Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili


Daled Amos 2021-01-19


W 2010 roku Jackson Diehl – zastępca kierownika działu artykułów redakcyjnych w “Washington Post” – napisał artykuł pod tytułem How Obama sabotaged Middle East peace talks [Jak Obama sabotował bliskowschodnie rozmowy pokojowe] między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Obiegową mądrością w owym czasie było twierdzenie, że to Netanjahu jest odpowiedzialny za impas.

 

Diehl nie zgadzał się z tym:


Przez ponad 15 lat palestyński prezydent, Mahmoud Abbas, prowadził rozmowy pokojowe z Izraelem bez żądania zamrożenia budowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie. Teraz wydaje się prawdopodobne, że jego nowonarodzone negocjacje z izraelskim premierem, Benjaminem Netanjahu – i ich cel porozumienia o państwie palestyńskim w ciągu roku – umrze, ponieważ Abbas odmawia kontynuowania rozmów bez takiego zamrożenia.  


...Dlaczego więc Abbas upiera się przy tym daremnym stanowisku? W wywiadzie dla izraelskiej telewizji w niedzielę wieczorem przedstawił zadziwiająco szczere wyjaśnienie: "Kiedy Obama doszedł do władzy, oznajmił, że działalność w osiedlach musi ustać" - powiedział. "Kiedy Ameryka to mówi i Europa to mówi, i cały świat to mówi, pan chce, żebym ja tego nie powiedział?"

Ta wypowiedź potwierdziła coś, co wielu obserwatorów Bliskiego Wschodu podejrzewało od dawna: impas w kwestii osiedli rozpoczął się nie od Netanjahu ani Abbasa, ale od Obamy – który przez naleganie na izraelskie zamrożenie stworzył niemal nieprzezwyciężalną przeszkodę dla procesu pokojowego, jaki próbuje promować. [podkreślenia dodane]

Czy Obama umyślnie naciskał na zamrożenie osiedli w nadziei zmuszenia Izraela do ustępstw, czy niezręczną wypowiedzią stworzył impas – tak czy inaczej, ingerencja Obamy zmieniła palestyńskie stanowisko, zamieniając zamrożenie osiedli w nowe żądanie.


Obecnie widzimy, jak coś podobnego dzieje się z koronawirusem.


Jednym z tych, którzy prowadzili kampanię, był “Guardian”, który 3 stycznia oskarżył Izrael o umyślne odmawianie szczepionki palestyńskim Arabom:


[Palestyńczycy wykluczeni z izraelskiego programu szczepień, podczas gdy zastrzyki idą do osadnikówGrupy praw człowieka oskarżają Izrael o uchylaniem się przed swoim obowiązkiem wobec milionów na okupowanych terytoriach, którzy mogą miesiącami czekać na szczepienia]

[Palestyńczycy wykluczeni z izraelskiego programu szczepień, podczas gdy zastrzyki idą do osadników

Grupy praw człowieka oskarżają Izrael o uchylaniem się przed swoim obowiązkiem wobec milionów na okupowanych terytoriach, którzy mogą miesiącami czekać na szczepienia]Za tym poszedł cały gang. „Haaretz” 10 stycznia:


[Szczepionki COVID: Najbardziej zabójczy przykład pogardy Izraela dla palestyńskiego życiaBlokada ludzi w Gazie rzekomo dla celów bezpieczeństwa, to jedno.Czymś z innego poziomu jest godne pogardy odmawianie im ratującej życie szczepionki]

[Szczepionki COVID: Najbardziej zabójczy przykład pogardy Izraela dla palestyńskiego życia

Blokada ludzi w Gazie rzekomo dla celów bezpieczeństwa, to jedno.

Czymś z innego poziomu jest godne pogardy odmawianie im ratującej życie szczepionki]Al Jazeera 13 stycznia:


[Palestyńczycy rozpaczliwie oczekują szczepionki COVID-19Odczuwająca brak gotówki AP musi radzić sobie sama, bo Izrael wyklucza Palestyńczyków na okupowanych terytoriach ze swojego programu szczepień COVID-19]

[Palestyńczycy rozpaczliwie oczekują szczepionki COVID-19

Odczuwająca brak gotówki AP musi radzić sobie sama, bo Izrael wyklucza Palestyńczyków na okupowanych terytoriach ze swojego programu szczepień COVID-19]I wiele innych mediów.

 

NIE to jednak mówili sami Palestyńczycy.

 

Palestinian Media Watch informuje, że początkowo AP konsekwentnie mówiła, że są zdecydowani nabyć szczepionkę sami bez pomocy Izraela:

 

21 listopada 2020:‎
AP kontaktuje się z WHO, UNICEF, UNRWA, “by zapewnić, że Palestyna zostanie zaopatrzona we właściwe szczepionki przeciwko koronawirusowi” (Izrael nie jest zaproszony) 

12 grudnia 2020:‎
AP zamawia “cztery miliony dawek rosyjskiej szczepionki… jest oczekiwana w Palestynie pod koniec roku” (pomoc Izraela nie wymagana)

9 stycznia 2021:‎
AP oznajmia: “Cztery firmy produkujące szczepionki [dostarczą szczepionek dla] 70% Palestyńczyków… WHO dostarczy dla 20%” (pomoc Izraela niepotrzebna)‎

9 stycznia 2021:
AP oznajmia: “Zamówiono dwa miliony dawek [od AstraZeneca]… otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź od firmy…[Także] od rosyjskiej firmy ‎Sputnik i szczepionka została zamówiona… Nie oczekujemy tylko… pracujemy …” (pomoc Izraela niepotrzebna)‎

Ale z pomocą mediów, które szerzyły fałsz i napadały na Izrael, AP po prostu nie mogła się oprzeć:

 

10 stycznia 2021:‎
Ministerstwo spraw zagranicznych AP żąda, by Izrael “zaopatrzył palestyńską ludność w szczepionki przeciwko koronawirusowi… [Izrael] rasowo dyskryminuje naród palestyński i odmawia mu prawa do [opieki] zdrowotnej… apartheid wobec palestyńskiego narodu w dziedzinie zdrowia”

Niemal można by usłyszeć Abbasa mówiącego teraz: “Kiedy amerykańskie media to mówią i europejskie media to mówią, i cały świat to mówi, chcecie, żebym tego nie powiedział?”

Idąc o krok dalej, oskarżenia o szczepionkę zaczynają zdobywać także miejsce w Kongresie:


[Nowa kongresmenka krytykuje Izrael w sprawie szczepionek dla PalestyńczykówDemokratka z Illinois, Marie Newman, powiedziała, że izraelski premier, Benjamin Netanjahu, powinien zapewnić, że Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu także są szczepieni. Podobno Autonomia Palestyńska bada możliwości otrzymania szczepionek od Izraela]

[Nowa kongresmenka krytykuje Izrael w sprawie szczepionek dla Palestyńczyków

Demokratka z Illinois, Marie Newman, powiedziała, że izraelski premier, Benjamin Netanjahu, powinien zapewnić, że Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu także są szczepieni. Podobno Autonomia Palestyńska bada możliwości otrzymania szczepionek od Izraela]Według tego artykułu, nowa kongresmenka, członkini “progresywnego” skrzydła Partii Demokratycznej” udostępniła artykuł “Guardiana” na swoim koncie mediów społecznościowych.


A teraz, z tą sprawą nadal krążącą w mediach, organizacja “praw człowieka”, B'Tselem, wystosowała raport z oskarżeniem Izraela o apartheid.


[Jewish Voice for PeaceWczoraj B’Tselem, największa grupa praw człowieka w Izraelu, opublikowała artykuł oznajmiający o zmianie ich języka z opisu Izraela jako “przeciągającej się okupacji” na opisywanie go jako apartheid.Jesteśmy największą grupą praw człowieka w Izraelu i nazywamy to…Systematyczne propagowanie supremacji jednej grupy ludzi nad inną musi skończyć się, mówi Hagai El-Ad, dyrektor wykonawczy…]

[Jewish Voice for Peace

Wczoraj B’Tselem, największa grupa praw człowieka w Izraelu, opublikowała artykuł oznajmiający o zmianie ich języka z opisu Izraela jako “przeciągającej się okupacji” na opisywanie go jako apartheid.

Jesteśmy największą grupą praw człowieka w Izraelu i nazywamy to…

Systematyczne propagowanie supremacji jednej grupy ludzi nad inną musi skończyć się, mówi Hagai El-Ad, dyrektor wykonawczy…]


B'Tselem i jej przyjaciele zamieszczają to i przekazują dalej w całym Internecie, żeby uzyskać maksymalne nagłośnienie, rzucając wokół twierdzenie, że Izrael jest winny  "żydowskiej supremacji"


[Reżim żydowskiej supremacji od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego:TO JEST APARTHEID]

[Reżim żydowskiej supremacji od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego:

TO JEST APARTHEID]Oczywiście, Autonomia Palestyńska już oskarża Izrael o apartheid, więc ten raport nie będzie miał wpływu na palestyńską propagandę.

 

Jednak moment opublikowania tego raportu i jego olbrzymie rozpowszechnienie w mediach społecznościowych mogą wskazywać na kampanię wpływania na reprezentantów w Kongresie.

 

To może być jeden ze składników kampanii, której celem jest wywarcie wpływu na nadchodzącą administrację Bidena. Oskarżenia Izraela o odmawianie szczepionki także mogą być częścią tej kampanii.

Jeśli tak, będą to długie 4 lata.

 

When It Comes To Media Attacks On Israel, Timing Is Everything

Elder of Ziyon, 14 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/