Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji


Vic Rosenthal 2020-11-24


Według Ha’aretzNBCCBSNPRBBCUE, ONZ i niezliczonych bywalców mediów społecznościowych 4 listopada tego roku rzekomo zburzono całą palestyńską wieś i z całej jej populacji uczyniono bezdomnych. Ilhan Omar oskarżyła Izrael o “ciężką zbrodnię … czystkę etniczną” i wezwała do „zaprzestania finansowania” Izraela. Według tej opowieści, zostało to zrobione “pod osłoną wyborów w USA”, żeby pozwolić na zastąpienie Palestyńczyków na tych terytoriach żydowskimi “osadnikami”. Czyn nazwano “nielegalnym”, “bezprawnym, “nieludzkim” i jeszcze gorzej.

A oto fakty.


Chirbet Humsa mieści się w Dolinie Jordanu, części Obszaru C”, który, według Umów z Oslo, jest pod pełną izraelską kontrolą tak cywilną, jak i sił bezpieczeństwa. Było to beduińskie obozowisko, które składało się z siedmiu namiotów i ośmiu zagród dla zwierząt. Beduini zaczęli obozować tam w 2010 roku, ale nie było to stałe osiedle: lotnicze fotografie z 2013 roku pokazują tylko pustą ziemię, co dowodzi, że twierdzenia, iż rezydenci „żyli tam całe swoje życie”, są zwyczajnie fałszywe. Według NGO Regavim, nowe struktury zostały wzniesione za pieniądze z Unii Europejskiej w 2019 roku i to one zostały zburzone 4 listopada.

 

Obszar był strefą poligonową IDF od 1972 roku i jest regularnie używany przez IDF do szkoleń. Beduini, którzy tam wypasają swoje zwierzęta musieli od czasu do czasu przenosić się na inne tereny ze względu na własne bezpieczeństwo.


Zgodnie z prawem międzynarodowym, które uznaje Umowy z Oslo za wiążące, wszelkie konstrukcje na Obszarze C wymagają pozwolenia izraelskich władz. Beduini, którzy obecnie zgłaszają pretensje do tego tereny na permanentne osiedle, nie są właścicielami tej ziemi i nie mają pozwolenia na budowę. Są po prostu dzikimi lokatorami. Nawet skłaniający się na lewo izraelski Sąd Najwyższy odrzucił trzy petycje w ich sprawie.  


Unia Europejska i Autonomia Palestyńska (AP), które zachęcały ich i zaopatrzyły ich w pieniądze do budowy, twierdzą, że cała ziemia za “Zielona Linią”, linią zawieszenia broni z 1949 roku, jest “palestyńską ziemią” według ich interpretacji „międzynarodowego prawa”. Jak godzą to z uznawaniem Autonomii Palestyńskiej, która została stworzona przez Umowy z Oslo, nie jest dla mnie jasne. Kontynuują jednak płacenie za nielegalne budowle na tym terenie, przedstawiając to jako “pomoc humanitarną”.  


Beduini, którzy zostali eksmitowani, natychmiast otrzymali nowe namioty od UE i wrócili na ten teren. Nawiasem mówiąc, jeden z bardziej wyciskających łzy artykułów (Amiry Haas w „Ha’aretz) o tym incydencie, wspomina, że IDF zabrała samochód „należący” do jednej z rodzin. Jestem gotowy założyć się o tysiąc szekli, że samochód został skonfiskowany ponieważ był ukradziony; kradzieże samochodów przez Beduinów – włącznie z porwaniami (link po hebrajsku) – są częste.

 

To jest potyczka w większej wojnie, którą rząd izraelski ignorował, przegrywając jedną bitwę po drugiej. Od 2009 roku, kiedy premier AP, Salaam Fajjad opublikował plan “Palestyna: Zakończenie okupacji, ustanowienie państwa”, Autonomia Palestyńska – za pieniądze dostarczane przez “miękkiego wroga” Izraela, Unię Europejską – zajmowała się programem nielegalnego budowania i zasiedlania całego Obszaru C. Użyto milionów euro do budowy struktur, często „szkół” i „szpitali”, by służyły jako zaczątek nielegalnych osiedli palestyńskich na Obszarze C.

 

To jest sytuacja podwójnego zwycięstwa dla Palestyńczyków. Jeśli Izrael pozwala na pozostanie tych osiedli, to stworzyli fakty w terenie, czyniąc, że dla Izraela będzie niepraktyczne anektowanie obszarów, na których znajdują się te budowle. Jeśli zostają zburzone, dostarczają wody na młyn międzynarodowemu biznesowi medialnej propagandy, który produkuje opowieści o izraelskim braku człowieczeństwa.   


Jest ironią, że mimo nieustannych skarg ze strony wszystkich zawodowych krytyków  “nielegalnej” izraelskiej “budowy osiedli”, jest znacznie więcej prawdziwie nielegalnych budów arabskich. I było znacznie więcej wypadków, kiedy siłą usuwano żydowskich mieszkańców z nielegalnie zbudowanych osiedli niż arabskich.


Niedawno kraje europejskie nawet zażądały, by Izrael wypłacił im rekompensatę za ich inwestycje w  nielegalne budynki, które zostały zburzone! Chucpie tego żądania dorównuje tylko żądanie Egipcjan, którzy pozywają naród żydowski o zwrot złota rzekomo ukradzionego w czasie Exodusu.

 

Izrael ostatnio nasilił burzenie nielegalnych, finansowanych przez Europę budowli na Obszarze C. Ja posnąłbym się dalej i wydalił przedstawicieli UE z tych terytoriów. Można zastanawiać się, co powiedziałby belgijski rząd, gdyby Izrael wysyłał pieniądze i doradców dla flamandzkiego ruchu separatystycznego (link po holendersku).

 

Jakie inne suwerenne państwo pozwoliłoby agentom wrogich krajów na otwarte angażowanie się w wywrotową działalność we własnym kraju?


Israel Bashed for Resisting Arab Colonization

15 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.