzywdy, jakie wyrządza Palestyńczykom. Jeśli naprawdę obchodzą je Palestyńczycy, powinny skierować swoją uwagę gdzie indziej. W dzisiejszych czasach olbrzymia większość cierpień, jakich doznają Palestyńczycy, jest bezpośrednim wynikiem korupcji Autonomii Palestyńskiej i wpływów grupy terrorystycznej Hamas.


Korupcja dotyka każdego aspektu życia Palestyńczyków. Paraliżuje naszą gospodarkę, co z kolei powoduje, że posady rządowe są najwyżej cenione. Te miejsca pracy są jednak przyznawane w oparciu o znajomości, a nie o kwalifikacje, co utrwala cykl korupcji. Nie ma ogłoszeń o naborze na rządowe miejsca pracy. Ten brak przejrzystości jest wszechobecny na Zachodnim Brzegu i w Gazie.


Niedawnym przykładem tej korupcji był proces dystrybucji szczepionek. Szereg palestyńskich grup praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego twierdziło, że bogaci dygnitarze rządowi brali szczepionki przeznaczone dla pracowników medycznych. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia przyznało w końcu, że wiele dawek, jakie otrzymali, zostały podane ministrom w rządzie. Do czasu, kiedy problem tej korupcji nie zostanie rozwiązany, Palestyńczycy będą cierpieć.


Hamas jest uznany za grupę terrorystyczną przez Izrael, Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Wielką Brytanię i wiele innych krajów. Hamas powstał w celu zniszczenia Izraela i zabicia wszystkich Żydów. Kontynuuje tę misję w dniu dzisiejszym. Hamas rządzi także Gazą i ma olbrzymią rzeszę zwolenników wśród mieszkańców Zachodniego Brzegu, szczególnie po wywołaniu niedawnego, krwawego konfliktu z Izraelem i pokazaniu stosunkowej kompetencji w porównaniu do żałośnie nieudolnej Autonomii Palestyńskiej.


Hamas kontynuuje rekrutowanie i udział w akcjach militarnych dzieci-żołnierzy. Według “Jerusalem Post” ponad 30 palestyńskich dzieci i nastolatków znajduje się wśród tych, którzy dokonywali zamachów nożowniczych na Izraelczyków w latach 2015-2016, kolejnych 30 palestyńskich dzieci użyto w przeprowadzonych zamachach samobójczych jako ludzkie bomby (wiele więcej brało udział w nieudanych próbach zamachów samobójczych) i ponad 17 tysięcy palestyńskich dzieci zwerbowano do programów dziecięcych milicji Hamasu w 2019 roku. Co najmniej jedno z dzieci, o których władze twierdzą, że zostały zabite podczas niedawnej wojny w Gazie, było członkiem Hamasu. Używanie dzieci-żołnierzy jest zawsze odrażające i nieetyczne. Hamas będzie rujnował życie Palestyńczyków, kiedy media i politycy USA skupiają się niemal wyłącznie na krytykowaniu Izraela.  

 

Wzywanie do bojkotów, sankcji i zniszczenia Izraela nie prowadzi do pozytywnej zmiany dla Palestyńczyków. jest kilku odważnych przywódców, takich jak Mansour Abbas, którzy pracują na rzecz realnej, pozytywnej zmiany. Abbas jest palestyńskim Arabem – to jest jego kultura i dziedzictwo – i jest obywatelem Izraela. Jest pobożnym muzułmaninem. Niedawno dołączył do nowego izraelskiego rządu jako wiceminister i zdobył imponującą listę korzyści dla swoich wyborców.

 

Partia Ra'am Abbasa jest pierwszą wyłącznie arabską partią polityczną, która w pełni weszła do izraelskiego rządu. Powiedział, że będzie starał się o duży wzrost wydatków rządowych i poprawę usług społecznych w społecznościach arabskich. Umowa koalicyjna już zawiera przyznanie ponad 53 miliardów szekli (16 miliardów dolarów) na zwalczanie przestępstw przemocy i polepszenie infrastruktury w arabskich miastach. To jest sposób na polepszenie życia palestyńskiej ludności – nie przez przemoc, korupcję i terroryzm.


W tym samym duchu gotowości do zbliżenia zapraszam Ilhan Omar, Rashidę Tlaib i Alexandrię Ocasio-Cortez do spotkania ze mną, Palestyńczykiem żyjącym na Zachodnim brzegu, by przedyskutować problemy Palestyńczyków i najlepsze sposoby na zajecie się nimi. Te Kongresmenki powiedziały, że są gotowe słuchać i uczyć się. No cóż, jeśli naprawdę są gotowe, mają szansę.

 

It’s Time Ilhan Omar and „the Squad” Learned the Truth about Israel  and Hamas

Investigative Project, 30 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBassem Eid 

Znany palestyński działacz na rzecz praw człowieka. Urodził się w 1958 roku w Jerozolimie wschodniej, gdzie nadal mieszka. Początkowo zajmował się naruszaniem praw człowieka przez żołnierzy Izraelskiej Armii Obronnej, stopniowo rozszerzając swoje zainteresowania o naruszania praw człowieka przez władze Autonomii Palestyńskiej i palestyńskie służby bezpieczeństwa. W 1996 roku założył organizację, Palestinian Human Rights Monitoring Group in 1996, która przerwała działalność w 2011 roku. Obecnie pracuje jako badacz i analityk w izraelskiej telewizji. Ujawnianie naruszeń praw człowieka przez Palestyńczyków wobec Palestyńczyków dostarczyło mu tysiące wrogów wśród sympatyków Palestyńczyków.