Total 2 comments
I tak i nie
Z: Paweł
2020-04-26 14:56
Dwie kwestie zostały tu poruszone. Pierwsza, to skuteczność działań poprzednich rządów amerykańskich w celu doprowadzenia do pokoju między Izraelem i Autonomią Palestyńską. Jak widać, te działania nie były skuteczne (tu Tobin ma rację). Druga sprawa dotyczy tego, czy Amerykanie mają prawo wymagać od Izraela, by ten liczył się ze zdaniem USA. Amerykanie mają takie prawo (w myśl zasady: płacę, więc wymagam). Ameryka jest strategicznym sojusznikiem Izraela jeśli chodzi o obronność i z oczywistych względów nie jest to partnerstwo równoprawne - Izrael korzysta na nim znacznie bardziej. Tobin chciałby to widzieć na zasadzie: pomagajcie Izraelowi ale nie wtrącajcie się w jego decyzje. Trzeba być bardzo naiwnym wierząc, że może to tak działać. Amerykanie pomagają Izraelowi bo mają w tym swój interes - nie robią tego za darmo.
Odpoowiedź:
I skąd też szanowny komentator nabył aż tyle mądrości? Ciekawe pytanie, ale nie będe spekulował. (Jest również taka teoria, że USA zyskują na tym sojuszu znacznie więcej niż Izrael. Wszystkie darowane pieniądze zostaja w USA subsydując amerykański przemysł zbrojeniowy. Izraelskie know-how służy rozwojowi amerykańskiego przemysłu. Jest tu jescze dużo dużo więcej, ale szkoda czasu na rozpisywanie się.
Kto bardziej zyskuje?
Z: Paweł
2020-04-26 18:07
"Jest również taka teoria, że USA zyskują na tym sojuszu znacznie więcej niż Izrael."

Bez żartów. Amerykanie zyskują na tym sojuszu kontrakty (pieniadze) i wpływy na Bliskim Wschodzie. Ale Izrael zyskuje znacznie więcej - swoje bezpieczeństwo. W przypadku zerwania tego sojuszu USA nie zarobią pewnej sumy pieniędzy i stracą jeden z przyczółków w regionie, ale Izrael może przypłacić to swoim istnieniem. Kto zatem straciłby więcej? Ameryka poradzi sobie bez Izraela, ale Izrael bez Ameryki miałby ogromne kłopoty.
Add comment
Listy z naszego sadu
Chief editor: Hili
Webmaster:: Andrzej Koraszewski
Collaborators: Jacek Chudziński, Hili, Malgorzata Koraszewska, Andrzej Koraszewski, Marcin Kruk, Henryk Rubinstein
Go to web version