Prawda

Środa, 8 lipca 2020 - 05:21

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Prawdziwe powody, dla których ułuda dwóch państw nie umiera... i prosty powód, dla którego powinna


Ryan Bellerose 2018-03-11


To proste.


Jeśli chcesz wydawać się “sprawiedliwy i bezstronny”, to łatwo powiedzieć, że “obie strony powinny mieć państwo”. Jeśli jednak rzeczywiście uczciwie na to spojrzysz, to zobaczysz, że fakty tego nie potwierdzają. Arabowie dokonali wspaniałej roboty, prezentując się jako słabsza strona, ale w rzeczywistości, to oni są awanturnikami. Muzułmanie panują na 99% masy lądowej Bliskiego Wschodu, podczas gdy Żydzi, tak często oskarżani o kolonializm i imperializm, panują na mniej niż 1%. Żądanie, by oddali część z tego mniej niż 1% jest dość dalekie od sprawiedliwości lub rozsądku. A także, bądźmy uczciwi, co zrobili Arabowie w Judei i Samarii, by zasługiwać na państwo? Istnieją? Wysadzili w powietrze kilka samolotów? Zabili starego człowieka na wózku inwalidzkim? Co właściwie powoduje, że ludzie wierzą, iż powinni mieć samostanowienie na ziemi przodków innego ludu? Czy chcielibyście żyć w terrorkracji/kleptokracji? Dlaczego sądzicie, że Arabowie tego chcą?


“Izraelczycy to popierają”.
Prostą prawda jest to, że Izrael trzyma się obowiązującej linii z dwóch powodów, głównie dlatego, że wie, że Arabowie nigdy nie zgodzą się na rozwiązanie w postaci dwóch państw, a więc mogą powiedzieć, że sami zgadzają się na to i wyglądać na bardziej “sprawiedliwych i rozsądnych” w oczach świata. Tak, to działało, ale to również pokazało światu, że Żydzi nie stoją mocno na swoim stanowisku i ustąpią, jeśli się ich popchnie. Po drugie, Żydzi nie bardzo wiedzą, co zrobić z wrogą populacją w ich “uznanych” granicach, nie mówiąc już o Judei i Samarii. A jeśli będziemy naprawdę uczciwi, to jest jeszcze trzeci powód: Żydzi mają tendencję do zbyt dużej empatii i sądzę, że wielu z nich po prostu chce, żeby Arabowie byli szczęśliwi i pokojowi, ale jednym sposobem na osiągnięcie tego, jest powrót Żydów do statusu dhimmich na własnej ziemi. Nie możesz spotkać kogoś w połowie drogi, jeśli jego stanowisko wymaga twojego zniewolenia lub zniszczenia.


Bo “wszyscy tak uważają”
To jest zwyczajnie najgorszy argument. Nigdy nie powinno się ustalać swojego kompasu moralnego według kaprysu większości, tak właśnie zaczyna się każda tyrania.

Dlaczego jest niemoralne zmuszanie Żydów do rezygnacji z ziemi? To naprawdę jest tak proste. Jeśli masz dwóch ludzi, jednego niezmiernie bogatego, a drugiego biednego, nie żądasz od nich, by dali taką samą sumę, uznano by cię za człowieka bez serca, dlaczego więc ma być OK robienie tego wobec Izraela? 99% kontra 1%. 


Bo “osadnicy”
Panuje pogląd, że każdy, kto mieszka poza Zieloną Linią, jest szalonym fanatykiem religijnym, że są paskudni wobec swoich sąsiadów, uciskają swoje kobiety i powodują wszystkie problemy. Dopiero kiedy wybierasz się do miejsc takich jak Gusz Ecjon i Karne Szomron, i Jitzar, nagle widzisz coś zupełnie innego: silne i inteligentne kobiety, pracujące w wielu dziedzinach, jak na przykład psychoterapia. Choć jest wielu osadników bardzo religijnych, nie jest to tak uciążliwe, jak ci mówiono – po prostu jest autentyczne. Jest tam prawdziwe uczucie wspólnoty i namawiam wszystkich, by pojechali i spędzili szabat z jakąś rodziną w tych miejscach.


“Argument demograficzny wydaje się nie do pokonania”
“Co zrobisz z dodatkowymi trzema milionami wrogich Arabów?” Tego argumentu używa się, by nie robić niczego, ponieważ jeśli Izrael ich wchłonie, staną się znaczącą mniejszością z potencjałem zamienienia się w większość. Po pierwsze, istnieją sposoby rozwiązania tego bez zostawania państwem apartheidu, a po drugie, nie ma to znaczenia dla moralności mojego argumentu. Będą trudności niezależnie od tego, jakie rozwiązania zostaną zrealizowane.  


Bo to daje dobre samopoczucie i przywódcy żydowscy nie chcą wyglądać na “twardoglowych”.
To tak ładnie brzmi, kiedy mówi się “każdy powinien mieć swoje państwo” i organizacje żydowskie mówią to, żeby wyglądać na pojednawczych i skłonnych do negocjacji. Z upływem lat jednak zastygło to w mantrę „gdybyśmy tylko mieli dwa państwa, nastałby pokój” – ale problem polega na tym, że Arabom oferowano rozwiązanie w postaci dwóch państw wielokrotnie i za każdym razem odmawiali. Sam wierzyłem w ułudne rozwiązanie w postaci dwóch państw do czasu, kiedy zastanowiłem się, jak bym się czuł, gdyby Kanada powiedziała mojemu ludowi, że będziemy mieli pokój, jeśli tylko oddamy jeszcze trochę z tego, co nam pozostawili.


Zrekapitulujmy więc. Tutaj są wszystkie powody, dla których iluzja rozwiązania w postaci dwóch państw nie umiera i jeden powód, dla którego powinna zniknąć – rozwiązanie w postaci dwóch państw a nie jest sprawiedliwe, ani rozsądne, nie jest moralne i dosłownie żąda się od rdzennego ludu, by oddał znaczną część swoich miejsc świętych wrogiemu ludowi, który już pokazał gotowość do niszczenia tych miejsc i ograniczania dostępu do nich. To rozwiązanie żąda od narodu, który panuje na mniej niż 1% masy lądowej, by oddał jeszcze trochę z tego maleńkiego obszaru, jaki ma, by ugłaskać sumienie Zachodu. Nie zgadzam się na to. Będę występował przeciwko temu jako niemoralnemu i niesprawiedliwemu rozwiązaniu przy każdej okazji i będę próbował pokazać ludziom, dlaczego jest to niesłuszne, niesprawiedliwe i złe.


The Real Reasons The Two-State Delusion Won’t Die

Israellycool, 5 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRyan Bellerose


Kanadyjski działacz na rzecz praw Indian, studiował również historię Bliskiego Wschodu i rozpoczął ruch przeciwstawiania się kłamliwemu porównywaniu sytuacji amerykańskich Indian i Palestyńczyków.    

 

Od redakcji ‘Listów z naszego sadu”

 

Wszystko wskazuje na to, że “palestyński problem” ma cechy błędnego koła. Konflikt jest ustawicznie podsycany z zewnątrz, terror jest zasilany pieniędzmi, Arabowie palestyńscy nie mają żadnych szans wybicia się na demokrację (i w najmniejszym stopniu nie jest to winą Izraela). Rozwiązania nie widać i można mieć taką czy inną opinię, ale warto pamiętać, że nie będzie ona miała najmniejszego wpływu na rozwój sytuacji. Byłoby dobrze, gdyby świat przestał mieć jakikolwiek pogląd na to, jak rozwiązać ten konflikt, ograniczając wsparcie finansowe i moralne dla gangsterów i okazując gotowość pomocy zwykłym ludziom. To drugie nie może oznaczać wiecznych darowizn, a powinno być pomocą w osiąganiu ekonomicznej niezależności. (Izrael robi to w stosunku do Arabów izralskich i przynosi to powolne efekty.) Największym błędem było uznanie gangstera Arafata za przywódcę Palestyńczyków, po jego śmierci przeniesiono to uznanie na Abbasa i starannie zamykano oczy na cierpienie Palestyńczyków w tyranii. Gdyby świat przestał szukać rozwiązań dla tego konfliktu, nie można wykluczyć, że konflikt mógłby przynajmniej złagodnieć.   


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujSyjonizm

Znalezionych 159 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23
Czy Izrael pozostanie państwem żydowskim i syjonistycznym?   Rosenthal   2018-08-17
Żydowskie państwo w nieżydowskich oczach     2018-08-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk