Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej


Mordechai Kedar 2021-02-21

Mahmoud Abbas (zdjęcie: Olivier Pacteau via Flickr Creative Commons)
Mahmoud Abbas (zdjęcie: Olivier Pacteau via Flickr Creative Commons)

Dramatyczny list napisany przez byłego terrorystę, który staje do wyborów prezydenckich w Autonomii Palestyńskiej, ujawnia rozmiary tego, jak pieniądze przekazywane AP przez Izrael i świat podsycają śmierć i terror. Pora, by świat to zauważył.

 

Wiele powiedziano o olbrzymich sumach, jakie świat wlewa w Autonomię Palestyńską i o tym, co dzieje się z tymi pieniędzmi, kiedy tam dotrą. Te informacje skłoniły kilka krajów europejskich do znacznej redukcji pomocy finansowej dla AP i administrację Trumpa do niemal całkowitego zatrzymania jej. Słyszymy także od czasu do czasu od zwykłych Palestyńczyków o korupcji w AP: są oni w pełni świadomi tego, że pieniądze znikają bez poprawienia ich życia w jakikolwiek sposób.  


Były terrorysta, który obecnie jest kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich w AP, napisał niedawno o sprzeniewierzaniu przez AP pomocy międzynarodowej. Zaadresował swoje słowa głównie do dwóch rodzajów odbiorców – do izraelskiego rządu i krajów które płacą AP: 

Nazywam się Muhammad Aref Massad [i jestem] ze wsi Burkin, w okręgu Dżanin w Palestynie. Urodziłem się w 1975 roku. Zwerbowano mnie do organizacji terrorystycznej, kiedy miałem 13 lat i odważnie walczyłem przeciwko stronie izraelskiej, ale ku mojemu żalowi odkryłem, że palestyńscy przywódcy nie chcą wolności i nie chcą pokoju, ponieważ czerpią zyski z wojny i zniszczenia, w jakich jesteśmy pogrążeni. Im większa liczba ofiar śmiertelnych wśród naszych ludzi, tym więcej uwagi dostają od wolnych i dobrych ludzi na świecie i świat daje im dużą pomoc finansową za każdym razem, kiedy obrazy zniszczenia naszej ziemi są publikowane na całym świecie.  


Postanowiłem ujawnić światu zbrodnie prawdziwych terrorystów, którzy okupują naród palestyński, a są nimi właśnie palestyńskie organizacje terrorystyczne, które są opłacane przez skorumpowaną Autonomię.


Jeśli naprawdę chcecie, by ustało zabijanie, niszczenie i oblężenie palestyńskiego narodu, jeśli naprawdę chcecie zakończenia niesprawiedliwości i nędzy palestyńskiego narodu, proszę, zatrzymajcie wspieranie Autonomii Palestyńskiej, która jest kierowana przez skorumpowanego i niewybranego dyktatora. Proszę, poproście swoje rządy, by nie wysyłały pieniędzy do Autonomii Palestyńskiej. Wasze rządy przysyłają nam bardzo dużo pieniędzy mimo faktu, że byłoby lepiej skierować je bezpośrednio do ubogich ludzi w waszych krajach.


Każda suma, jaką posyłacie Autonomii Palestyńskiej i organizacjom terrorystycznym, pogłębia naszą nędzę i ruinę.


Przyjacielu, nie bądź tym, który pomaga w zabijaniu, nędzy i zniszczeniu narodu palestyńskiego.


Jesteśmy słabi i nasz naród jest rządzony przez skorumpowaną Autonomię i przez organizacje terrorystyczne.


Chcemy wolności, jak inne narody świata i chcemy mieć niezależne państwo, i żyć w pokoju i bezpieczeństwie, rozwijać naszą gospodarkę i budować dobrą przyszłość dla naszych dzieci.


Nasze żądania zostały zaakceptowane przez wszystkie kraje świata, ale skorumpowana, dyktatorska Autonomia i przywódcy organizacji terrorystycznych nie chcą dla nas pokoju, ponieważ pokój nie przyniesie pieniędzy na ich konta tak, jak przynosi je wojna.


Przestańcie wspierać sprawę palestyńską, bo mamy więcej pieniędzy niż wy, ale są one w rękach złodziei i terrorystów.


Nie potrzebujemy waszych pieniędzy, bo te pieniądze zabijają naszych ludzi. Mamy ekonomiczną infrastrukturę i dużo pieniędzy, i będziemy jednym z państw, które pomagają krajom w potrzebie, kiedy postawimy dyktatora Mahmouda Abbasa przed sądem i odzyskamy to, co ukradli przywódcy skorumpowanej Autonomii i organizacji terrorystycznych.


Zabijanie, głód i niszczenie Palestyny nie ustaną, jeśli nie przestaniecie przysyłać pieniędzy Palestyńczykom.


Każde pieniądze, które przysyłacie, wzmacniają władzę dyktatora, terrorystów i rabusiów, którzy głodzą mój palestyński naród.

W przeszłości państwa-darczyńcy starały się obejść Autonomię Palestyńską, wybierając finansowanie konkretnych projektów. Ten pomysł zawiódł z powodu metody mahsubija praktykowanej w AP: kontraktor, który otrzymuje zagraniczne finansowanie projektu, przekazuje część pieniędzy “odpowiednim ludziom” w AP, służąc w ten sposób za rurociąg do przepływu “czystych” funduszy do podżegaczy terroru.   

 

Innym problemem jest izraelski rząd, który jest w pełni świadomy sytuacji, niemniej kontynuuje dostarczanie sztucznego oddychania skorumpowanej Autonomii Palestyńskiej. Po podpisaniu Umów z Oslo w latach 1993-1995, wielu ludzi w Izraelu otrzeźwiało i zrozumiało, że dalsze rządy AP mogą doprowadzić do powstania terrorystycznego państwa na Zachodnim Brzegu, w porównaniu z którym niebezpieczeństwo, jakie stanowi państwo terrorystyczne, które powstało w Gazie, zblaknie do poziomu nieistotności. Jednak żaden rząd izraelski nie podjął niezbędnych kroków, by zakończyć urojenia Oslo. 


Po 15 latach bez wyborów w AP ogłoszono niedawno, że wreszcie odbędą się wybory do Rady Legislacyjnej i na urząd prezydenta, które to posunięcie da terrorystycznej Autonomii demokratyczną pieczęć aprobaty. Natychmiast powstało pytanie, czy Hamas otrzyma pozwolenie na stanięcie do wyborów. Wielu obawia się, że demokratyczny proces da w wyniku zwycięstwo Hamasu i większość miejsc w Radzie Legislacyjnej, a możliwe, że również prezydenturę. Jaki jednak rodzaj demokracji nie pozwala przodującej organizacji na uczestnictwo w wyborach, które mają być wolne?  


Wydaje się, że przeprowadzenie wyborów w pełni popierają kluczowi członkowie administracji Bidena: zarówno ci, którzy są za założeniem państwa palestyńskiego z powodu ślepej wiary w rozwiązanie w postaci dwóch państw, jak i ci, którzy sympatyzują z organizacjami Bractwa Muzułmańskiego w USA i na świecie. Ta druga grupa widziałaby zwycięstwo Hamasu w wyborach w AP jako pożądany wynik.


Muhammad Aref Massad rozumie, że obok Izraela umieszczono terrorystyczną Autonomię, która może stać się terrorystycznym państwem. Kiedy zrozumieją to politycy w Izraelu, Europie i USA?  


The Truth About Financial Aid to Palestinian Authority

BESA Center, 16 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDr. Mordechai Kedar


Wykładowca na wydziale arabistyki w Bar-Ilan University. Przez 25 lat pracował w wywiadzie wojskowym, zajmując się, arabskimi mediami i organizacjami islamistycznymi. Jest częstym gościem w mediach arabskich jak i komentatorem spraw arabskich w mediach izraelskich.