Prawda

Piątek, 9 grudnia 2022 - 04:26

« Poprzedni Następny »


Dlaczego ludzie nienawidzą?


Andrzej Koraszewski 2022-09-15


Dostałem pytanie, na które nie znam dobrej odpowiedzi, pytanie o książkę, która najlepiej wyjaśnia fenomen antysemityzmu. Tysiące prób, setki książek i poczucie bezradności wobec zjawiska trwającego przez tysiąclecia. Próbują to zjawisko usprawiedliwić antysemici, próbują wyjaśniać Żydzi, próbują zrozumieć historycy, socjolodzy, psycholodzy i inni. Zostawiłem przyjaciela z krótką informacją o mojej bezradności. On sam czytał tak wiele, chociaż na ogół o nazistowskiej Zagładzie, o polskim antysemityzmie podczas międzywojnia, wojny i po wojnie, o rosyjskich pogromach, o chrześcijańskim antysemityzmie w czasach średniowiecza, o dzisiejszym antysyjonizmie, który tak ładnie udaje obronę praw człowieka. Pytał jednak o syntezę, a ja byłem bezradny. Tak wielu próbowało.

Idę do sklepu pana Pawła na zakupy. Krótka droga, niespełna trzysta metrów na skraju miasteczka. Jest już po żniwach, zniknęło zboże i rzepak, stoi jeszcze  kukurydza. Przystanek autobusowy z ławką i zadaszeniem dla czekających, na tylnej ściance wielkimi literami wysmarowany napis: „Jebać ŁKS”. Zatrzymuję się, widzałem go już tyle razy. Próbuję sobie przypomnieć, kiedy się pojawił, zastanawiam się dlaczego nikomu nie przeszkadza. Ciekawe, dlaczego mnie zatrzymał, dlaczego właśnie dziś?


„Jebać” – słowo w którym słychać pogardę, chęć przemocy, seksualnego upokorzenia. Sport jest namiastką wojny. Wojny wśród osobników tego samego gatunku są prawdopodobnie starsze niż ludzie. Gangi młodych szympansów patrolują granice terytorium swojej grupy, wypatrując samotnych  członków grupy zamieszkującej sasiednie terrytorium. Jeśli to jest samiec, zabijają go, jeśli samica, cóż, ma wybór. Te wojny prowadzą czasem do całkowitego zniszczenia jednej z grup. Większość wojen w naszej ludzkiej historii to wojny z sąsiadami, sąsiedni klan, plemię, wioska, kraj. Przez tysiąclecia dzieci chwaliły się, który ojciec zabił więcej wrogów. W przyrodzie walki między samcami toczą się głównie o samice i o dominację. Co z tego jest zakodowane w genach? Nie wszystko jeszcze wiemy.


Wojnom niemal zawsze towarzyszą gwałty, kobiety są łupem, ale nie tylko, gwałt jest demonstracją zwycięstwa nad wrogiem. Wczoraj czytałem opis wojennego gwałtu. Grupka dziewczynek z niemieckiego sierocińca pracowała w berlińskiej szwalni. Ostatni dzień wojny, Rosjanie są już w Berlinie, inni pracownicy szwalni uciekli, dziewczynki chowają się w pokoju znajdującym się najdalej od wejścia. Słyszą kroki. W drzwiach staje dwóch rosyjskich szeregowców i oficer. Oficer siada, patrzy jak żołnierze gwałcą, on sam zrobi to ostatni, po latach zgwałcona uświadamia sobie, że powtarzane przez niego beznamiętnie słowa, to były imiona, prawdopodobnie zabitych przez Niemców kolegów.


Wiele tygodni temu czytałem zapis przechwyconej przez Ukraińców rozmowy rosyjskiego żołnierza z żoną, nie miała nic przeciwko gwałceniu Ukrainek przez męża. Pamiętam sfabularyzowany opis gwałtu dziewczynki przez kata przed jej powieszeniem. Rzecz działa się w Iranie. Podobno islam zakazuje wykonywania wyroku śmierci na dziewicach, spotykałem tę informację w wielu miejscach. Pomysł współczesny, czy uświęcony przez religijną tradycję, lokalny, czy powszechny? Nie sprawdzałem. W afrykańskich nieujstających wojnach gwałt jest wszechobecny. W przeszłości było jeszcze gorzej, a może tylko tak samo. 


„Jebać ŁKS”, gdzieś w mózgu siedzi głód mordu i okrucieństwa, ujawnia się najczęściej u młodych samców, ale nie tylko.


Słowo antysemityzm jest pojęciem młodym, ma niespełna 150 lat, zostało spopularyzowane przez niemieckiego komunistę i dzienikarza Wilhelma Marra, który uznał, że słowo antysemityzm brzmi bardziej naukowo niż antyżydowskość. (Marr poźniej odrzucił komunizm i był już tylko piewcą antysemityzmu.) Ci pierwsi antysemici z ostatnich dekad XIX wieku protestowali przeciwko liberalizmowi i dopuszczaniu Żydów do praw obywatelskich. Pozwolenie zasymilowanym Żydom na dostęp do uniwsersyteckiej nauki i na praktykowanie wolnych zawodów wywoływało natychmiastowy popłoch, lęk przed konkurencją, lęk przed religijną demoralizacją, strach przed destabilizacją społecznego porządku. Wszystkie te lęki były częsciowo uzasadnione. Żydowscy studenci mieli lepsze wyniki w nauce,  byli bardziej poszukiwani jako lekarze, prawnicy, inżynierowie, żydowscy pisarze i dziennikarze stanowili zagrożenie dla nieżydowskich kolegów. Nie byli chrześcijanami, a nawet jak byli chrześcijanami, to byli podejrzanymi chrześcijanami, ich status społeczny opierał się nie na pochodzeniu, a na pieniadzach. Ich szybki awans społeczny w miarę liberalizacji stosunków stanowych wywoływał panikę.


Antysemityzm nazywany inaczej był jednak znacznie starszy. Czy starszy niż chrześcijaństwo? Niewola egipska jest czasem kwestionowana przez historyków, ale biblijne opowieści wydają się powtarzać znany wzór – niewola, status niewolnika i przydatność, wysoka pozycja nielicznych i ponury status większości. Obcość i prześladowania. W niewoli babilońskiej zobaczymy podobny obraz.


Egipt, Mezopotamia, po nich przyjdą Grecy. Izrael był korytarzem między pierwszymi cywilizacjami, które rodziły się wraz z początkami rolnictwa. Czy już wtedy stawali się listonoszami między tymi cywilizacjami? Dość wcześnie przejmują od Egicjan ideę powszechnej nauki chłopców. W szkole uczyli się hebrajskiego, w życiu codziennym przechodzili na język okupanta (lub jako niewolnicy na język miejscowej ludności), obserwujemy tu dwie cechy, wielojęzyczność i niemal powszechną alfabetyzację. Nazywają ich „ludźmi książki”. Hebrajska Biblia jest antologią literatury Izraelczyków (których z czasem miano kojarzyć głównie z mieszkancam Judei i nazywać Żydami). Najstarsze partie Biblii pochodzą podobno sprzed trzech tysiecy lat, plus minus na dwieście lat przed Homerem. Osobiście z wielu względów preferuję Homera. Jest tu jednak zasadnicza różnica, Hebrajska Biblia jest najdłużej obowiazującą i rygorystycznie egzekwowaną lekturą szkolną. Łączyła rozrzuconych po świecie Żydów, zarówno pozwalając im się ze sobą komunikować we wspólnym języku liturgicznym, jak i będąc ciągłym żądaniem alfabetyzacji, a tym samym pozwalając na posługiwanie się pismem również w życiu zawodowym i to nie tylko we własnym języku. (Czy tu kryje się odpowiedź na pytanie dlaczego zniewoleni i pogardzani nadal tak często byli potrzebni i to nie jako siła robocza, ale jako ludzie posiadający szczególne umiejętności, których nie miała ludność lokalna?)


Izraelczykow w wojnach pokonywało wielu, to nie było trudne, mały naród, często skłócony. W jakiś sposób w niewoli radzili sobie lepiej niż inni, zachowując język i religię. Czy są bardziej inteligentni od innych narodów? Psycholodzy i neurolodzy nie mają wątpliwości, że inteligencja jest dziedziczna. Jest tu wiele znaków zapytania. Ludzie pochodzenia żydowskiego są nadreprezentowani w nauce, żydowscy studenci radzą sobie lepiej niż inni na uniwersytetach, zdumiewająca historia żydowskich sierot po Zagładzie. Często wychowywani w rodzinach bez żadnej stymulacji intelektualnej, po koszmarnych przejściach, mimo utraty wielu lat nauki, często nadrabiali zaległości, robili kariery w nauce, w wolnych zawodach, często w zupełnie nowym kraju. (Oczywiście możemy powiedzieć, że o tych, którym się to udało, wiemy, a o tych, którzy poszli na dno, na ogół nie. Jednak mimo wszystko jest tu coś zdumiewwajacego.)  


Jeśli Żydzi mają przeciętnie wyższe IQ niż inne społeczeństwa, to czym to może być spowodowane? Kultura ksiażki, zainteresowanie nauką, gotowość łożenia na edukację swoich dzieci? To wszystko pięknie, ale jeśli inteligencja jest dziedziczna, to musiał być jakiś mechanizm powodujący większy sukces reprodukcyjny bardziej inteligentnych. Zdumiewający podziw dla studiów (oczywiście tylko męskiej części społeczeństwa), powodował, że zdolni młodzi ludzie byli atrakcyjnymi partnerami dla panien z zamożnych domów, prawdopodobieństwo przeżycia większej ilości potomstwa tam, gdzie była zamożność, jest zawsze większe niż w biedzie. To tylko spekulacje, ale fakt pozostaje faktem, że żydowska krzywa dzwonowa wydaje się niemal przypminać blok mieszkalny z czasów Gierka. Mało pięter, tłok na krańcach, spłaszczona średnia. Sukces zniewolonych budził zawsze niechęć.                                          


Tak, to właściwie pewne, że antysemityzm jest starszy od chrześcijaństwa. Chrześcijaństwo wniosło jednak nową jakość do antysemityzmu.


Dlaczego właściwie mówimy o cywilizacji judeo-chrześcijańskiej?  Wcześniej religia żydowska nie budziła większego zainteresowania. Religia plemienna. Sami Żydzi nie byli zainteresowani nawracaniem innych, judaizm nie był religią kolonialistów. Grecy okupujący Izrael byli tolerancyjni, Rzymianie właściwie też, domagali się zaledwie respektu dla swoich bogów. Chrześcijaństwo narodziło się w Izraelu, było praktycznie sektą, odmianą judaizmu. Ale o pierwszych wspólnotach chrześcijańskich na terenie samego Izraela mamy właściwie tylko legendy. Tak czy inaczej, Jezus był Żydem, jego matka była Żydówką, apostołowie byli wszyscy Żydami. Jezus, Maria, sami  Żydzi. Chrześcijaństwo jakie znamy rozwinęło się dopiero w diasporze, po wygnaniu, w warunkach zniewolenia. Tu od samego początku widzimy ucieczkę od żydowskiej tożsamości. Zaledwie jakaś zażenowana pamięć żydowskich korzeni chrześcijańskiej religii. Inkluzywność, szukanie wspólnoty z innymi zniewolonymi, odłam judaizmu staje się powoli jego przeciwieństwem, a niechęć do tych, którzy trwali przy ortodoksyjnym judaizmie, staje się jednym z ważnych elementów spajających chrześcijańską wspólnotę. Czy zatem początkowy chrześcijański antyjudaizm był dziełem diasporowych Żydów-chrześcijan? Pewnie w dużej mierze tak było. Historycy pochylają się nad listami świętego Pawła, doszukując się w nich pierwszych oznak chrześcijańskiego antyjudaizmu. Gdyby chrześcijaństwo całkowicie wyparło judaizm, zapewne sprawy wyglądałyby inaczej. Ale judaizm trwał, nie był dla szybko rosnącego chrześcijaństwa zagrożeniem, był zaledwie kłopotliwy, w szczególności dla tych, którzy go odrzucili. Chrześcijaństwo rozszerzało się szybko na ludzi spoza żydowskiej diaspory, więc z natury rzeczy musiały być również spory o kierownictwo, podejrzenia o nepotyzm, konieczność prezentacji dowodów większej lojalności wobec nowej wspólnoty religijnej niż wobec własnej grupy etnicznej.


Kiedy pojawiły się idee o żydowskim bogobójstwie, kiedy antyjudaizm stał się centralnym spoiwem chrześcijaństwa, kiedy odgórnie sterowana nienawiść do Żydów stała się polityką Kościoła? Niektórzy twierdzą, że dopiero w trzecim wieku, że chrześcijański antyjudaizm nabrał mocy dopiero kiedy chrześcijaństwo zaczęło być religią władców. Pierwszy był chyba Orygenes, który w trzecim wieku obarczył wszystkie pokolenia Żydów winą za śmierć Chrystusa. W sto lat późnie powiedział to mocniej święty Augustyn uznając Żydów za „lud ukarany”, którego cierpienia są dowodem zwycięstwa chrześcijaństwa. Innymi słowy: chwała tym, którzy dręczą Żydów.


Jaka jest droga od teologicznych rozważań świętego Augustyna w IV wieku do okrzyku „Bij Żydów, ratuj Rosję” w XIX wieku i niemieckiego „Żydzi są naszym nieszczęściem” w wieku XX? Przez kolejne wieki po świętym Augustynie Żydzi w teologii chrześcijańskiej stawali się coraz bardziej wzorcem antybliźniego, wzorcem pozwalającym na błogosławione łamanie przykazania „nie zabijaj”. Fałszywe oskarżenia o zabijanie chrześcijańskich dzieci na macę, o desekrację hostii, o zatruwanie studni, o satanizm, podbudowane były zarzutami o lichwę i legalizacją grabieży.


Dehumanizacja wroga jest stałym i odwiecznym elementem konfliktów plemiennych, etnicznych, religijnych czy rasowych. Wzór doskonale zdehumanizowanego człowieka, wzór antybliźniego był przydatny, bo był skuteczny. Odwoływał się do najmroczniejszych instynktów, pozwalał na zalegalizowanie odwiecznej skłonności do przemocy, pozwalał na rozszerzenie przyzwolenia na złamanie przykazania „nie zabijaj” z tej wzorcowej grupy na inne. Po stuleciach teologicznego podbudowania był również doskonale zinternalizowany.


Hasło „jebać Żydów” spotyka się, ale nie tak często jak swastyki na żydowskich grobach.


Muzułmański antyjudaizm szedł tą samą ścieżką, co antyjudaizm chrześcijański. Konsekwentnie tworzył model antybliźniego, często przejmując argumentację od chrześcijan. Tu Żyd jest arcyniewiernym, na którego wzorcu możemy budować prawo krzywdzenia wszystkich niewiernych. Ten wzorzec okazał się tak przydatny, że wykroczył daleko poza chrześcijaństwo i islam, do społeczeństw, które nie spotykały żywych Żydów, gdzie są oni ważną abstrakcją-straszydłem, przydatną na wszystkie okazje.


Dzisiejszy lewicowy antysyjonizm używa starego jak chrześcijaństwo wzorca antybliźniego, udaje sympatię do Palestyńczyków, ale tylko do tych, którzy gotowi są w naszym imieniu mordować Żydów.  Poskrobiesz odrobinę i znajdziesz bezgraniczną pogardę do wszystkich Palestyńczyków, którzy tego nie chcą robić.


 Średniowieczny okrzyk, że Żydzi porwali chrześcijańskie dziecko nie wymagał dowodów, wyzwalał radość z powodu przyzwolenia na sięgnięcie po siekierę.


Psychologia ewolucyjna wydaje się dostarczać lepszego wyjaśnienia tego wszystkiego. Mamy do czynienia z kulturowo i religijnie doskonale utrwalonym wzorcem chwilowego odrzucenia wszystkiego, co nazywamy cywilizacją. Czy to wyjaśnia gotowość udziału niemal całego niemieckiedgo narodu w Zagładzie? Czy to wyjaśnia tak silne poparcie dla Zagłady innych europejskich społeczeństw? Czy to wyjaśnia dlaczego, mimo, że byliśmy drudzy w kolejce, tak wielu ludzi w Polsce mówiło, że to jedno było dobre z tego, co Hitler zrobił? Dlaczego tak niechętnie zauważamy zapowiedzi kolejnej Zagłady Żydów powtarzanej każdego tygodnia przez Iran? Czy odpowiedzi powinniśmy szukać w graffti na przystanku autobusowym w Dobrzyniu nad Wisłą?

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2272 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk