Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują


Elder of Ziyon 2021-06-17


Haaretz przeprowadził wywiad z kilkoma Gazańczykami, którzy uciekli z Gazy i są na greckiej wyspie Leros.

 

Ten artykuł mówi więcej o życiu w Gazie niż ostatnie 10 tysięcy artykułów z mediów głównego nurtu razem wziętych. I nie jest to żadna przesada.


Fragmenty:

Absolutnie nie jestem jedyną z tych, którzy byli aresztowani za poglądy i za mówienie o swoich poglądach. Aresztowano wielu demonstrantów i Hamas groził im, by zapobiec przyszłym ich działaniom. Kiedyś czekałam na zwolnienie mojego przyjaciela, który był aresztowany, i kiedy wyszedł, miał twarz całą spuchniętą i zakrwawioną. Ledwo go poznałam.  

 

Hamas nie zadowala się udaremnianiem demonstracji; nie dopuszczają również do imprez kulturalnych. Zamykają przyjęcia i przedstawienia, nie pozwalają na koncerty i szerzą tezy, że artyści są heretykami. Muzycy grający na tradycyjnych arabskich lutniach mogą występować w publicznych miejscach, ale jeśli wokół gromadzą się słuchacze, powoduje to problemy. Dla przywódców Hamasu sztuka jest częścią zachodniej kultury i musi być bojkotowana.  

 

Zakazy dotyczą także prywatnego życia. Kobiety muszą zakrywać głowy, kiedy wychodzą z domu. Była grupa kobiet, które zorganizowały się w mediach społecznościowych i żądały, by zaakceptowano je takimi, jakie są – ale niedawno ludzie Hamasu pobili dziennikarkę, która szła bez nakrycia głowy i musiała być hospitalizowana. Oczywiście, sprzedaż alkoholu jest zakazana, także dla chrześcijan, którzy potrzebują go do religijnych rytuałów. Muszą robić wino w domu, potajemnie.

----------

Jako dla kobiety, życie w Gazie było dla mnie szczególnie trudne. Ucisk przybiera różne formy. Zamężna kobieta musi mieć zgodę męża na wyjście z domu, a niezamężna nie może wyjść sama, musi jej towarzyszyć męski krewny. Podróżowanie   z mężczyzną, który nie jest krewnym, jest zabronione, więc są taksówki dla kobiet prowadzone przez kobiety. Izraelska blokada szkodzi kobietom w Gazie, ponieważ Hamas przyznaje prawo wyjazdu głównie mężczyznom. Bezrobocie wśród kobiet wzrosło, jak również przemoc domowa. W 2014 roku córka sąsiada została zamordowana, ponieważ mówiono, że miała związek seksualny z obcym mężczyzną. Lekarze, którzy zbadali jej zwłoki, odkryli, że nie straciła dziewictwa.   

-----------

Kiedy dorastałam, miałam samochód, więc pracowałam jako kierowca taksówki. Po kilku latach Hamas zabrał mi samochód. Powiedzieli, że oddadzą go pod warunkiem, że będę pracowała dla ich organizacji. Nie dają obywatelom żadnego innego wyboru: albo dołączysz do nich, albo zostaniesz w biedzie. Kiedy nie ma pracy, nie ma jedzenia, jedyną opcją na lepsze życie – jeśli tak to można nazwać – jest wstąpienie do Hamasu. Problem polega na tym, że jak raz wstąpisz, to bardzo trudno jest odejść.  

 

Mam dobrego przyjaciela, którego, kiedy był nastolatkiem, nie interesowały kobiety, ale jego rodzice zmusili go do ożenku. Dużo wycierpiał, a potem dowiedział się o tym Hamas i aresztowano go. Musisz zrozumieć, że Hamas ma pełną kontrolę nad jednostką. Mają szpiegów, którzy chodzą ulicami i narzucają porządek. Na przykład, Hamas żąda, by pary pokazywały dokumenty małżeńskie. Jeśli niepobrana para idzie razem i nie ma papierów, faceta aresztują, a dziewczyna musi podpisać zobowiązanie, nie wychodzenia z nikim.

 

Kiedy patrzę wstecz i myślę o tym, czego chciałabym najbardziej, wybrałabym życie w Izraelu i pracę tam z moim ojcem w rolnictwie. On przez dziesięciolecia pracował w Izraelu jako rolnik, kiedy przejścia graniczne były otwarte. 

--------------

Wojny, przez jakie przeszła Gaza, zostawiły wiele zniszczonych ulic. Rząd Hamasu mówi o projektach rehabilitacyjnych i dostają na nie pieniądze, ale zniszczenia pozostają. Tak oczywiście nie jest z przywódcami Hamasu, którzy zawsze mają wyremontowane domy i nowe samochody. Hamas ogłasza zwycięstwo, ale dzieci bawią się w ruinach jakby było to wesołe miasteczko. Tak jest z nami: złudzenia, które nam sprzedają, stają się częścią życia.

Ci ludzie mogą mówić bez strachu, ponieważ opuścili Gazę. Reporterzy w Gazie nie mogą relacjonować swobodnie, ani Gazańczycy nie mogą z nimi swobodnie rozmawiać. 

 

Prawdziwi dziennikarze zrobiliby wszystko, co możliwe, by zrekompensować te problemy – na przykład, wspomnieliby o cenzurze Hamasu. Niestety jednak, ten rodzaj relacji, jaki rzeczywiście pokazuje prawdziwe życie w Gazie, jest niesłychanie rzadki – ponieważ dziennikarze nie chcą odkrywać ani informować o prawdzie.  

 

W tym wypadku, brawo dla “Haaretz”.

 

Gaza stories the Western media NEVER reports

Elder of Ziyon, 11 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Elder of Ziyon
Amerykański bloger, którego blog z wielu względów warto obserwować.