Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów


Bassem Eid 2021-09-30


Jako Palestyńczyk żyjący we wschodniej Jerozolimie ufam Żelaznej Kopule, że ochroni moją rodzinę i moją społeczność przed atakami rakiet. Dlaczego ktokolwiek miałby chcieć zakończenia finansowania tego ratującego życie, czysto defensywnego narzędzia, które utrzymuje w bezpieczeństwie Żydów, muzułmanów i chrześcijan przed terroryzmem?

Powtórzę to: Żelazna Kopuła nie jest ofensywną bronią wojenną. Jest wszechstronną siecią czujników i systemów przeciwrakietowych, które chronią Izrael przed atakami powietrznymi krótkiego i średniego zasięgu, przede wszystkim ze strony Hamasu i Hezbollahu, które działają jedna z Gazy, a druga z Libanu. Od jej inauguracji dziesięć lat temu Żelazna Kopuła zatrzymała ponad 3150 ataków rakietowych, co czyni z niej absolutnego lidera w systemach obrony przeciw rakietowej. Tę niewiarygodną technologię stworzyli wspólnie Izrael i Stany Zjednoczone i nieustannie dostarcza dowodów na to, jak niesłychanie cenna jest dla obu krajów. Uratowała życie niezliczonej ilości ludzi i zapewnia, że miliony z nas mogą prowadzić bezpieczne życie codzienne, mimo terrorystycznych ataków rakietowych.  


Z powodów, których nie potrafię zrozumieć, mała frakcja Demokratów w Kongresie Stanów Zjednoczonych narobiła wiele szumu w tym tygodniu, grożąc wykolejeniem całego budżetu obronnego USA po to, żeby obciąć finansowanie Żelaznej Kopuły. Istotnie, udało im się zmienić projekt ustawy o funduszach na obronę, znanej jako NDAA. Wyczuwając polityczne zagrożenie, przywódcy Kongresu przedstawili całkiem nowy projekt ustawy, by przywrócić finansowanie. Przeszedł liczbą głosów 420 za i 9 przeciw.


Za mojego życia widziałem wiele działań podejmowanych po to, by rzekomo pomóc mojej społeczności i mojemu ludowi, Palestyńczykom. Wszyscy ci tak zwani progresywni politycy spędzają wiele czasu mówiąc o nas. Żaden z nich jednak nigdy nie pomógł nam w jakikolwiek sensowny sposób. Czy wiecie, co nam niezmiernie pomogło? Żelazna Kopuła. Niezależnie od tego, co wielu z nas może myśleć o Izraelu, Hamasie lub Hezbollahu, nasze domy i nasze rodziny są schwytane w ogień krzyżowy, kiedy tylko zaczyna się wojna.


Ta nielogiczna i na szczęście nieudana próba zakończenia finansowania Żelaznej Kopuły nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Powinna jednak posłużyć jako ostrzegawczy sygnał dla nas wszystkich. Jest alarmujące, że frakcja ekstremistów w Partii Demokratycznej mogła zagrozić całemu budżetowi obronnemu USA tylko dlatego, że nienawidzą Izraela. Ci radykałowie są tak zdecydowani na pozostawienie Izraela, jedynego państwa żydowskiego, bez żadnej obrony przeciwko aktom terroru, że są gotowi wystawić na niebezpieczeństwo także Palestyńczyków takich jak ja. 


The Iron Dome Doesn’t discriminate

Times of Israel, 28 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBassem Eid 

Znany palestyński działacz na rzecz praw człowieka. Urodził się w 1958 roku w Jerozolimie wschodniej, gdzie nadal mieszka. Początkowo zajmował się naruszaniem praw człowieka przez żołnierzy Izraelskiej Armii Obronnej, stopniowo rozszerzając swoje zainteresowania o naruszania praw człowieka przez władze Autonomii Palestyńskiej i palestyńskie służby bezpieczeństwa. W 1996 roku założył organizację, Palestinian Human Rights Monitoring Group, która przerwała działalność w 2011 roku. Obecnie pracuje jako badacz i analityk w izraelskiej telewizji. Ujawnianie naruszeń praw człowieka przez Palestyńczyków wobec Palestyńczyków dostarczyło mu tysiące wrogów wśród sympatyków Hamasu i Fatahu oraz udających miłość zachodnich wrogów Palestyńczyków.