Prawda

Środa, 21 kwietnia 2021 - 12:20

« Poprzedni Następny »


Sześć lat „Listów z naszego sadu”
Z Andrzej Koraszewski 2019-12-14


Twój komentarz do artykułu

Tytuł


Tekst


SignatureInformation entered below will be sent only to the newspaper editors

When submitting a comment you agree to provide your real name to the newspaper editors. The information will not be visible on the webpage, and will be treated confidentially.

Nazwisko


Telefon


E-mailFör att skydda tidningen mot skräpinlägg, m?ste du sätta ett kryss i rutan nedan.

Zawiera 20 komentarz(y) « Pokaż cały artykuł
20. 6 lat
Z Ryszard Wiatr 2020-04-08 19:19

"..pisze człowiek dla samego siebie..". Nieprawda. Tak jak przez szereg lat zaczynałem dzień od spojrzenia, czy jest coś na racjonalista.pl, gdzie pośród innych autorów czytałem wszystkie artykuły państwa Koraszewskich, tako i teraz regularnie zaglądam do Waszego sadu.
19. 6 lat listów z naszego sadu
Z Krystyna Puchała 2020-02-19 17:07

oczywiście pisać!!!!.inaczej co ja będę czytać?????
18. Podziękowania i wyrazy uznania!
Z Łukasz Zagórski 2020-01-24 23:29

Ja bym raczej powiedział, że to szesnaście lat! Czytam codziennie, wspaniałe i ważne teksty. Pozdrawiam ze Szwecji!
17. Obyście pisali jak najdłużej
Z Waleria Szczuka 2020-01-16 22:59

Wspaniale napisane
16. Popieram
Z "Niezapominajka" 2019-12-18 23:10

Przyłączam się do podziękowań, próśb i życzeń skierowanych do PP.Koraszewskich
15. Podziękowania i gratulacje
Z Rafał Potempa 2019-12-17 11:33

Szanowni Państwo,
Przepraszam że dopiero po kilku dniach ale śpieszę z serdecznymi podziękowaniami i gratulacjami..
Odnośnie postawionego pytania moja odpowiedź brzmi : ,,róbmy swoje ". Jesteście Państwo doświadczonymi dziennikarzami. Któż nam lepiej opowie ten skomplikowany świat ? Czekam codziennie na nowe listy i mądrości życiowe od Hili..
Pozdrowienia i ukłony z Andrychowa.
14. dziękuję
Z Robert Śliwa 2019-12-16 23:21

Internet byłby biedniejszy bez Waszej strony. Zaglądam regularnie.
13. wytrwajcie
Z Barbara 2019-12-16 18:44

przegladam wasz blog bardzo często, dziękuję za wszystkie felietony bez nich życie byłoby smutniejsze..... łącze głębokie wyrazy szacunku,Wesołych Świat
12. Drodzy Panstwo Koraszewscy!
Z Katharina Dr.Gasinska-Lepsien 2019-12-16 12:55

Dzieki za Wszystko - wlasne rozmyslania, podawanie faktow, segregowanie, tlumaczenie wspanialych artykulow innych.
Jestescie mi bardzo bliscy !
Piekno Wasze polega tez na odwadze pisania o problemach tego swiata po analizie faktow!
Usciski !kasia
11. Oby tak dalej
Z obserwator 2019-12-15 18:04

Przeglądanie internetu zawsze zaczynam od "Listów z naszego sadu"
Znajduję tam wiele ciekawych artykułów pogłębiających wiedzę o świecie,krytycyzm,racjonalizm tak potrzebne by zrozumieć rzeczywistość. Trzy tematy, które poruszacie :obrona nauki, krytyka religii i antysemityzm to ważne zagadnienia współczesności, gdzie większość ludzi czuje się zagubiona w natłoku nie zawsze prawdziwych informacji. Warto bronić nauki przed tymi, którzy ją deprecjonują wbrew faktom i dowodom. Trzeba pokazywać fanatyzm religijny i jego zbrodnicze dokonania. Należy zdecydowanie piętnować każdą próbę demonizowania państwa Izrael i Żydów. Zaraz po wojnie mówiono "nigdy więcej". Dziś,gdy minęło tyle lat szczepionka pod nazwą "nigdy więcej" przestała działać. Antysemityzm pod różną postacią ma się znowu dobrze. Dlatego też mnogość artykułów poruszających ten temat jest uzasadniona. Oby tak dalej. wszystkiego najlepszego i podziękowania wszystkim,którzy tworzą tę stronę.
10. do pan Jan Grabiński
Z Leszek 2019-12-15 10:11

Mam to samo. Teksty z LZNS skłaniają do wielu przemyśleń w gronie rodzinnym. Są to tematy trudne, ale warto wiedzieć w jakim żyje się Świecie.
9. Pisać
Z Jan Grabiński 2019-12-14 21:20

Dołączam się do gratulacji i proszę o dalsze pisanie.
Praktycznie codziennie zaglądam na tę stronę, a często zaczynam dzień właśnie od tej strony (mam pracę, która na to czasami pozwala), a dopiero później inne portale.
Teksty z tej strony często są początkiem przemyśleń lub dyskusji w gronie rodzinnym lub znajomych.
8. Gratulacje
Z Paweł 2019-12-14 20:10

Przyłączam się do życzeń i gratulacji. Zaglądam tu kilka razy w tygodniu i czytam wszystko co się pojawia. Nie ze wszystkim się zgadzam (choć z większością zdecydowanie tak) i brakuje mi trochę dyskusji pod publikacjami (cenzura u Państwa jest przesadnie restrykcyjna), ale ogólnie, to bardzo ciekawa i wartościowa strona i mam nadzieję, że zdrowie pozwoli Państwu, by to kontynuować. Wszystkiego dobrego.

Odpowiedź
Cenzurę uprawia państwo, na stronach internetowych to nazywa się moderacja.
7. Mnóstwa zdrowia i wpływu
Z Marek Eyal 2019-12-14 19:35

Jesteście ludzie piękni. Trzymajcie się.
6. sześć lat "listów z naszego sadu"
Z leszek 2019-12-14 17:52

proszę o dużo więcej i wielu lat wspaniałych tekstów
5. jeszcze dodam
Z Leszek 2019-12-14 17:33

"Powinniśmy zapewne wybaczyć tym, którzy nie wiedzą, naszym obowiązkiem jednak jest uczynić wszystko, żeby wiedzieli" R. Popper, 1932.

To właśnie Państwo robią i to świetnie. Dziękuję jeszcze raz za Wasz trud.

4. Congratulations!
Z Jerry Coyne 2019-12-14 17:21

Six years already! Congratulations for being a consistent voice of reason (and science!). I am proud to have my article sometimes translated here.
3. Przyłączam się do życzeń
Z Lucjan Ferus 2019-12-14 15:37

Także uważam jak moi przedmówcy, że warto pisać (podobnie jak warto rozmawiać). Choć po lekturze wielu tekstów z „Listów..” miewam ambiwalentne odczucia, bowiem Redakcja nie stosuje ogólnie uznawanej (i zakłamanej) „poprawności politycznej” i „wali prawdą między oczy” swych czytelników nie zważając na to, że prawda może być równie trudna do zniesienia, jak i fałsz. Kiedy np. czytam artykuły o prześladowanych kobietach w muzułmańskim świecie, kiedy czytam o zbrodniach ISIS, o terrorystach zabijających niewinnych ludzi w imię mrzonek o odbudowaniu potęgi Kalifatu, czy o załganych politykach, którzy gotowi są poprzeć każdą zbrodnię, jeśli tylko będą mieli z tego korzyść (jak np. zakłamana lewica zachodnia), odczuwam złość, a zarazem wstyd za tych ludzi, których podłość i głupota zamiast czynić ten świat pięknym i przyjaznym miejscem dla człowieka, starają się w imię swych chorych ambicji robić z niego więzienia, getta i obozy dla inaczej myślących i wierzących. Po lekturze tych tekstów, zawsze wydaje mi się moja twórczość taka nieważna i nieistotna w kontekście problemów współczesnego świata. Ale cóż robić – taki jest nasz świat i lepiej znać o nim prawdę, niż „ocukrzone” i zakłamane iluzje, potrzebne osobnikom o dziecięcych umysłach, bojących się konfrontacji z rzeczywistością. Może dlatego (mimo wszystko) nie tylko czytam na bieżąco Listy, ale i mam zaszczyt dokładać do nich swoje 7% publikowanych artykułów. Życzę Pani Małgorzacie i Panu Andrzejowi jeszcze wielu lat pisania w podobnym stylu, ale przede wszystkim zdrowia i weny twórczej. Serdecznie pozdrawiam, także Redaktor Naczelną Hili (ulubienicę mojej wnuczki).
2. Listy z naszego sadu odwiedzam codziennie
Z KP 2019-12-14 10:33

Nie dopuszczam myśli, aby mieli Państwo zaprzestać prowadzenia tej strony. Zupełnie unikalną cechą jest Państwa zupełna niezależność myślenia. Nie każdy ma czas i możliwości by dotrzeć do przyczyn różnych zjawisk. Dzięki Wam dowiaduję się co jakie jest naprawdę. Dziękuję.
Nie zależy mi na publikacji tego komentarza pod artykułem. Wystarczy że Państwo go przeczytają. Z wyrazami uszanowania ...
1. pisać ile się da
Z Leszek 2019-12-14 09:04

Pani Małgorzato, panie Andrzeju pisać, pisać jak najdłużej się da. Codziennie przynajmniej dwa razy zaglądam i czytam. Na pewno wielu czytelników robi to samo. Nie wyobrażam sobie też niedzieli bez postów pana Lucjana Ferusa.

Z mojej strony wielkie dzięki za włożony trud i pozdrawiam.

Sześć lat
„Listów z naszego sadu”
Andrzej Koraszewski

Foto: Henryk Rubinstein.

Pisać, nie pisać? „Listy” skończyły sześć lat i można się zastanawiać komu to potrzebne? Pisze człowiek głównie dla samego siebie, żeby poukładać myśli, tak by móc je przekazać innym do sprawdzenia. Zaczynając wysyłać „Listy” w świat, nie mieliśmy pojęcia, czy będą docierać do kilkudziesięciu, kilkuset czy do kilku tysięcy osób. Umówiliśmy się z Małgorzatą, że nie ma to większego znaczenia, że nawet gdyby docierały do tysięcy, to przecież świata nie zmienią. Jest zatem to pisanie i dzielenie się tym, co wydaje nam się interesujące, zawracaniem Wisły kijem, albo poszukiwaniem tych, którzy podzielają nasze zainteresowania, a szczególnie tych, których kompetencje są większe niż nasze i którzy mogą nam pomóc w odnajdywaniu błędów w naszym rozumowaniu. Póki żyjemy, próbujemy dowiedzieć się, na jakim świecie żyjemy, a jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste.

Więcej

Regulamin


Czy jest możliwe stworzenie miejsca w Internecie, gdzie ludzie ze sobą normalnie rozmawiają? To...

Więcej

Autorzy

Foto: Henryk Rubinstein.

Przyjaźnimy się ponad pół wieku, od 46 lat jesteśmy parą, od 45 małżeństwem (pisane w grudniu 2013 roku), razem próbujemy zrozumieć świat.

Więcej

Próby świadectwa
Andrzej Koraszewski

W 1971 roku “Czytelnik” wydał pod tym tytułem  niewielką książkę Jana Strzeleckiego. Autor pisał we wstępie, że jest to zarys moralno-intelektualnych doświadczeń czasów wojny. Ta książka jest dla mnie szczególnie ważna. Starszy ode mnie o pokolenie Jan Strzelecki, był zaledwie o kilka lat młodszy od mojego ojca. My byliśmy pokoleniem dzieci rodziców, którzy budzili się z krzykiem po nocach i którzy mieli zrozumiałe trudności z przekazaniem nam tych doświadczeń. Uciekali często w milczenie...

Więcej

Ojhyzna
Część I

Ojhyzna
Część II

Ojhyzna
Część III

FODDERLAND


Pożegnanie z Racjonalistą

Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk