Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”


Jerry A. Coyne 2021-11-29


Podejrzewam, że Kanada jest bardziej „przebudzona” niż Stany Zjednoczone. Dlaczego? Aczkolwiek poziom “przebudzenia” może być podobny, Kanadyjczycy są słynni z uprzejmości, a więc nie dają zbyt mocnego odporu szaleństwu “przebudzonych”, jak to wynika z artykułu, który opisuje poniżej. Bez ostrego odporu “przebudzenie”, które jest pędem do władzy, szerzy się niepowstrzymanie.

Tutaj jest artykuł, który można automatycznie przetłumaczyć z francuskiego. Jest z “Le Figaro”. Niestety, historia, jaką opowiada, jest prawdziwa.


https://www.lefigaro.fr/culture/de-peur-d-offenser-leurs-eleves-des-ecoles-canadiennes-censurent-nadia-murad-nobel-de-la-paix-2018-20211118
https://www.lefigaro.fr/culture/de-peur-d-offenser-leurs-eleves-des-ecoles-canadiennes-censurent-nadia-murad-nobel-de-la-paix-2018-20211118

Nadia Murad jest Irakijką, która mieszka obecnie w Niemczech. W 2018 roku wraz z Denisem Mukwege otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla; oboje “za wysiłki mające na celu zatrzymanie przemocy seksualnej stosowanej jako narzędzia wojny i konfliktów zbrojnych”.

Działalność Murad wynika z jej osobistego doświadczenia. Jak pisze Komitete Noblowski:


Nadia Murad jest członkinią jazydzkiej mniejszości z północnego Iraku i w 2014 roku Państwo Islamskie (IS) przypuściło brutalny atak na jej rodzinną wieś. Zamordowali kilkaset osób, a dziewczynki i młode kobiety wzięli do niewoli jako seksualne niewolnice. W niewoli u ISIS Nadia Murad była wielokrotnie gwałcona i maltretowana. Po trzech miesiącach udało jej się uciec.


Murad jest pierwszą Jazydką i pierwszą Irakijką, która otrzymała Nagrodę Nobla. Zaproszono ją do szkolnego klubu książki w Toronto i cóż to byłaby za wspaniała okazja dla uczestników, bowiem miała mówić o swojej najnowszej, autobiograficznej książce. (Był tam również inny gość; patrz poniżej.) Ale zarówno ona jak i ten drugi gość zostali “anulowani”. Jak pisze gazeta:   

Zarząd szkół Toronto wycofał poparcie dla klubu zrzeszającego dziewczynki. Obecność laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, oddanej sprawie Jazydów, mogła, według przedstawicieli zarządu, obrazić muzułmańskich uczniów.


Klub książki, założony przez Tanię Lee około cztery lata temu, w którym Nadia Murad miała być gościem, skierowany jest do dziewczynek w wieku 13 do 18 lat z różnych szkół nadzorowanych przez ten zarząd. Klub nie podlega bezpośrednio zarządowi, ale zarząd propagował go w swoich szkołach. Organizatorka tego literackiego spotkania powiedziała gazecie “Globe and Mail”, że nadzorująca szkoły osoba, Helen Fisher, podobno powiedziała, że uczennice nie będą mogły uczestniczyć w spotkaniu zaplanowanym na luty 2022 roku.


Podany powód? Jej książka, The Last Girl: My Story of Captivity and My Fight Against Islamic State, może promować islamofobię, informuje “The Globe and Mail”. Mamy zapomnieć, że młoda Irakijka była przez trzy miesiące seksualną niewolnicą co najmniej 13 żołnierzy ISIS, zanim udało jej się uciec do Niemiec. Zaszokowana słowami Helen Fisher, Tanya Lee mówi, że wysłała jej email ze szczegółową informacją zaczerpniętą z BBC i CNN. “Oto, co znaczy Państwo islamskie – napisała. – Jest to terrorystyczna organizacja, która nie ma nic wspólnego ze zwykłymi muzułmanami. Zarząd szkół w Toronto powinien być świadomy tej różnicy”.

Podobno zarząd szkolny zdecydował ostatecznie, że nie będzie przekazywał tej książki uczniom. To jest absurdalne. Jaki może być lepszy wzór osobowy dla dziewczynek w tym wieku niż kobieta, która była maltretowana i ciężko przeciwko temu walczyła – zdobywając Nagrodę Nobla? Wymówka “islamofobii” pojawiła się oczywiście ze strachu: że muzułmanie mogą obrazić się za poruszanie tego tematu i spowodować kłopoty. Pamiętajmy jednak, że Murad została porwana i seksualnie wykorzystywana przez ekstremistyczną grupę muzułmanów. Wszyscy mający ludzkie odruchy muzułmanie powinni popierać Murad i jej wystąpienie. Oczywiście jednak religia ma sposób na podważanie moralności. W efekcie, zarząd szkolny mówi, że nie należy publicznie krytykować tego, co ISIS zrobiło Murad, akceptując w ten sposób zainspirowane religijnie niewolnictwo seksualne.


Nawiasem mówiąc, druga osoba, także anulowana, miała wystąpić razem z Murad:

Na spotkaniu miano dyskutować o dwóch książkach w obecności ich autorek - Marie Henein, Nothing But the Truth: A Memoi‘ i Nadii Murad The Last Girl: My Story of Captivity, and My Fight Against the Islamic State.


Zarząd powiedział, że wycofał poparcie dla spotkania z Henein, córką egipskiego imigranta i jedną z najlepiej znanych w Kanadzie prawniczek, ponieważ jej książka jest „problematyczna”, jako że “broniła” byłego prezentera CBC, Jiana Ghomeshiego, kiedy oskarżono go o napaść seksualną.  

Z tego, co wiem, wyrok sądowy w sprawie Ghomeshiego brzmiał “niewinny”. To już idzie zbyt daleko, zarządzie szkolny! Dlaczego Kanadyjczycy nie protestują i nie piszą listów do zarządu szkolnego Toronto?


h/t: Paul


Canadian girls’ book club event with Nobel Peace Prize activist canceled because of potential islamophobia

Why Evolution Is True, 22 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt" (polskie wydanie "Wiara vs. fakty. Dlaczego religia i nauka nie są zgodne", wydawnictwo "Stapis"). Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.