Prawda

Czwartek, 22 października 2020 - 16:37

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem


Jonathan S. Tobin 2019-11-15


Kiedy izraelskie siły dokonały ataku na wysokiego rangą dowódcę Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) w Gazie, można się było spodziewać czterech prawdopodobnych reakcji.

 

Jedną było to, że ta grupa terroru odpowie na wyeliminowanie tego osławionego mordercy gradem rakiet na Izrael. Drugą, że Hamas, grupa terrorystyczna, która rządzi Gazą i która jest odpowiedzialna za utrzymywanie zawieszenia broni z Izraelem, wkrótce dołączy do Islamskiego Dżihadu w zbrodniczym ostrzeliwaniu izraelskich miast i wsi. Trzecią, że znaczna część światowej opinii publicznej będzie winiła Izrael za rozpoczęcie kolejnego „cyklu przemocy” i państwo żydowskie zostanie osądzone jako równie, jeśli nie bardziej winne, jak terroryści. Czwartą właściwie nieuniknioną reakcją było to, że krytycy premiera Benjamina Netanjahu - izraelscy i amerykańscy - oskarżą go o wydanie rozkazu dokonania tej akcji dla własnych interesów politycznych.


W ciągu 24 godzin od śmierci dowódcy Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, Baha Abu al-Ata – człowieka, którego izraelskie służby bezpieczeństwa słusznie określiły jako „tykającą bombę zegarową” – to wszystko właśnie się zdarzyło.


Palestyńskie grupy terroru wystrzeliły setki rakiet na Izrael. Ostrzegawcze syreny alarmowe wyły w całym południowym Izraelu, wysyłając dziesiątki tysięcy Izraelczyków do schronów. Zamknięto szkoły w południowych i centralnych częściach kraju.


Chociaż niektórzy apologeci lubią określać Hamas jako rozsądnego gracza, z którym Izrael powinien prowadzić negocjacje, jego udział w odwetowych atakach za Abu al-Ata był uważany za oczywisty. Dynamika palestyńskiej polityki jest bowiem taka, że zawsze nagradza przemoc. Chociaż Hamas nadal jest oddany idei zniszczenia Izraela, w zasadzie przestrzegał zawieszenia broni, co w ostatnich miesiącach utrzymywało stosunkowy spokój wzdłuż granicy z Gazą, głównie dlatego, że Hamas był zajęty utrzymywaniem wewnętrznego spokoju w sytuacji załamywania się gospodarki w Gazie. Przywódcy Hamasu byli prawdopodobnie szczęśliwi, że Izrael wyeliminował jednego z ich rywali, którego działalność postrzegali jako zagrożenie dla własnych rządów. Nie może jednak unikać walki zbyt długo, bo zacznie być postrzegany jako zwolennik pokoju zamiast niekończącej się wojny przeciwko Żydom.


Dlatego wezwania do „obopólnego opanowania”, zawsze wykrzykiwane przez krytyków Izraela, są tak nieszczere, jak również podważają nadzieję na pokój.  


Naturą konfliktu jest to, że za każdym razem, kiedy Izrael robi cokolwiek, by bronić swoją ludność lub spowodować, by grupy terrorystyczne zaprzestały swoich akcji, jego działania uznawane są za prowokację. To znaczy, że ci, którzy żądają, by Izrael nie uderzał w znanych zabójców, w zasadzie starają się dać immunitet tym, których celem jest terroryzowanie Izraelczyków i podsycanie konfliktu. W teorii są za prawem Izraela do samoobrony, ale zawsze sprzeciwiają się temu w praktyce.  


Ta postawa nie wyświadcza przysługi Palestyńczykom. Jak długo każda palestyńska grupa musi oglądać się przez ramię ze strachem, że jakaś bardziej brutalna grupa zdobędzie popularność dzięki rozlewaniu krwi, nawet najłagodniejsze i najbardziej teoretyczne kroki w kierunku pokoju będą niemożliwe. 


Przez traktowanie Izraela i jego działań w obronie własnej jako moralny równoważnik działań Islamskiego Dżihadu i terrorystycznego reżimu Hamasu w Gazie, krytycy państwa żydowskiego nie tylko podważają żydowskie bezpieczeństwo, ale skazują Palestyńczyków uwięzionych przez Hamas w Strefie Gazy na dalszą blokadę i maltretowanie z rąk ich terrorystycznych panów.


Na koniec mamy kwestię rzekomo cynicznej manipulacji sytuacją bezpieczeństwa przez Netanjahu dla własnych korzyści.


W tym momencie nie ma dosłownie niczego, co może zrobić premier, a co nie wywołałoby krytyki. Kiedy jest niechętny użyciu siły, zostaje oskarżony o brak zdecydowania. Kiedy, jak w tym wypadku, działa zgodnie z radami swoich szefów bezpieczeństwa i rozkazuje Izraelskim Siłom Obronnym wyeliminowanie zagrożenia, oskarża się go nie tylko o zaognianie sytuacji, ale o robienie tego jedynie po to, by zyskać jakieś taktyczne korzyści polityczne.


A przecież po ponad 13 latach służby Netanjahu jako przywódcy Izraela, jeśli coś powszechnie o nim wiadomo, to że jest niebywale ostrożny wobec ryzykowania życia izraelskich żołnierzy i bardziej zainteresowany w ograniczonym odstraszaniu niż ryzykowaniu eskalacji, by czegoś dowieść lub pokazać swoje zdecydowanie. Krytykujcie go do woli za jego politykę lub za jego osobowość, ale kiedy rozkazuje siłom zbrojnym, by działały, to dzieje się to dopiero, kiedy wypróbował wszystkie inne opcje.


Także jeśli ten najnowszy wybuch przemocy nie rozwinie się w pełną wojnę i doprowadzi do powrotu tymczasowego spokoju między Izraelem a Gazą, obserwatorzy nie powinni ignorować dwóch czynników, które leżą u sedna problemu: palestyńskiego odrzucania jakichkolwiek kompromisów oraz Iranu.    


Jak długo kultura palestyńskiej polityki nagradza rozlew krwi i karze tych, którzy dążą do pokoju, Autonomia Palestyńska, PIJ i Hamas będą powtarzać ten sam scenariusz. Prawdziwym cyklem przemocy nie jest ten, w którym obwinia się Izrael za tworzenie kłopotów przez zabijanie terrorystów, ale ten, w którym Palestyńczycy tkwią w dynamice niekończącej się wojny, od której nie potrafią uciec.


Po drugie, Bliski Wschód nadal płaci cenę za ugłaskiwanie, wzmacnianie i wzbogacanie Iranu przez prezydenta Obamę. Odciski palców Teheranu są na wszystkich działaniach Islamskiego Dżihadu, jak również widać je w zagrożeniu państwa żydowskiego zza jego północnej granicy. Zdolność Iranu do finansowania i wspierania PIJ daje mu możliwość nacisków na Hamas i zapewnia, że konflikt z Izraelem pozostanie tak gorący, jak to możliwe. Najlepszym sposobem zapobieżenia przemocy między Izraelem a Palestyńczykami, jest utrzymywanie nacisków na Iran przez wzmożenie sankcji, które ograniczają zdolność Iranu do powodowania problemów w regionie i finansowania terroryzmu.   


Dyskusję o Izraelu i Palestyńczykach w Stanach Zjednoczonych nadal napędzają liberalni krytycy Izraela, którzy sądzą, że konflikt jest spowodowany izraelskim nieprzejednaniem i wojowniczością Netanjahu. Przemoc w tym tygodniu jest jednak kolejnym przypomnieniem, że problem ma niewiele wspólnego z tymi czynnikami, a wszystko z toksyczną palestyńską kulturą polityczną, dopingowaną przez złowrogie pragnienie Iranu do wzniecania przemocy.


Self-defense for everyone but Israel

JNS, 14 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 798 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk