Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie


Z materiałów MEMRI 2022-03-17


12 marca 2022 r. Zwiezda TV (Rosja) nadała reportaż o syryjskich ochotnikach do walki u boku armii rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Reporter wyjaśniał, że otwarto biura rekrutacyjne w całej Syrii i że żołnierze oraz milicjanci, z których wielu ma duże doświadczenie bojowe, zgłosiło się na ochotnika. W reportażu pokazano, jak najemnicy dostają karabiny, kamizelki kuloodporne i inne wyposażenie. Reporter powiedział, że porozumienie między Rosją a Syrią umożliwia obecnie służącym w armii syryjskiej żołnierzom wejście do strefy walki na Ukrainie. Reporter powiedział: „Rosyjscy żołnierze oddali swoją krew na ziemi syryjskiej i teraz pora by Syryjczycy pomogli braterskim Rosjanom” W raporcie pokazano także dużą grupę umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy z prorosyjskimi i proputinowskimi plakatami, którzy skandowali „Naszymi duszami i naszą krwią zbawimy cię, o Baszarze [Al-Assad]!"


Aby zobaczyć klip z reportażem z rosyjskiej telewizji w MEMRI TV, kliknij tutaj.


"W całej [Syrii] rozpoczęła się rekrutacja ochotników do rosyjskiej operacji specjalnej [w Ukrainie]… Niemal wszyscy  mają duże doświadczenie bojowe”


Żołnierze: 
Naszymi duszami i naszą krwią zbawimy cię, o Baszarze [Al-Assad]!

 

Narrator: Tysiące mężczyzn w mundurach polowych i z karabinami w ręku skandują hasła poparcia dla Rosji. Żołnierze trzymają banery z literą “Z” i z portretami Władimira Putina, z napisami po rosyjsku: „Rosja jest w naszych sercach” i „Wielka armia rosyjska – pokonamy nazistów”.  Żołnierze: Naszymi duszami i naszą krwią zbawimy cię, o Baszarze [Al-Assad]!


Narrator: 
To nie jest tylko wiec poparcia dla Rosji. W całej republice arabskiej rozpoczęła się rekrutacja ochotników do rosyjskiej operacji specjalnej [w Ukrainie]. Ludzie przychodzą do biur werbunkowych, wypełniają kwestionariusze i podpisują je. W dodatku do karabinu szturmowego każdy otrzymuje plecak wypełniony wyposażeniem oraz kamizelkę kuloodporną.  Zdecydowano zorganizować rekrutację wolontariuszy po tym, jak wielu ludzi wyraziło pragnienie przyjścia z pomocą wojownikom Donbasu. Niemal wszyscy z nich mają znaczące doświadczenie bojowe. Wielu nadal odbywa służbę, ale dzięki umowie między rządami obu krajów, mają czasowe pozwolenie na udanie się do strefy operacji specjalnej.


"Operacja specjalna w Ukrainie zjednoczyła syryjskie społeczeństwo… [Wśród wolontariuszy są] weterani armii rządowej, wojownicy chrześcijańskiej milicji i byli wojownicy zbrojnej opozycji”


Narrator: 
Nie ma wątpliwości na twarzach ochotników. Rosyjscy żołnierze oddali swoją krew syryjskiej ziemi, a teraz pora pomóc braterskiemu narodowi. Żołnierze nie udzielają wywiadów, ale powiedzieli poza kamerą, że jest ich obowiązkiem stać teraz przy Rosji.


Żołnierze: 
Naszą duszą i naszą krwią zbawimy cię, o Baszarze [Al-Assad]!


Narrator: 
Przed wyruszeniem dowódcy krótko ich pożegnali i zrobiono zdjęcie jako pamiątkę. Symbolicznie stado bocianów przelatuje nad tłumem. Ochotnicy traktują to jako dobry omen. Żołnierze zaprawieni w bitwach przeciwko terrorystom stoją ramię w ramię z Rosjanami i armiami Donbasu.


Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/


MEMRI, 15 marca 2022

Specjalny komunikat Nr 9831

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska