ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego


Shoshana Bryen 2023-06-22

<span>Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres (Wikipedia)</span>
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres (Wikipedia)

ONZ nie mogła twierdzić, że jest międzynarodowym forum na rzecz demokracji, kiedy Stany Zjednoczone zgodziły się przyjąć stalinowski Związek Radziecki. Porzucenie Tajwanu na rzecz komunistycznych Chin było kolejnym ciosem. Dzisiaj ONZ wykorzystuje finansową i polityczną siłę swoich agend do potępienia demokratycznego Izraela.

 

Freedom House donosi, że Sudan Południowy, Syria, Erytrea, Korea Północna, Gwinea Równikowa, Republika Środkowoafrykańska, Tadżykistan, Afganistan, Białoruś, Somalia, Chiny, Mjanma i Jemen zajmują najniższe szczeble drabiny „wolnych krajów”. Erytrea i Korea Północna znajdują się na szczycie listy krajów z niewolnikami według Global Slavery Index.


Klub, który wpuszcza wszystkich, nie jest klubem.

 

Wszyscy są w ONZ, z Chinami w Radzie Bezpieczeństwa. Afganistan należy do Komisji ONZ ds. Praw Kobiet.

 

Baza danych UN Watch pokazuje, że w latach 2006-2022 Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła 99 rezolucji przeciwko Izraelowi, 41 przeciwko Syrii, 13 przeciwko Iranowi, cztery przeciwko Rosji i trzy przeciwko Wenezueli. Na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w 2022 r. było dokładnie zero wyrazów zaniepokojenia Wenezuelą, Libanem, Pakistanem, Algierią, Turcją, Chinami, Katarem, Irakiem czy Arabią Saudyjską. Jeden raz głosowano przeciwko Korei Północnej, Mjanmie, Syrii, Iranowi i Stanom Zjednoczonym (zostaliśmy potępieni za embargo nałożone na Kubę — 185 głosów za, 2 przeciw, 2 wstrzymujące się).

 

Bo czemu nie?

 

Takie głosowania sprawiają, że małe, paskudne i nieskuteczne kraje czują się ważne. Nie mają mocy prawnej – chociaż wpływają na wydatki ONZ – i oczywiście nie ma kary za głosowanie przeciwko Izraelowi czy Stanom Zjednoczonym, nawet przez kraje, które mają przyzwoite stosunki dwustronne i przyjmują pomoc od obu.

 

Do tej pory w 2023 roku Iran dokonał egzekucji co najmniej 192 osób, w tym ośmiu kobiet, jak podaje Human Rights Watch. Mimo to Iran został wybrany w maju na przewodniczącego Forum Społecznego Rady Praw Człowieka ONZ. W tym miesiącu został wybrany na jednego z pięciu wiceprzewodniczących 78. Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także na sprawozdawcę Komitetu ds. Rozbrojenia i Nierozprzestrzeniania broni jądrowej ONZ oraz członka prezydium komitetu.

 

Bo czemu nie?

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest ramieniem ONZ i dopełnia ten scenariusz ONZ. Misją WHO jest „osiągnięcie przez wszystkie narody możliwie najwyższego poziomu zdrowia”.

 

Po latach chińskiego handlu wpływami w organizacji i latach zaciemniania przez Pekin pochodzenia wirusa COVID, pod koniec maja Korea Północna, która czasami jest partnerem Chin, została wybrana do Zarządu WHO na kadencję trwającą do 2026 r. Korea Północna dołącza między innymi do Afganistanu, Syrii i Jemenu w zarządzie, który określi program organizacji i zalecenia polityczne oraz sposób wydatkowania rocznego budżetu organizacji w wysokości 2,1 miliarda dolarów, z czego około 700 milionów dolarów pochodzi z USA.

 

Jak na zawołanie, według UN Watch, „76. Światowe Zgromadzenie Zdrowia przeprowadziło specjalną debatę 24 maja, aby napaść na Izrael, który został potępiony przez Iran, Syrię, Koreę Północną, Rosję, Wenezuelę i Kubę za rzekome naruszenie ‘praw zdrowotnych Palestyńczyków i Druzów na Wzgórzach Golan’”.

 

Jak WHO ocenia „prawa zdrowotne” Syryjczyków dotkniętych atakiem chemicznym lub Ujgurów w chińskich obozach jenieckich lub kobiet afgańskich lub Sudańczyków, Tigrajczyków, Etiopczyków lub Nigeryjczyków dotkniętych wojnami domowymi lub atakami milicji? A jak źle mają się Palestyńczycy?

 

Jeśli chodzi o oczekiwaną długość życia, Palestyńczycy mają 74,5 lat i są powyżej średniej światowej wynoszącej 71 lat. Na wykresie z lat 1960-65, przed przejęciem przez Izrael Zachodniego Brzegu i terytoriów Gazy, ONZ oszacowała średnią długość życia Palestyńczyków na 48,7 lat. W 1990 roku było to 68 lat. W 2010 roku było to 70,9 lat na Zachodnim Brzegu i 69,9 w Gazie. (Zauważ, że kobiety we wszystkich przypadkach żyją średnio dłużej niż mężczyźni). Jeśli chodzi o śmiertelność niemowląt na Zachodnim Brzegu i w Gazie, w 1975 roku wynosiła ona 72,8 zgonów na 1000 żywych urodzeń. W 2002 roku było to 23,9. W 2021 r. 12,8 na 1000 żywych urodzeń. (Śmiertelność niemowląt w Gazie wzrosła od czasu opuszczenia Strefy przez Izrael.)

 

Kiedy kraje bez zobowiązań — finansowych, moralnych lub innych — zbierają się, by potępić kraje podążające inną, lepszą trajektorią, Stany Zjednoczone powinny ponownie rozważyć swoje wsparcie finansowe i polityczne. Proporcjonalna odpowiedzialność za ustalanie wydatkowania proporcjonalnych składek powinna być minimalnym amerykańskim kryterium pozostania w uniwersalnym klubie bez zasad.

 

Link do oryginału: https://www.algemeiner.com/2023/06/14/the-un-and-who-seek-to-blame-israel-above-all-others/

Algemeiner, 14 czerwca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Shoshana Bryen jest członkiem zarządu The Jewish Policy Center.