Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało


Steven Pinker i Rebecca Goldstein 2021-04-23


Od redakcji "Listów z naszego sadu":
Szacowne Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów doszło do wniosku, że Richard Dawkins jest transfobem i postanowiło odebrać mu przyznaną w 2016 roku nagrodę Humanisty Roku. Ich zdaniem Dawkins przekroczył granice przyzwoitości stwierdzając, że jeśli kobieta identyfikuje się jako mężczyzna lub odwrotnie, a ty nie jesteś o tym przekonany, to zostaniesz potępiony. Dawkins w swoim Tweecie przywołuje postać Rachel Dolezal, która czuła się czarna, chociaż nie miała do tego najmniejszych podstaw. Innymi słowy, znany naukowiec twierdzi, że nie wszystko, co czujemy, musi się zawsze zgadzać z rzeczywistością, zaś płciowość jest zjawiskiem biologicznym, a nie tylko psychicznym konstruktem. Pytanie Dawkinsa nie jest skomplikowane – jeśli uważamy, że podszywanie się pod przynależność do rasy czarnej jest naganne, to dlaczego naganne ma być pytanie, czy osoba podająca się za transpłciową jest istotnie transpłciowa?



Mimo, że w kolejnym tweecie zapewnił, że to jego stwierdzenie w żaden sposób nie dyskredytuje osób transpłciowych, jego wypowiedź wywołała niebotyczne oburzenie, a Stowarzyszenie Humanistów postanowiło wycofać jego wyróżnienie.  


Steven Pinker i jego żona, Rebecca Goldstein, również otrzymali (w różnych latach) to samo wyróżnienie i wystosowali w tej sprawie protest skierowany na ręce prezesa American Humanist Association, dając do zrozumienia, że niektórzy identyfikują się jako święci, co niekoniecznie musi być prawdą, a stowarzyszenie humanistów nie powinno kojarzyć się z inkwizycją. Pinker i jego żona, Rebecca Goldstein, piszą:

21 kwietnia 2021

Sunil Panikkath
Prezes, American Humanist Association
Roy Speckhardt
Dyrektor wykonawczy, American Humanist Association


Drodzy Sunil, Roy i członkowie Zarządu AHA,


Jako byli Humaniści Roku, darczyńcy organizacji i publiczni zwolennicy humanizmu, piszemy, żeby zaprotestować przeciwko decyzji o anulowaniu nagrody Humanisty Roku dla Richarda Dawkinsa z powodu jego tweetu, w który poruszał pytania o rasową i transgenderową tożsamość.


Dawkins nie wzywał do dyskryminacji ani marginalizacji żadnej osoby lub grupy. I explicite zaprzeczył jakimkolwiek intencjom dyskredytowania kogokolwiek lub udzielania poparcia transfobicznych lub rasistowskim ruchom politycznym. Byłoby całkowicie właściwe dla tych spośród was, którzy mieli zastrzeżenia do treści jego tweetów, skrytykowanie ich w „The Humanist” lub na innym forum, wyjaśniając naturę swoich zastrzeżeń. Próba jednak karania, okrycia niesławą lub poniżenia autora zamiast zająć się jego słowami, jest zdradą humanizmu.


Manifest Humanistyczny III deklaruje, że „postawa humanizmu kieruje się rozumem”. Ponieważ nikt nie jest nieomylny, rozum wymaga, by rozmaite pomysły były otwarcie wyrażane i dyskutowane, włącznie z takimi, które pewni ludzie uznają za obce lub nieprzyjemne. Demonizowanie autora zamiast zajmowania się jego argumentami jest przyznaniem, że nie ma się na nie racjonalnej odpowiedzi.


Ta nieliberalna reakcja jest tym bardziej szkodliwa dla organizacji, która twierdzi, że odrzuca represyjne taktyki religii. Komentatorzy zrozumieli doskonale, że stowarzyszenie „wolnomyślicieli” uznało pewne myśli za nie do pomyślenia i że narzuca dogmaty i katechizmy przez ekskomunikowanie heretyka. AHA zamienia się w pośmiewisko.


To się wyłącznie nasili, kiedy krytycy odkryją, że wśród wcześniejszych laureatów nagrody Humanista Roku, których nagrody nie zostały cofnięte, są Margaret Sanger, zwolenniczka eugeniki i Alice Walker, która propaguje szalone, antysemickie teorie spiskowe. Wielu innych laureatów wzbudzało kontrowersje w swoim czasie lub współcześnie, czasami popierając stanowiska, które obecnie uznajemy za pseudonaukowe. Gdyby każdy Humanista Roku mógł być anulowany przez kogoś, komu nie podobało się jakieś zdanie z jego/jej prac, mielibyśmy nową Inkwizycję, która zarobiłaby na szyderstwo ze strony każdego obrońcy tradycyjnej religii.


Richard Dawkins jest jednym z naszych największych żyjących naukowców, pisarzy i humanistów. Wzywamy American Humanist Association do wycofania tej wstecznej decyzji i odrobienia szkody, jaką przyniosło sobie i ruchowi humanistycznemu.


Z poważaniem,

Rebecca Goldstein
AHA Humanist of the Year 2001

Steven Pinker
AHA Humanist of the year 2006