„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie


Majid Rafizadeh 2023-06-20

 Zaledwie kilka dni po tym, jak Iran został nagrodzony nominacją na prezydencję Forum Społecznego Rady Praw Człowieka ONZ w 2023 r., 19 maja reżim dokonał egzekucji trzech kolejnych mężczyzn za udział w antyreżimowych protestach. 
 Zaledwie kilka dni po tym, jak Iran został nagrodzony nominacją na prezydencję Forum Społecznego Rady Praw Człowieka ONZ w 2023 r., 19 maja reżim dokonał egzekucji trzech kolejnych mężczyzn za udział w antyreżimowych protestach. 

Administracja Bidena, UE i ONZ nie tylko milczały w obliczu nasilających się naruszeń praw człowieka przez irański reżim, ale zaledwie kilka dni po tym, jak reżim dokonał egzekucji dwóch młodych mężczyzn, Jousefa Mehrada i Sadrollaha Fazeli Zarego, za „bluźnierstwo”, Iran został nagrodzony nominacją na prezydencję Forum Społecznego Rady Praw Człowieka ONZ w 2023 r., a także sowicie wynagrodzony przez Unię Europejską.


To groteskowe posunięcie skłoniło „Telegraph” do napisania nagłówkaIran human rights role „like granting Bin Laden a Nobel Peace Prize” [Rola Iranu w nadzorowaniu praw człowieka „jak przyznanie Bin Ladenowi Pokojowej Nagrody Nobla”].


Jakby dla podkreślenia tego triumfu, zaraz po nominacji ONZ, irański reżim 19 maja przystąpił do egzekucji trzech kolejnych mężczyzn – Madżida Kazemiego, Saleha Mirhaszemiego i Saeeda Jaghoubiego – za udział w antyreżimowych protestach.


„Świat powinien być oburzony z powodu egzekucji #MajidKazemi, #SaeedYaghoubi i #SalehMirhashemi przez Iran” – napisała na Twitterze Komisja Spraw Zagranicznych Senatu USA.

„Reżim może sądzić, że świat nie patrzy, jak terroryzuje obywateli, zmuszając ich do milczenia. Wszyscy musimy wspierać tych, którzy stoją po stronie narodu irańskiego w obliczu tej brutalności”.

Represje i egzekucje więźniów politycznych i tych, którzy protestują przeciwko rządzącym w Iranie mułłom, ponownie nasiliły się. „Władze wykonały egzekucje na ponad 60 osobach w ciągu ostatnich 2 tygodni” – napisał Human Rights Watch.

„Dramatyczna eskalacja egzekucji przez władze irańskie w ostatnich tygodniach jest poważnym naruszeniem prawa do życia i powinna wywołać międzynarodowe potępienie… Od końca kwietnia władze irańskie dokonały egzekucji co najmniej 60 osób, w tym obywatela irańsko-szwedzkiego za domniemane zarzuty związane z terroryzmem. Wiele osób stracono po niesprawiedliwych procesach lub pod zarzutami, takimi jak przestępstwa narkotykowe, a także dwie egzekucje za ‘bluźnierstwo’, które zgodnie z prawem międzynarodowym nigdy nie powinno skutkować karą śmierci”.

Dziesiątki tysięcy ludzi podpisało petycję do Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa o usunięcie irańskiego reżimu z prezydencji Forum Rady Praw Człowieka ONZ. Petycja stwierdza:

„To nie dowcip: Islamska Republika Iranu została właśnie mianowana by przewodzić Forum Społecznemu Rady Praw Człowieka ONZ 2023. Tegorocznym tematem jest technologia i promocja praw człowieka; irański reżim właśnie powiesił Jousefa Mehrada i Sadrollaha Fazeli Zarego za używanie mediów społecznościowych do krytykowania religii. Wyrzucić morderczy reżim ajatollaha!”

„Nie mogę zrozumieć, co stało się z ONZ – skomentowała jedna osoba pod petycją. - Wydaje się, że całkowicie stracili kontakt z rzeczywistością”.


Karta Unii Europejskiej podkreśla :

„Prawa człowieka leżą u podstaw stosunków UE z innymi krajami i regionami. Unia Europejska opiera się na silnym zaangażowaniu w propagowanie i ochronę praw człowieka, demokracji i praworządności na całym świecie”.

Niektórzy z głównych partnerów handlowych Iranu są w rzeczywistości członkami Unii Europejskiej. Według agencji informacyjnej Mehr:

„Iran i 27 państw członkowskich Unii Europejskiej wymieniły towary o wartości 4,36 mld euro w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2022 r., odnotowując wzrost o 14,28% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku… Niemcy były głównym partnerem handlowym Iranu w regionie UE w tym okresie, ponieważ oba kraje wymieniły towary o wartości ponad 1,6 mld euro, o 15,44% więcej niż w podobnym okresie rok wcześniej. Na drugim miejscu znalazły się Włochy z obrotem handlowym z Iranem o wartości 555,39 mln euro, które odnotowały 11,14% rok do roku wzrost w ciągu roku… Holandia z 351,94 mln euro (spadek o 10,76%) i Hiszpania z 296,06 mln euro (wzrost o 13,12%) były innymi głównymi europejskimi partnerami handlowymi Iranu”.

Tak więc Niemcy, które wychwalają prawa człowieka i swoją „feministyczną politykę zagraniczną”, faktycznie zwiększyły swoje obroty handlowe z Iranem, podczas gdy mułłowie brutalnie miażdżą kobiety, które walczą z tyranią i ryzykują życiem, by uzyskać wolność.


Fox News poinformował 23 maja:

Były wiceprezydent Mike Pence i 107 innych byłych światowych przywódców podpisało we wtorek list do prezydenta Joe Bidena i jego odpowiedników w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Europie, wzywając Zachód do przyjęcia ostrzejszego podejścia do Iranu i wsparcia irańskich antyrządowych demonstrantów żądających zmiany reżimu.


„Uważamy, że nadszedł czas, aby pociągnąć przywódców Islamskiej Republiki Iranu do odpowiedzialności za jej zbrodnie” – czytamy w liście. „Wzywamy wasze narody, aby stanęły po stronie narodu irańskiego w jego dążeniu do zmian i do podjęcia zdecydowanych kroków przeciwko obecnemu reżimowi. Obejmuje to umieszczenie na czarnej liście Strażników Rewolucji (IRGC) i pociągnięcie oficjeli reżimu do odpowiedzialności za ich zbrodnie przeciwko ludzkości”.

To odrażające i niedopuszczalne, że UE i ONZ nadal wspierają reżim, który jest światowym liderem w wykonywaniu egzekucji i łamaniu praw człowieka – i który nie zawaha się użyć potencjału broni jądrowej, a także groźby z tym związanej.


Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19705/irans-human-rights-abuses

Gatestone Institute, 10 czerwca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Majid Rafizadeh

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.