Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem


Bassem Eid 2021-11-07

Plakat LFWP
Plakat LFWP

Ministerstwo Obrony Izraela ujawniło, że sześć palestyńskich organizacji pozarządowych (NGO) to fasadowe organizacje ukrywające finansowanie i propagowanie terroryzmu. Krzyżyk na drogę! Te sześć fasadowych grup ma głębokie powiązania z Ludowym Frontem, Wyzwolenia Palestyny (LFWP), radykalną, islamistyczną grupą, która morduje i kaleczy ludzi w imię fanatycznej ideologii. Przez dziesięciolecia te grupy przekazywały pieniądze ze swoich kont do kufrów terrorystów, których ataki odebrały życie niezliczonym Żydom, muzułmanom i chrześcijanom. Decyzja Izraela, by publicznie zdemaskować je, bardzo pomoże w zapewnieniu publicznego bezpieczeństwa i spowoduje, że tylko prawdziwe organizacje dobroczynne będą dostawać międzynarodowe środki pomocowe.

Addameer, Al Haq, Defense for Children International- Palestine, Union of Agricultural Work Committees, Bissan Research Center i Union of Palestinian Womens Committees wszystkie pomagały i wspierały LFWP. Te sześć NGO mają wspólny personel i zasoby z tą niesławną grupą terrorystyczną, bezpośrednio lub pośrednio wspierając jej nielegalną działalność przez pranie pieniędzy. Sankcje Izraela nie powinny być zaskoczeniem. Wiele z tych organizacji już wcześniej poddawano analizie na arenie międzynarodowej. Tak się składa, że jeśli kradniesz międzynarodowe fundusze pomocowe i kierujesz je na terroryzm, w końcu zostaniesz przyłapany.   

Wśród największych beneficjentów decyzji Izraela zatrzymania tych sześciu stowarzyszonych z LFWP grup są Palestyńczycy tacy jak ja. Międzynarodowe pieniądze pomocowe powinny płynąć do prawdziwych organizacji charytatywnych, które działają na korzyść społeczności, nie zaś do fasadowych grup organizacji terrorystycznych. Jest to bardzo smutna sytuacja, kiedy potrzeba aż edyktu izraelskiego Ministerstwa Obrony, by zmusić europejskich “dobroczyńców”, by przestali przyczyniać się do naszego nieszczęścia.


Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Japonia, Australia i inne kraje już uznały LFWP za organizację terrorystyczną - i słusznie. Porywanie samolotów, zamachy samobójcze i inne ataki dokonane przez LFWP kosztowały życie tysięcy niewinnych ludzi. LFWP i inne podobne grupy od pokoleń destabilizują naszą wspólną ojczyznę, czyniąc, że pokój jest coraz bardziej nieosiągalny. Pora, by te same demokratyczne rządy – przywódcy opartego na regułach porządku międzynarodowego – stanęły razem z dążącymi do pokoju Izraelczykami i Palestyńczykami przez nałożenie sankcji także na te sześć stowarzyszonych z LFWP organizacji.


Izrael wreszcie postawił sprawę jasno i pokazał czym są te fasadowe grupy LFWP. Jednak Stany Zjednoczone jeszcze nie nałożyły żadnych sankcji na tę sieć prania pieniędzy dla LFWP. Ameryka ma teraz wspaniałą okazję i moralną odpowiedzialność działania na podstawie przytłaczających dowodów zebranych przez izraelskie Ministerstwo Obrony, by dodać te sześć stowarzyszonych z LFWP grup do listy Zagranicznych Organizacji Terrorystycznych (FTO) Departamentu Stanu. Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie, którzy chcą żyć w pokoju i bezpieczeństwie, będą im za to wdzięczni.


Cut off Terrorist NGOs

Times of Israel, 4 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBassem Eid 

Znany palestyński działacz na rzecz praw człowieka. Urodził się w 1958 roku w Jerozolimie wschodniej, gdzie nadal mieszka. Początkowo zajmował się naruszaniem praw człowieka przez żołnierzy Izraelskiej Armii Obronnej, stopniowo rozszerzając swoje zainteresowania o naruszania praw człowieka przez władze Autonomii Palestyńskiej i palestyńskie służby bezpieczeństwa. W 1996 roku założył organizację, Palestinian Human Rights Monitoring Group in 1996, która przerwała działalność w 2011 roku. Obecnie pracuje jako badacz i analityk w izraelskiej telewizji. Ujawnianie naruszeń praw człowieka przez Palestyńczyków wobec Palestyńczyków dostarczyło mu tysiące wrogów wśród sympatyków Palestyńczyków.