Prawda

Czwartek, 28 marca 2024 - 19:51

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?


Andrzej Koraszewski 2022-03-18

fot. Twitter.com/Khorobryy Kyyiv fot. Twitter.com/Khorobryy Kyyiv
fot. Twitter.com/Khorobryy Kyyiv fot. Twitter.com/Khorobryy Kyyiv

Będę pisał głośno i powoli. Żyjemy w czasach niepewności, jednak dramatyczny i długotrwały wzrost cen energii jest więcej niż tylko prawdopodobny. Świadomość kosztów składowych produkcji żywności jest ograniczona nie tylko wśród bywalców literackich kawiarni, nie tylko w redakcjach wielkich pism i mediów elektronicznych, ale wydaje się być przerażająco niska wśród decydentów, z kolejnymi ministrami rolnictwa włącznie. Środki ochrony roślin, nawozy, paliwo, ogrzewanie, maszyny, woda. To wszystko drożało dramatycznie jeszcze przed wojną. Teraz jednak perspektywa dalszego wzrostu cen wszystkiego, co do produkcji żywności jest niezbędne, powinna prowadzić do natychmiastowej debaty o konieczności generalnej zmiany dotychczasowej polityki rolnej.

Politycy, którzy już dziś nie zadbają o bezpieczeństwo żywnościowe, popełnią zbrodnię przeciwko swojemu narodowi. Czy jest jakakolwiek możliwość ograniczenia wzrostu kosztów produkcji żywności? Przejście na uprawy roślin GMO zmniejsza liczbę oprysków często z kilkunastu do kilku. Czyli mamy tu radykalny spadek nakładów na środki chemiczne, paliwo i wodę. Równocześnie wzrost wydajności z hektara nie tylko zwiększa dochody rolnika, ale pozwala przyhamować wzrost cen samej żywności.

 

GMO to technologia pod wszystkimi względami sprawdzona, gotowa do użytku, której na drodze stoją tylko fanaberie intelektualnych modnisiów płci obojga, którzy z reguły nie mają zielonego pojęcia o czym rozprawiają.

 

Amerykański biolog Peter Davies odwiedził Ukrainę w roku 2011, gdzie, jak jak pisze, GMO jest zakazane. Społeczna opinia jest tak bardzo przeciwna GMO, że nawet plastikowe butelki z wodą mineralną mają na etykietkach zapewnienie ‘Bez GMO’!„ 

                      

Przed wykładem dla niewielkiej grupy zainteresowanych, gdzie był ukraiński minister rolnictwa i ludzie z kilku organizacji zrzeszających rolników, wybuchła głośna sprzeczka między ministrem a jednym z obecnych rolników.

Mój tłumacz szeptał mi do ucha co się dzieje. Farmer mówił: “Wiecie, że my wszyscy uprawiamy GMO (podobno głównie odporne na glifosat rośliny uprawne z glifosatem importowanym z Chin), dlaczego więc nie dajecie aprobaty na GMO?”

“Tak, tak - powiedział minister – wiemy, ale społeczeństwo jest przeciwko temu, więc oficjalnie musimy zakazywać!”

Zapewne chodziło głównie o plantatorów kukurydzy, amerykański biolog nie dowiedział się, gdzie był wtedy w Ukrainie czarny rynek nasion GMO, ale przez kolejne lata nic się nie zmieniło.

 

Dziś, w związku z wojną, nie tylko stoimy w obliczu długotrwałego wzrostu cen paliw, zagrożenia dostaw energii elektrycznej, dramatycznego wzrostu kosztów produkcji żywności, ale i groźnych niedoborów pszenicy. Ukraina zaopatrywała 11 % światowego rynku zbóż i 55% rynku oleju słonecznikowego. Co dziesiąty bochenek chleba był jak dotąd wypiekany z mąki z ukraińskiego ziarna. Co więcej, udział Rosji w światowym eksporcie pszenicy dochodził do 20 procent, więc nawet jeśli ich produkcja się nie skurczy, to zakup ich pszenicy (przynajmniej w Europie), będzie utrudniony. 

 

Krótko mówiąc, jedną z poważniejszych konsekwencji tej wojny będą wielkie i prawdopodobnie długotrwale problemy z produkcją i zaopatrzeniem świata w żywność. Wielu podejrzewa, że najmocniej uderzy to w Afrykę, gdzie już wcześniej zauważono, że zatroskani bywalcy europejskich kawiarni stanowią egzystencjalne zagrożenie dla afrykańskiej żywnościowej samowystarczalności.

 

Od lat śledzimy boje afrykańskich naukowców i polityków o pogodzenie afrykańskiego rolnictwa z nauką i przestawienie go na nowoczesność. Te kontakty dały o sobie znać w ostatnich dniach, ponieważ zaprzyjaźniony dziennikarz naukowy z Ugandy, który od lat przekonuje rządy swojego i sąsiednich krajów do pełnego zaakceptowania technologii GMO, napisał do nas, że jego pracujący od 17 lat na uniwersytecie w Charkowie siostrzeniec, wylądował  z ukraińską żoną i córką w Poznaniu.

 

Nasz wirtualny przyjaciel z Ugandy (i jego towarzysze walki o nowoczesne rolnictwo) zabiegali najpierw przez lata o ustawę o biobezpieczeństwie, która uwzględniałaby informacje nauki o bezpieczeństwie sprawdzonych roślin GMO, jak również zmieniłaby zasady wprowadzania nowych odmian roślin GMO. W kilku krajach afrykańskich udało się pozyskać dla tej sprawy ministrów rolnictwa i innych polityków włącznie z premierami. Kiedy wreszcie rząd Ugandy zatwierdził Ustawę o Biobezpieczeństwie, tamtejsi aktywiści, z pomocą europejskich mądrali, zaczęli przekonywać, że jeśli potrzebna jest ustawa o żywnościowym bezpieczeństwie, to mamy dowód, że żywność GMO jest niebezpieczna.


Jak pisał w 2019 roku nasz przyjaciel:

To rozdmuchiwane zatroskanie o bezpieczeństwo utrzymuje się, mimo zapewnień naukowców i instytucji naukowych na całym świecie, iż znajdująca się na rynku  żywność GMO jest całkowicie bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Równocześnie areał upraw GMO systematycznie wzrasta. Jak informuje raport za rok 2017 International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications (ISAAA) rośliny GMO są uprawiane globalnie na 190 milionach hektarów. […] Obłąkani aktywiści sieją strach, żeby nie pozwolić rolnikom na uprawianie bezpiecznych roślin, blokując ich wprowadzenie przez żądania absurdalnie rygorystycznych testów i prób. Tymczasem biochemia pozwala na tworzenie odmian mniej toksycznych, wymagających mniej oprysków, dających znacząco większe plony.

W chwili obecnej zaledwie 13 genetycznie modyfikowanych roślin jest masowo uprawianych w krajach wolnych i częściowo wolnych od obłędu anty-GMO. Wśród tych roślin GMO szczególne miejsce zajmuje kukurydza tak ważna w produkcji pasz dla bydła. Tylko pięć – wspięga wężowata, papaja, fasola pinto, banany i ryż – to podstawowa żywność, której bardziej wydajne odmiany GMO są nadal zepchnięte do niszy z powodu absurdalnych biurokratycznych przeszkód wymuszonych przez panikarzy.

 

Jak pisała amerykańska badaczka zajmująca się głównie rolnictwem w Afryce:

Debata o GMO napędzana głównie przez źle poinformowaną lub próżniaczą opozycję ze strony dobrze odżywionych mieszkańców Zachodu, jest zamknięta. W świecie dręczonym przez mutującego wirusa i rosnące temperatury, działania i odpowiedzi znaczą więcej niż opinie i retoryka. Rozmowy, jakich potrzebujemy teraz, dotyczą rozszerzenia dostępu do narzędzi biotechnologii. Mówiąc prosto, farmerzy potrzebują dostępu do ulepszonych nasion, a młodzi naukowcy potrzebują dostępu do innowacyjnych narzędzi.

Sprawa kosztów produkcji rolnej nie była jeszcze wówczas argumentem numer jeden. Dziś otrzeźwieć powinni wreszcie nawet zajmujący się zmasowaną dezinformacją wielbiciele „natury”. Do wcześniejszych powodów zmiany polityki rolnej obok zmian klimatycznych, wirusów niszczących plony, spraw środowiskowych związanych z redukcją pestycydów, większych zarobków drobnych rolników, dochodzi sprawa wzrostu kosztów produkcji rolnej, nieuniknionego znacznego wzrostu cen żywności, a w mniej rozwiniętych krajach niż Polska, głodu o trudnych do przewidzenia proporcjach.


Swego rodzaju szczęściem w nieszczęściu są dziś dobrze już rozwinięte nowe technologie edytowania genów, które pozwalają na szybkie tworzenie nowych odmian roślin, bardziej odpornych na wirusy, bardziej wydajnych, wymagających mniej oprysków, a nawet z bardziej korzystną fotosyntezą. Ta technologia jest jak magiczna różdżka pozwalająca nakarmić miliony ludzi przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na paliwa kopalne. Afrykańscy naukowcy i popularyzatorzy zwracając uwagę na to, że metoda CRISPR, która pozwala na tworzenie nowych lepszych odmian roślin bez konieczności wprowadzania do genomu genów z zewnątrz, nie powinna być łączona z GMO. Jest to trochę jak mówienie pani Godek, że tabletka wczesnoporonna to nie aborcja.                         


Kaja Godek wydrukowała 200 tysięcy ulotek skierowanych do ukraińskich uchodźczyń z „informacją” że aborcja jest gorsza niż wojna. Kaja Godek święcie wierzy w swoje brednie, popełnia zbrodnię z głupoty, nie jestem jednak przekonany, czy jej zbrodnia jest większa niż zbrodnia fanatyków walczących z nowoczesnością w rolnictwie.


Czy ktoś jednak usłyszy, czy  jest najmniejsza szansa, że grupa rozumiejących przedstawiony tu problem dziennikarzy stworzy jakąś grupę nacisku? Czy coś dotrze do redaktorów naczelnych mediów głównego nurtu? Czy są w Polsce politycy gotowi do podjęcia tej sprawy w gremiach decydentów?


Nie wiem i nie mogę tego wiedzieć. Mogę tylko krzyczeć, że liczy się każdy dzień, że niezależnie od wyników tej strasznej wojny, stoimy przed problemem bezpieczeństwa żywnościowego. Tu w Polsce i wszędzie indziej.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Znasz li ten kraj

Znalezionych 386 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Agenci propagandy nienawiści   Koraszewski   2023-11-05
Modne słowo: narracja   Koraszewski   2023-10-06
Jaka religia, jaki ateizm?   Koraszewski   2023-10-02
Płacimy za grzechy dziadów   Koraszewski   2023-09-26
Poranne refleksje mieszkańca Polski   Koraszewski   2023-09-22
Dlaczego film Holland jest zły   Wójcik   2023-09-20
Śmierć byłego nauczyciela historii   Kruk   2023-09-18
Jeśli mam zacząć od nowa…   Koraszewski   2023-09-12
Osiem gwiazdek na grobie, Richard Dawkins i moje miasteczko   Koraszewski   2023-09-09
Elekcja posłów polskich   Koraszewski   2023-09-07
Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowanych bajek świat   Koraszewski   2023-08-29
Głosuj 4 razy NIE, czyli jak Jarosław Kaczyński poszedł śladami Bolesława Bieruta   Koraszewski   2023-08-15
Przedwyborcza kampania prania mózgów   Koraszewski   2023-07-19
Poemat o oszczędnym posługiwaniu się prawdą   Koraszewski   2023-07-06
Smutek plemiennego humanizmu   Koraszewski   2023-06-19
“Ewa” i Pola. Głos kobiet żydowskich   Walter   2023-06-14
Ordo Juris, ludzkie dramaty i złe dziennikarstwo   Koraszewski   2023-05-12
Papierowym okrętem po ojczystych kałużach   Koraszewski   2023-04-24
Wobbly hypothesis i życie współczesne   Koraszewski   2023-04-21
Powrót konfederatów polskich   Koraszewski   2023-04-18
Człowieku, zbliża się Dzień Darwina   Koraszewski   2023-02-04
Śmierć prezydenta i dylemat sędziego   Koraszewski   2022-12-17
Nacjonalistyczna patoekonomia wiecznie żywa   Łukaszewski   2022-12-16
Kogo i w jaki sposób chciałby zniszczyć ob. Kaczyński?   Koraszewski   2022-12-10
Listopadowe powstanie i sprawa dla niektórych niekoszerna   Łukaszewski   2022-11-30
Polityka jest sztuką realizowania tego co jest  możliwe   Koraszewski   2022-11-28
Państwo, religia, dzieci i Żydzi   Koraszewski   2022-11-17
W poszukiwaniu katolickich konstytucyjnych demokratów   Koraszewski   2022-11-15
Polityka, czyli taniec świętego Wita   Koraszewski   2022-10-20
Czy przywódcy organizacji rolniczych są największymi wrogami rolników?   Koraszewski   2022-10-15
Oświecony lud tego nie kupi   Zbierski   2022-10-10
Potforny ftorek i ojczyzna w potszebie   Kruk   2022-10-08
Do przyjaciół Moskali   Łukaszewski   2022-09-29
List otwarty do pewnego typa   Koraszewski   2022-09-28
Hic Rhodus, hic salta!   Koraszewski   2022-09-21
Głupota zawsze dziewica   Koraszewski   2022-09-19
Jesień oświecenia i owoc poznania   Koraszewski   2022-09-13
Od sierpnia 1980 do sierpnia 2022   Koraszewski   2022-08-30
Gdybym ja był Panem Bogiem   Kruk   2022-08-11
Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata   Koraszewski   2022-08-04
Kaczyński w Kórniku i powrót towarzysza Szmaciaka   Koraszewski   2022-07-26
Polska demokracja wyznaniowa   Koraszewski   2022-05-30
Ból głowy po święcie pracy   Kruk   2022-05-02
Świat się zmienia na lepsze   Kruk   2022-04-22
Pisowska wojna z rozumem   Koraszewski   2022-04-14
Oni się nie wstydzą, państwo nie reaguje   Koraszewski   2022-03-23
Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?   Koraszewski   2022-03-18
Cicho płynie solidarność   Koraszewski   2022-03-09
Pokaż figę sykofantom   Koraszewski   2022-02-19
Nie oskarżam, tylko przypominam   Koraszewski   2022-02-10
List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego   Koraszewski   2022-02-03
Pierwsza poprawka do, że tak powiem   Koraszewski   2021-12-08
Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk