Prawda

Piątek, 12 sierpnia 2022 - 05:36

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Zrozumieć nienawiść do Izraela


Victor Rosenthal 2021-11-03


Państwo Izrael istnieje zaledwie 73 lata. Projekt syjonistyczny istniał nieco dłużej, począwszy od XIX wieku. Od 1860 roku około 116 tysięcy Żydów i Arabów straciło życie w wojnach, terrorystycznych zamachach i pogromach związanych z arabsko-żydowskim konfliktem w Eretz Jisrael. W rejestrach niedawnego przelewu ludzkiej krwi, wskazówka nawet nie drgnie; w wojnach w Kongo w latach 1996-2001 i ludobójstwach, które bezpośrednio poprzedziły je i nastąpiły po nich, zginęło 5,4 milionów ludzi. Syryjska wojna domowa, która nadal trwa, pochłonęła 500 do 600 tysięcy ofiar. A jednak więcej skoncentrowanej działalności dyplomatycznej i medialnej otacza nasz konflikt niż jakikolwiek inny od czasów zimnej wojny. Dlaczego jesteśmy tak interesujący?

Izrael jest systematycznie oskarżany o ludobójstwo. Według ONZ, naszymi domniemanymi ofiarami są Arabowie z Judei/Samarii, Gazy i wschodniej Jerozolimy, których było około 1,1 miliona w 1970 roku, a obecnie jest 5,2 miliona. Ludobójstwo? Nawet jeśli ta ostatnia liczba jest nieco przesadzona, oskarżenie jest zwyczajnie szalone.  

 

Izrael jest systematycznie oskarżany o apartheid, chociaż arabscy i żydowscy obywatele Izraela mają równe prawa, tak de jure, jak de facto. Nie ma segregowanych instytucji, żadnych oddzielnych plaż, toalet ani restauracji (chociaż Żydom nie wolno pić wody z kranów na Wzgórzu Świątynnym). Arabowie na terytoriach spornych zgodnie z międzynarodowo uzgodnionymi porozumieniami, są obywatelami Autonomii Palestyńskiej, a jeśli AP organizuje wybory, mogą w nich głosować. Historyczne zjawisko apartheidu nie przypomina niczego, co jest w Izraelu lub na terytoriach, mimo prób antyizraelskich grup takiego torturowania definicji, by w końcu sama się przyznała.

 

Przez te kilkadziesiąt lat swojego istnienia nowoczesne państwo Izrael było atakowane przez żołnierzy Egiptu, Syrii, Jordanii, Iraku i Arabii Saudyjskiej; inni agresorzy to Hezbollah, Hamas, OWP i liczne inne grupy terrorystyczne, takie jak Palestyński Islamski Dżihad i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP). Izrael był bombardowany pociskami balistycznymi, rakietami, kulami moździerzowymi, balonami zapalającymi i przenoszącymi ładunki wybuchowe oraz dronami z Libanu, Syrii, Gazy i Iraku. Niezliczone razy infiltrowali kraj terroryści, także używając pontonów i lotni.  Obecnie jest obiektem gróźb unicestwienia nieustannie powtarzanych przez władców Iranu, którzy dostarczają ogromnych ilości pieniędzy i broni swoim marionetkom w Libanie, Syrii i Gazie, i którzy dążą do wejścia w posiadanie broni jądrowej oraz środków jej przenoszenia. Irańscy przywódcy mówią o Izraelu, że jest „rakiem”, który musi zostać wyeliminowany. Nie sądzę, by był jakikolwiek inny kraj w niedawnej historii, którego samo istnienie byłoby kwestionowane w podobny sposób.


Hamas, który przejął panowanie nad Gazą w zamachu przeciwko Autonomii Palestyńskiej w roku 2007, dwa lata  po tym, jak ostatni izraelski żołnierz i cywil opuścili Strefę Gazy, rozpoczyna okresowo wojny przeciwko Izraelowi, równocześnie prowadząc nieustanną kampanię terroru wobec mieszkańców południowego Izraela. Gaza otrzymuje miliony w środkach pomocowych od ONZ i UE wraz z dużymi ilościami gotówki od Kataru, rzekomo dla celów humanitarnych. Hamas używa tej pomocy do przygotowania się do kolejnej wojny i do bajecznego wzbogacania kleptokratycznych przywódców, podczas gdy reszta populacji cierpi biedę. Ale Izrael jest obwiniany za “okupowanie” Gazy i zubożenie jej ludności.


Chociaż przemoc fizyczna przychodzi od regionalnych wrogów, kraje europejskie prowadzą wojnę dyplomatyczną i kognitywną przeciwko Izraelowi od pierwszych dni jego istnienia. Wielka Brytania szkoliła i dostarczała doradców jordańskiej armii, która najechała na jednodniowe państwo po odejściu Brytyjczyków w 1948 roku. Europejskie pieniądze wspierają międzynarodowe, izraelskie i palestyńskie NGO, które działają na rzecz podważenia państwa Izrael, szerzą propagandę przeciwko niemu i angażują się w „prawną wojnę” (“lawfare”) z próbami aresztowania żołnierzy IDF i urzędników państwowych za „zbrodnie wojenne” oraz podejmują próby postawienia Izraela przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Istnieją jednak dowody bezstronnych obserwatorów, że IDF dokonuje więcej, by zapobiec stratom wśród ludności cywilnej niż robią to jakiekolwiek zachodnie armie.

 

W USA istnieją niezliczone organizacje poświęcone niszczeniu żydowskiego państwa od licznych oddziałów Students for Justice in Palestine na kampusach, poprzez profesjonalne instytucje propagandowe, takie jak Foundation for Middle East Peace, do żydowskich organizacji, takich jak IfNotNow i “A Jewish Voice for Peace” (JVP). Wielkie fundacje, takie jak Rockefeller Brothers Fund finansują liczne grupy i inicjatywy na całym świecie, które działają przeciwko żydowskiemu państwu. New Israel Fund dostarcza milionów dolarów setkom izraelskich grup “sprawiedliwości społecznej”. Jedne są nieszkodliwe, ale inne są wywrotowe, a nawet mają powiązania z terroryzmem.

 

Progresywna lewica w Ameryce jest monolitycznie antyizraelska i propalestyńska mimo faktu, że OWP i Hamas ewidentnie są rasistowskie, mizoginistyczne, homofobiczne i antysemickie. Organizacje takie jak Movement for Black Lives i inne grupy “rasowej sprawiedliwości” konsekwentnie opowiadają się “za Palestyną” i coraz jawniej wyrażają antysemickie poglądy. Absurdalne i nielogiczne twierdzenie, że Izrael szkoli amerykańską policję do maltretowania czarnych (promowane przez JVP) jest szeroko akceptowane i zachęcało do antyżydowskiej przemocy w miastach USA. Kilkoro członków Kongresu atakowało Izrael – a te ataki często mają odcień antysemityzmu – co jest ich specjalnością.

 

Na arenie międzynarodowej ONZ jest przesiąknięta uprzedzeniami wobec Izraela. Od dziesiątków antyizraelskich rezolucji uchwalanych regularnie przez Zgromadzenie Ogólne, poprzez Radę Praw Człowieka i rozmaite agencje, takie jak WHO i UNESCO, do sponsorowanej przez ONZ Światowej Konferencji przeciwko Rasizmowi w 2001 roku w Durban w Południowej Afryce i corocznym “Międzynarodowym Dniem Solidarności z Narodem Palestyńskim”, ONZ wydaje się robić niewiele więcej poza atakowaniem Izraela.  

 

Wielkie NGO “praw człowieka”, Human Rights Watch i Amnesty International, fałszywie oskarżają Izrael o apartheid, zbrodnie wojenne i liczne akty ucisku; bronią terrorystów, angażują się w prawne wojny przeciwko Izraelowi i zatrudniają wielu antyizraelskich aktywistów i osoby związane z terrorystycznymi grupami.

 

Jest także uniwersalna pogarda dla Izraela, widoczna w całym akademickim świecie, wszędzie, także w znacznym stopniu w samym Izraelu. Proizraelscy studenci i pracownicy uniwersyteccy są marginalizowani i karani, kiedy wyrażają swoje opinie. Są “uczeni” i całe wydziały, które specjalizują się w produkowaniu prac i artykułów atakujących Izrael niezależnie od ich rzeczywistej dziedziny specjalności (jeśli jakąś w ogóle mają).  

 

Bojkoty Izraela znajdujemy na każdej arenie: sportowcy odmawiają udziału w zawodach z Izraelczykami, nauczyciele akademiccy są blokowani i odwołuje się ich zaproszenia na konferencje, aktorzy, piosenkarze i pisarze, którzy są z Izraela lub proizraelscy są „anulowani”, jest bojkot izraelskich produktów. Ben i Jerry wolą, by Izraelczycy nie jedli ich lodów (i to nie tylko na terytoriach). Izrael znika z map i z amerykańskich paszportów ludzi urodzonych w Jerozolimie. Nawet wezwania izraelskich radioamatorów pozostają bez odpowiedzi. Może sądzą, że jeśli będą działali tak, jak gdybyśmy nie istnieli, naprawdę znikniemy.  

 

Izrael, podobnie jak wszystkie inne państwa, nie jest doskonały. Jednak oskarżenia o ludobójstwo, apartheid, ucisk i zbrodnie wojenne są nie tylko fałszywe, są absurdalne. W wielu wypadkach odzwierciedlają to, co wrogowie Izraela sami zrobili, robią lub chcieliby zrobić z Żydami i ich państwem. Stanowią Wielkie Kłamstwo, w którym nieustanne powtarzanie skandalicznych, fałszywych oskarżeń odurza umysły.


Obsesyjna, skrajna i irracjonalna nienawiść
 do Izraela jest bez precedensu. W rzeczywistości istnieje tylko jedno historyczne zjawisko, które może się z tym równać: haniebne traktowanie Żydów przez tysiąclecia pisanej historii. Prześladowania, wygnania, pogromy, oszczerstwa o rytuale krwi, bojkoty, dyskryminacja i ostatecznie ludobójstwo, które spadały na żydowski naród, były nie mniej obsesyjne, skrajne i irracjonalne niż dzisiejsza nienawiść do Izraela.

 

Nie jest to zaskakujące, bo ta nienawiść jest tylko mutacją najstarszej nienawiści świata. Państwo Izrael powstało, ponieważ syjonistyczni myśliciele zrozumieli, że dla słabego, podzielonego narodu żydowskiego w coraz bardziej nieprzyjaznym świecie nie ma innego sposobu przeżycia niż własne państwo. W swego rodzaju ewolucyjnej reakcji sama nienawiść do Żydów, by przetrwać, musiała stać się nienawiścią do Izraela.

Jest jednak ważna różnica: słaby, podzielony naród żydowski nie miał możliwości walki z tą przemocą, Izrael ma.


Understanding Israel-Hatred

24 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Victor Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 250 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk