Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego


Z materiałów MEMRI 2022-03-03


Rosyjski ambasador w Iraku, Elbrus Kutraszew powiedział 27 lutego 2022 roku w wywiadzie z dla Al-Sharqiyah News TV (Irak), że Iran jest sojusznikiem Rosji i że Rosja uczestniczy w rozwijaniu programu nuklearnego Iraku. Kutraszew powiedział także, że Zachód nie może założyć pełnego oblężenia Rosji, bo nie jest ona taka jak Korea Północna, Irak, Syria i Iran, i dlatego, że zachodnioeuropejskie kraje zależą od rosyjskich dostaw gazu. Ponadto Kutraszew powiedział, że to Ameryka stoi za kryzysem między Rosją a Ukrainą, i zapytał: “Czy jest jakiś kryzys na świecie, za którym nie stoi Ameryka?" Następnie Kutraszew powiedział, że “dobrze wiadomo”, iż Ameryka była zamieszana w “zamach stanu” w Ukrainie w 2014 r., ponieważ wszystkie siły, które doszły do władzy, były proamerykańskie.

Elbrus Kutraszew: Czy istnieje jakiś kryzys na świecie, za którym nie stoi Ameryka?

Dziennikarz: Czy Ameryka jest przyczyną kryzysu między Rosją a Ukrainą?

Kutraszew: Ameryka odegrała główną rolę. Absolutnie.

Dziennikarz: I wszystkich kryzysów na świecie?

Kutraszew: No cóż, może nie wszystkich, ale we wszystkich znaczących kryzysach jest amerykańska rola, niestety.

Dziennikarz: Niestety?

Kutraszew: Tak, oczywiście. Jeśli wrócimy do sprawy Ukrainy w zamachu stanu 2014 r., na przykład, co leży u podstaw obecnego ukraińskiego kryzysu, amerykański udział jest dobrze znany. Wszystkie siły, jakie doszły do władzy, były proamerykańskie i Ameryka cieszyła się z ich dojścia do władzy. 

[...]

Iran jest naszym sojusznikiem pod względem tego, co dzieje się w Syrii, na przykład. Iran jest naszym sojusznikiem w sprawie irańskiego projektu nuklearnego, który dobrze znamy, i w rozwoju [którego] uczestniczymy.

Dziennikarz: Uczestniczycie w rozwoju tego projektu?

Kutraszew: Jednak są sprawy w których my i Iran nie zgadzamy się – oni mają swój pogląd, a my mamy nasz.

Dziennikarz: Na przykład?

Kutraszew: Nie musimy wchodzić teraz w sprawę Iranu. Powinniśmy skupić się na Ukrainie i Iraku. Należy jednak wspomnieć, że niezależnie od naszej zgody lub niezgody [w pewnych sprawach], Iran jest krajem przyjaznym Rosji.   

[...]

Te dodatkowe sankcje - SWIFT lub cokolwiek – dowodzą, że Zachód nie chce lub nie jest w stanie podjąć naprawdę siłowych kroków przeciwko Rosji. Dobrze wiadomo, że mimo wszystkich sankcji rosyjski gaz nadal dochodzi do Europy przez ukraińskie terytorium. To znaczy, że Ukraina także otrzymuje rosyjski gaz.

Na zakończenie, można oblegać Koreę Północną, która jest małym krajem, można oblegać Irak, jak to robiono w przeszłości, można oblegać Syrię i narzucać na nią sankcje, ale nie można nałożyć pełnego oblężenia na Rosję.

 

Wideo z tym wywiadem można obejrzeć tu:

https://www.memri.org/tv/russian-ambassador-iraq-elbrus-kutrashev-iran-ally-nuclear-project-impossible-west-siege-gas

Źródło: Al-Sharqiyah TV (Irak)

 

MEMRI TV 27 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska