Prawda

Środa, 8 lipca 2020 - 06:40

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Muzułmanie, których nie znamy


Andrzej Koraszewski 2016-02-26


W ostatnich dniach stycznia 2016 kilkuset muzułmańskich uczonych i intelektualistów obradowało w Maroku nad tym, jak położyć tamę prześladowaniom mniejszości religijnych w świecie islamu. Deklaracja z tej konferencji nie wzbudziła zainteresowania zachodnich mediów, nie wywołała również burzy w mediach krajów muzułmańskich.

Głosy krytyków tej deklaracji do złudzenia przypominały głosy krytyków papieża Franciszka, dzielących się na głęboko przekonanych, że papież rozpaczliwie próbuje ratować wizerunek Kościoła po skandalach, tych, którzy uważają, że te ludzkie wypowiedzi głowy Kościoła nie mogą zmienić jego z gruntu złego charakteru, lub głosy krytyki wewnętrznej, twierdzące, że papież popycha Kościół w złym kierunku.

 

Stosunkowo niedawno papież Franciszek powiedział, że Biskup, który przenosi księdza, który dopuścił się przestępstwa pedofilii do innej parafii nie zdaje sobie sprawy z tego, co czyni i powinien złożyć dymisję”. Rzecz jasna takie wypowiedzi nie mogą podobać się biskupom, mającym w swoim zawodowym dorobku dziesiątki takich właśnie zachowań. Tymczasem usprawiedliwianie i krycie przestępców we własnych szeregach jest w dzisiejszym świecie chrześcijańskim czymś niemal błahym, kiedy porównujemy je do usprawiedliwiania lub tylko udawania, że nie mają nic wspólnego z islamem, ludobójczych zachowań, morderczego barbarzyństwa.

 

W świecie muzułmańskim coraz częściej słyszymy głosy liberalnych muzułmanów rozpaczliwie szukających drogi wyjścia z obecnej sytuacji, w której instytucje religijne zdominowane są przez wyznawców politycznego islamu, zwolenników teokracji, prozelityzmu i militarnej ekspansji islamu.

 

Maroko należy do względnie liberalnych krajów muzułmańskich, co nie oznacza, że nie ma tu silnych wpływów islamskiego ekstremizmu. Sama konferencja odbywała się pod auspicjami króla i Ministerstwa Dziedzictwa i Spraw Islamskich  oraz sponsorowana była przez Forum Promowania Pokoju w społeczeństwach muzułmańskich (z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich). Zarówno nazwa jak i miejsce działania tego think tanku budzi natychmiast najwyższe podejrzenia. Warto jednak je przełamać i przyjrzeć się bliżej tej konferencji i jej końcowej deklaracji. (Pełen tekst deklaracji można po angielsku przeczytać tutaj.)           


Czytając informację, że w konferencji „uczestniczyły setki muzułmańskich uczonych i intelektualistów wraz z przedstawicielami organizacji islamskich i międzynarodowych, jak również przywódcy rozmaitych grup religijnych i narodowych”, zastanawiałem się nad składem społecznym i narodowym tego zgromadzenia, niestety dokładnych danych nie mogę się doszukać.


Deklaracja z tej konferencji stwierdza jednoznacznie, że wykorzystywanie religii  w celu ograniczania praw religijnych mniejszości w muzułmańskich krajach jest pozbawionym skrupułów nadużyciem. Wzywa rządy i muzułmańskie instytucje edukacyjne do gruntownej rewizji programów nauczania i uczciwego zajęcia się wszystkim, co podżega do agresji i ekstremizmu, a co prowadzi do wojen, chaosu i destrukcji muzułmańskich społeczeństw. Wzywa polityków do podjęcia niezbędnych kroków politycznych i prawnych, by zapewnić konstytucyjne gwarancje wszystkim obywatelom oraz by zapewnić gwarancje poprawnych stosunków i wzajemnego zrozumienia między różnymi grupami religijnymi. Z tym samym apelem uczestnicy konferencji zwracają się do artystów, pracowników naukowych i wszystkich organizacji obywatelskich w społeczeństwie, aby zbudować silny ruch na rzecz sprawiedliwego traktowania mniejszości religijnych i uznania ich praw.


Deklaracja przypomina, że w całym świecie muzułmańskim warunki niebezpiecznie się pogorszyły ze względu na wzrost przemocy i konfliktów zbrojnych. Doprowadziło to  do osłabienia autorytetu rządów i umożliwiło grupom przestępczym wydawanie oświadczeń w imię islamu, które zdaniem sygnatariuszy deklaracji, w alarmującym stopniu zniekształcają fundamentalne zasady, poważnie szkodząc całej populacji muzułmanów.    


Oczywiście podstaw dla tego wezwania do tolerancji religijnej sygnatariusze deklaracji poszukują w tradycji i odwołują się do konstytucji medyńskiej, starając się udowodnić, że prawdziwy islam był od zarania tolerancyjny i otwarty.  Rozumiem  i nie zamierzam się tu wdawać w dyskusje.      


Pierwsza oficjalna reakcja była ze strony króla Maroka, który 6 lutego oświadczył, że podręczniki do nauki religii w Maroku muszą być zrewidowane. Wśród komentarzy na jednej z marokańskich witryn internetowych czytaliśmy:    

“Kiedy przyzna się, że szkoły odgrywają główną rolę w kształtowaniu umysłów i umiejętności społecznych, rozumie się wpływ, jaki może mieć nauczanie oparte na ideach radykalnego islamu i salafitów… Rozkazy Króla umożliwią zwalczanie radykalnych teorii… Kładą one nacisk na potrzebę napisania programów i podręczników w oparciu o wartości narodu marokańskiego i marokańskiej tożsamości narodowej, pozostając otwartymi na inne społeczeństwa o bogatej wiedzy.”

Nawiasem mówiąc, prezydent Egiptu, Sisi, od chwili objęcia władzy, nieustannie wzywa do dyskusji o nauczaniu religijnym, mówi o konieczności radykalnych zmian w tym nauczaniu, o religijnej tolerancji i równych prawach dla ludzi różnych wyznań. Był on pierwszym w historii egipskim prezydentem biorącym udział w noworocznej mszy koptyjskiej, zaś w tym roku w koptyjski nowy rok był w koptyjskiej katedrze ponownie, zapowiadając odbudowę zniszczonych przez muzułmanów kościołów chrześcijańskich (co władze egipskie już rozpoczęły).


Profesor Sami Aldeeb, mieszkający w Szwajcarii chrześcijanin z Zachodniego Brzegu, który kieruje Center of Arab and Islamic law, jako jeden z pierwszych skrytykował tę Deklarację, stwierdzając, że będzie ona bezzębna, jeśli nie podejmie się szeregu fundamentalnych inicjatyw prawnych w krajach muzułmańskich tak, żeby rzeczywiście zakończyć dyskryminację mniejszości religijnych. Stwierdził w swoim komentarzu, że bez tych posunięć prawnych Deklaracja jest jedynie „propagandą” i „marnowaniem czasu”.


Oczywiście możemy się zastanawiać nad pytaniem, w których krajach muzułmańskich istnieją warunki, aby takie kroki prawne zostały podjęte. W chwili obecnej prawdopodobnie w żadnym. A jednak nie nazwałbym tej deklaracji propagandą i marnowaniem czasu. Jest to ważny sygnał o istnieniu sił liberalnych wśród muzułmanów, jak również, że nie są to tylko rozproszone, pojedyncze jednostki.


Czy konferencja w Marrakeszu okaże się punktem zwrotnym? Chwilowo trudno być optymistą, ale warto odnotować, że tych głosów dysydentów muzułmańskiego świata jest coraz więcej, że nie zawsze są dziś brutalnie wyciszane, że chociaż nie mają wpływu na masy, to wpływają na pewną część młodego pokolenia.                


Źródło: MEMRI, Badania i Analizy, Nr 1230, z 23 lutego 2016.     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 236 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk