Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem


Mitchell Bard 2022-03-11

Najwyższy przywódca Islamskiej Republiki Iranu przemawiający do oficerów irańskiej armii. (Zrzut z ekranu wideo.)
Najwyższy przywódca Islamskiej Republiki Iranu przemawiający do oficerów irańskiej armii. (Zrzut z ekranu wideo.)

Przywódcy Iranu widzą, że strach przed wojną jądrową ogranicza militarne działania przeciwko Rosji, i mułłowie wierzą, że będą mieli tę samą osłonę, kiedy uda im się spełnić swoją misję.

 

Reakcja na rosyjską inwazję na Ukrainę pokazuje, co potrafi zrobić zjednoczony Zachód, kiedy rozumie zagrożenie demokracji i bezpieczeństwa swoich sojuszników. Uginając się przed rzeczywistością ryzyka bezpośredniej konfrontacji zbrojnej, która może prowadzić do wojny jądrowej, prezydent Joe Biden poprowadził naszych sojuszników do narzucenia tego, co uważa się za miażdżące sankcje na Rosję. Krytycy sankcji jako narzędzia przeciwko agresorom stali się dziś ich głównymi orędownikami. Nieskuteczne nagle uważane jest za miażdżące.


Tymczasem, mimo ataku na Ukrainę, USA są zależne od Rosji, by pomogła zabezpieczyć nowe porozumienie nuklearne z Iranem. Podczas gdy sankcje mają wpłynąć na zachowanie jednego z najpotężniejszych na świecie ludzi, przedstawiciele Zachodu przygotowują się do usunięcia wszystkich sankcji, by ugłaskać Iran. Powiedzenie, że jest to hipokryzja, jest niedopowiedzeniem.  


Wiele mówiono przez ostatnich parę lat o “Wielkim Kłamstwie”; no cóż, jeśli poprawne są najnowsze doniesienia o zaawansowaniu negocjacji, Biden sam skłamał, kiedy obiecał “dłuższe i silniejsze” porozumienie nuklearne. Nakreślone porozumienie nie wymaga, by Iran zniszczył centryfugi, co było jednym z największych błędów oryginalnej umowy, która pozwoliła Iranowi do wzbogacania uranu niemal do poziomu potrzebnego do budowy bomby. Iran jest na progu do zbudowania bomby – z potrzebnym na to czasem zaledwie sześciu miesięcy. (Prezydent Barack Obama myślał, że wygrał na loterii, kiedy oznajmił, że jego umowy przedłużyła ten czas do pełnego roku.)  

 

Negocjatorzy raz jeszcze zależą od zarówno irańskiego podporządkowania się postanowieniom, jak od weryfikacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), a jedno i drugie okazało się być kiepskim dowcipem. Wiemy teraz, jak Iran wykorzystywał luki w porozumieniu i kontynuował najpierw tajne, a w ostatnim roku jawne starania o zdobycie nuklearnego potencjału. MAEA, jak spodziewali się krytycy tej umowy, nie zrobiła niczego, by wyegzekwować warunki umowy i w niektórych wypadkach świadomie przymykano oczy, a w innych po prostu ignorowali działalność Iranu.   

 

USA oferuje złagodzenie sankcji, jeśli Iran powróci do pełnej wad umowy. Nie ma znaków, że umowa zostanie przedłużona, co znaczy, że Iran będzie miał pełną swobodę robienia, co chce w 2026 roku, co wydawało się orędownikom wielkim zwycięstwem, a co teraz oznacza zaledwie cztery lata. 

 

Nawet kampania “maksymalnego nacisku”  prezydenta Donalda Trumpa nie była tak ostra jak sankcje zastosowane teraz wobec Rosji, a co gorsza, nasi sojusznicy starali się je podważać. Jeszcze przed osiągnięciem jakiegokolwiek porozumienia Biden zgodził się na zwolnienie z pewnych sankcji, co pozwoliło Iranowi na pracę nad nuklearnym projektem, która przynosi korzyści Chinom i – tak – Rosji.  

 

Doniesienia wskazują, że USA przygotowują się także do odmrożenia 7 miliardów irańskich funduszy trzymanych w bankach Korei Południowej. Te pieniądze pozwolą Iranowi na wzrost finansowania terroru, dalsze prace nad balistycznymi pociskami zaprojektowanymi do przenoszenia głowic jądrowych i dalszego destabilizowania regionu i grożenia sąsiadom.


Rosja była główną przeszkodą do narzucenia ostrzejszych warunków na Iran, a teraz ma ważniejsze sprawy na głowie, więc jest to idealny czas na wzmocnienie naszej pozycji w rozmowach w Wiedniu zamiast kapitulowania przed irańskimi żądaniami, takimi jak skandaliczny nacisk na to, by USA usunęły Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej z listy organizacji terrorystycznych.  


Możesz go kochać lub nienawidzić, ale były izraelski premier Benjamin Netanjahu ma rację, kiedy przedstawia cztery zasadnicze elementy nowego porozumienia: demontaż możliwości wzbogacania uranu; demontaż wszystkich międzykontynentalnych pocisków balistycznych; zakończenie wszystkich badań broni jądrowej; i zakończenie terroryzmu i agresji na całym Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata. Niestety, Biden, podobnie jak Obama, wydaje się gotowy do porzucenia wszystkich tych wymogów, byle tylko osiągnąć porozumienie.


Narzucenie podobnych do rosyjskich sankcji mogłoby jeszcze zadziałać, by przynieść koniec rządów terroru mułłów i rozwojowi bomby. Pozostaję sceptyczny i nadal sądzę, że bez rewolty irańskiego narodu nic nie powstrzyma ich przed uzyskaniem bomby.  


Lekcja, jaką irańscy autokraci wyciągają z wojny w Ukrainie, którą już rozumieją, jest to, że sposobem zapewnienia własnego przetrwania przy równoczesnej realizacji planu szerzenia islamu na całym świecie i zniszczenia Izraela, jest posiadanie nuklearnego potencjału. Przywódcy Iranu widzą, że strach przed wojną jądrową ogranicza militarne działania przeciwko Rosji, i mułłowie wierzą, że będą mieli tę samą osłonę, kiedy uda im się spełnić swoją misję.

.

W sytuacji niezdolności MAEA do weryfikowania wypełniania umowy przez Iran oraz pewności, że przywódcy Iranu nie zrezygnują ze swojego program nuklearnego, konieczne jest uderzenie Iranu zanim będziemy musieli siedzieć z boku i patrzeć na rzeź naszych bliskowschodnich sojuszników. Także teraz, kiedy nie posiada on bomby, USA i reszta zachodnich sojuszników pozwoliła Iranowi na atakowanie naszych żołnierzy i sojuszników w Iraku, Syrii i Jemenie (którego wspieranych przez Iran terrorystów Huti w z niewytłumaczalnego powodu administracja Bidena usunęła z listy terrorystycznych organizacji).


Rosja jest natychmiastowym priorytetem, a Chiny bardziej długofalowym zagrożeniem bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, ale Biden, wiedząc, że nie możemy użyć armii, użył przeciw Rosjanom sankcji. Mamy zasoby i możliwość wyeliminowania irańskiego zagrożenia, jeśli nie zgodzą się na dłuższą i mocniejszą umowę. Nie ma powodu ugłaskiwać dziś jeszcze nie nuklearnego Iranu, kiedy USA pokazują, co przewodzenie zjednoczonemu zachodniemu sojuszowi potrafi zrobić przeciwko agresorowi, który nie widzi granic dla swoich wybujałych ambicji. 

 

The longer and stronger Iran deal lie

JNS. Org., 2 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska