Prawda

Sobota, 25 czerwca 2022 - 18:53

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu


Elder of Ziyon 2021-06-12


Grupa 200 dziennikarzy – w tym dziennikarze z “Washington Post” i “Los Angeles Times” - podpisała list z żądaniem, by organizacje informacyjne były jeszcze bardziej antyizraelskie niż już są.

 

List jest niemal cudaczny pod względem liczby kłamstw i bezczelnego ignorowania faktów:


Odkrywanie prawdy i rozliczaniepotężnych są podstawowymi zasadami dziennikarstwa.

 

Niemniej przez dziesięciolecia nasz przemysł informacyjny porzucał te wartości w doniesieniach o Izraelu i Palestynie. Zawiedliśmy naszą publiczność przedstawiając narrację, która przesłania podstawowe aspekty tej historii: militarną okupację Izraela i jego system apartheidu.


Wobec naszych czytelników i widzów – i wobec prawdy — mamy obowiązek natychmiastowej zmiany kursu i zakończenia tego trwającego od dziesięcioleci dziennikarskiego łamania etyki zawodowej.

Według tych ludzi, którzy rzekomo tak bardzo dbają o “odkrywanie prawdy”, Izrael jest winien apartheidu – i każdy, kto się z tym nie zgadza, jest syjonistycznym fanatykiem.

 

Arabska partia ma właśnie wejść do izraelskiego rządu. Arab pełnił obowiązki  prezydenta w Izraelu. Jednak przykłady, które całkowicie obalają koncepcję apartheidu, nie są “faktami” dla tych błaznów i nie zamierzają o nich mówić. Nie, oni, kiedy mówią “apartheid”, nie mają na myśli rzeczywistości, im chodzi o to, że muszą wypaczyć wszystkie fakty, by zyskać poparcie swojego stanowiska, i zignorują wszystko, co mu zaprzecza.

 

Krótko mówiąc, jest to dokładna odwrotność tego, co powinni robić dziennikarze.

 

Ten list jest doskonałym przykładem “dziennikarskiego łamania etyki zawodowej”, czemu kłamliwie zapewniają, że są przeciwni.

Weźmy, na przykład, język używany w niedawnych relacjach z dzielnicy Szejk Dżarrah we wschodniej Jerozolimie. Media często mówią o przymusowym wysiedleniu mieszkających tam Palestyńczyków – nielegalnym według prawa międzynarodowego i potencjalnej zbrodni wojennej – jako o “eksmisjach”.


Ten termin błędnie sugeruje “spór” o nieruchomość między właścicielem a lokatorami, co jest niepoprawnym przedstawieniem sytuacji. Narody Zjednoczone uważają wschodnią Jerozolimę za okupowane terytorium palestyńskie, co znaczy, że terytorialne roszczenia Izraela nie są uznawane. 

Przyjmijmy na chwilę, że ta część Jerozolimy jest okupowana. Czy to znaczy, że legalni właściciele nieruchomości nie mogą żądać czynszu? Ci tak zwani dziennikarze udają, że wydarzenia w Szejk Dżarrah to działania Izraela, który próbuje wygnać Arabów z ich domów, w rzeczywistości jednak rząd Izraela nie ma z tym nic wspólnego. To naprawdę jest spór o nieruchomość – jedna strona wykazała, już od dziesięcioleci, że jest legalnym właścicielem, a druga strona odmawia płacenia czynszu.   


To jest prawda, którą ci dziennikarze chcą przed wami ukryć.

Podczas ostatnich kilku dni ramadanu izraelskie siły zaatakowały kompleks meczetu Al-Aksa gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Dziennikarze nie nazywali tego “atakiem” ani “napadem” na Palestyńczyków, ale “starciem”, jak gdyby obie strony były równie winne i spowodowały eskalację.

Wikipedia, nawiązując do Haaretz i agencji informacyjnych, tak podsumowuje wydarzenia:

7 maja dużą liczbę policjantów wyprawiono na Wzgórze Świątynne, ponieważ około 70 tysięcy wiernych uczestniczyło w ostatnich w ramadan modłach piątkowych w Al-Aksa. Po wieczornych modlitwach grupa palestyńskich wiernych zaczęła rzucać zgromadzonymi uprzednio kamieniami i innymi obiektami w izraelskich policjantów. Policjanci odpowiedzieli granatami ogłuszającymi, wrzuconymi do kompleksu meczetu.

Dziennikarze, którzy twierdzą, że chcą relacjonować prawdę, kłamią.

Kiedy Izrael zaatakował Gazę, media przedstawiły to jako konflikt dwóch równych sobie, ignorując całkowitą asymetrię siły. Pod pozorem obiektywności, o rakietach wystrzelonych na Izrael – które spowodowały znacząco mniejsze szkody niż izraelskie naloty – relacjonowano równie obficie, jak o Izraelu, który atakował instytucje medyczne i zrównywał z ziemią całe budynki mieszkalne, zaciemniając niemal jednostronną skalę przemocy i zniszczenia.  

A więc 4300 rakiet nie są warte informowania o nich? Miliony Izraelczyków zmuszonych do ucieczki do schronów nie są wiadomością? Tutaj mamy dziennikarzy, którzy nie tylko mówią, że powinno być więcej relacji z Gazy – a było – ale że powinno być jeszcze mniej niż było relacji o izraelskim cierpieniu!

 

Jest także drobny fakt, który ci dziennikarze chcą ukryć: to Hamas rozpoczął wojnę. Ogłosili nieco wcześniej, że zamierzają ostrzelać rakietami Jerozolimę, a potem to zrobili. Sugerowanie, że o tym nie powinno się mówić , jest prawdziwym złamaniem etyki dziennikarskiej.

Straty w ludziach spowodowane przez izraelskie bombardowanie są bezdyskusyjne: setki zabitych, ponad 65 z nich to dzieci. Podczas gdy nie kwestionowano wypowiedzi izraelskich przedstawicieli, którzy uzasadniali zabijanie cywilów, palestyńscy cywile byli przesłuchiwani na okoliczność ich człowieczeństwa: dziennikarze pytali, czy popierają przemoc lub rakiety Hamasu.

Nie kwestionowano twierdzeń ministerstwa zdrowia Hamasu ani twierdzeń NGO z Gazy, że zabici byli cywilami lub że zostali zabici przez izraelskie pociski, podczas gdy w rzeczywistości zabiły ich rakiety Hamasu. Ci dziennikarze jednak popierają to.

 

Warto obejrzeć podlinkowany przykład Palestyńczyków “przesłuchiwanych na okoliczność ich człowieczeństwa”. Richard Engel daje dwóm młodym kobietom z Gazy okazję powiedzenia, co chcą, bez najmniejszej próby kwestionowania tego, co mówią i te Palestynki istotnie popierają ostrzeliwanie izraelskich miast rakietami i mogą to właśnie powiedzieć. Ten wywiad jest tak pro-gazański jak to możliwe.

 

Niepokojące jest to, że relacjonowanie zanika, kiedy Izraelczycy zatrzymują naloty. Palestyńczyków ignoruje się w tak zwanych czasach “pokoju” mimo ataków i innych wrogich aspektów życia pod okupacją, które trwają po zawieszeniu broni.

To jest całkowicie fałszywe. Reportaż Richarda Engela jest z 25 maja, wiele dni po zawieszeniu broni. Zachodni reporterzy, którzy nie mogli wjechać do Gazy podczas walk, tłumnie udali się tam, gdy tylko mogli i potem przekazali setki artykułów.  

Jako dziennikarzom powierzono nam niezmiernie ważną misję w wolnych i demokratycznych społeczeństwach, moc informowania ludzi i kierowania narodową konwersacją, od rodzinnego obiadu do Kapitolu.

 

Wzywamy dziennikarzy, by powiedzieli pełną, umocowaną w kontekście prawdę bez obaw ani specjalnych względów, by uznali, że zasłanianie ucisku Palestyńczyków przez Izrael jest łamaniem standardów obiektywności ich zawodu. 

 

Mamy obowiązek – święty obowiązek – poprawnego przedstawiania spraw. Za każdym razem, kiedy nie informujemy o prawdzie, zawodzimy naszą publiczność, nasz cel, a w ostatecznym rachunku, naród palestyński.

Co jest właściwie zadaniem dziennikarza – obiektywne mówienie prawdy, czemu ci ludzie wyraźnie przeciwstawiają się, czy “kierowanie narodową konwersacją” i popieranie narodu palestyńskiego? Te dwa cele są wzajem sprzeczne i jest oczywiste, którą z tych dwóch konkurujących wartości ci ludzie uważają za ważniejszą.

 

Ten list powinien wystarczyć, by poinformować wszystkie przyzwoite media, że ci, którzy go podpisali, nie mają żadnej zdolności obiektywnego patrzenia na sprawy i widzą dziennikarstwo jako krucjatę i misję propagandową. 

 

Dlaczego jakakolwiek organizacja informacyjna chce zatrudniać ludzi, którzy świadomie kłamią i którzy otwarcie opowiadają się za szerzeniem kłamstw?

 

200 journalists on the record supporting lying about Israel. Why are they still employed?

Elder of Ziyon, 10 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Elder of Ziyon

Amerykański bloger pokazujący antysemityzm w mediach amerykańskich, jak również informujący o sprawach Bliskiego Wschodu.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk