AP na bieżąco przekłamuje historię


Itamar Marcus i Nan Jacques Zilberdik 2020-07-24


AP zaprzecza oczywistemu zamachowi terrorystycznemu i nazywa zabicie terrorysty “egzekucją z zimną krwią”  


Fakty:
1. Zamach terrorystyczny został zarejestrowany przez kamery bezpieczeństwa 
2. Terrorysta zapisał swoją motywację w telefonie przed atakiem: “Nie jestem szpiegiem, nigdy nie zdradziłem ojczyzny” 
3. Terrorystę zastrzelili izraelscy policjanci w trakcie zamachu, który także został nagrany na wideo


Oszczerstwo AP:


Przywódca AP, Saeb Erekat (krewny terrorysty): “Egzekucja z zimną krwią młodego Ahmeda”


Demonizowanie Izraela przy każdej okazji jest częścią polityki AP. Nawet kiedy zamach terrorystyczny jest wyraźnie udokumentowany na wideo, najwyżsi przywódcy AP kłamią twierdząc, że terrorysta zabity przez Izrael był niewinną ofiarą.
 

Niedawno Ahmed Erekat, krewny przywódcy AP, Saeba Erekata, dokonał zamachu terrorystycznego, który został zarejestrowany przez izraelską kamerę bezpieczeństwa. Przy policyjnym punkcie kontrolnym zwolnił, a następnie przyspieszył, skręcając i taranując policjantkę. W momencie, kiedy terrorysta wyskoczył z samochodu, zastrzelili go inni izraelscy żołnierze. Wszystko to zarejestrowała kamera bezpieczeństwa.


Przed zamachem Ahmed Erekat nagrał w swoim telefonie komunikat, wskazujący na motyw zamachu. W nagraniu oznajmił o swojej niewinności, zaprzeczając, jakoby był szpiegiem Izraela i stwierdzając, że „nigdy nie zdradziłem ojczyzny” – najwyraźniej coś, o co był oskarżony. Następnie mówił coś o kwestiach rodzinnych, które mogły, choć nie musiały, być związane z oskarżeniem o szpiegostwo.

Telefoniczny komunikat terrorysty Ahmeda Erekata: “Oczywiście, wasz brat (tj. ja nie jestem) nie jest szpiegiem ani niczym takim. Nigdy w życiu nie zdradziłem ojczyzny… moi bracia i siostry nie brały w tym udziału”

[Konto Twittera izraelskiej dziennikarki, Szimrit Meir, 24 czerwca 2020]Źródła AP wyjaśniają, że Palestyńczycy, którzy są oskarżeni o współpracę z Izraelczykami, często próbują  oczyścić się przez dokonywanie zamachów terrorystycznych:

“W kilku wypadkach [palestyńskie dzieci] przeprowadzały operacje nożownicze z powodu sposobu, w jaki patrzyło na nie społeczeństwo. Zrozumiały, że ‘najlepszym sposobem oczyszczenia tego wizerunku [pomagania Izraelowi] jest uczestnictwo w operacjach oporu [tj. terroru]’”.

[Oficjalna palestyńska telewizja, Osobiste spotkania, 11 października 2017]

Ignorując zarejestrowane przez kamerę dowody zamachu, jak również wypowiedź terrorysty, która dostarcza motywu zamachu, przywódca AP, Saeb Erekat, publicznie oskarżył izraelskich żołnierzy o zamordowanie z zimna krwią jego krewnego:


Saeb Erekat, członek Komitetu Centralnego Fatahu i główny negocjator OWP:

“Netanjahu ponosi osobistą odpowiedzialność za egzekucję w zimną krwią młodego Ahmeda i nadszedł czas, by wezwano przed Międzynarodowy Trybunał Karny”.  

[Oficjalna gazeta AP „Al-Hayat Al-Jadida”, 24 czerwca 2020]

OWP sama tweetowała wideo z zamachu, ale wybrała kłamstwo i stwierdziła, że na terroryście dokonano “pozasądownej egzekucji z bliska”:Tweetowany tekst po angielsku: “(Wszystkie błędy w oryginale- red.) Ahmad Erekat, wyraźnie nieuzbrojony/nieszkodliwy, uległ pozasądowej egzekucji z bliska przez izraelskie siły okupacyjne. Terroryzm jest takimi barbarzyńskim/z zimną krwią zbrodniami, że ilustruje Izraela politykę strzelaj, by zabić, wobec Palestyńczyków.
@IntlCrimCourt #PalestiniansLivesMatter”

[Oficjalne konto Twittera Wydziału Negocjacji OWP, 25 czerwca 2020]

Fatah Abbasa także powtórzył to kłamstwo za pomocą rysunku, pokazującego terrorystę jako kwiat zastrzelony przez izraelskiego żołnierza:


Tekst na rysunku: “Zamordowanie młodego Ahmeda Erekata”[Oficjalna strona Facebooka Fatahu, 25 czerwca 2020]

Tekst na rysunku: “Zamordowanie młodego Ahmeda Erekata”

[Oficjalna strona Facebooka Fatahu, 25 czerwca 2020]Demonizowanie Izraela przy każdej okazji jest fundamentalnym aspektem polityki AP. Zamiana terrorysty w ofiarę i zamiana samoobrony Izraela przeciwko terrorowi w „egzekucję z zimną krwią” jest kolejnym przykładem takiej demonizacji.


Poniżej jest dłuższy fragment oskarżeń Saeba Erekata wobec Izraela:


Tytuł: “Śmierć jako Męczennika młodego człowieka z Abu Dis w dzień ślubu jego siostry

– Erekat: Netanjahu ponosi osobistą odpowiedzialność za egzekucję z zimną krwią młodego Ahmeda i nadszedł czas, by wezwano go przed Międzynarodowy Trybunał Karny”


“Śmierć jako męczennika młodego Ahmeda Erekata, 28 lat, z miasta Abu Dis w okupowanej Jerozolimie, została ogłoszona wczoraj [23 czerwca 2020 r.] po tym, jak został zastrzelony przez izraelskie siły okupacyjne obok ‘kontenera’ punktu kontrolnego na północny wschód od Betlejem.


Burmistrz Abu Dis, Ahmed Abu Hilal, powiedział, że okupacyjni żołnierze strzelali do tego młodego człowieka i zostawili go krwawiącego, aż umarł jako Męczennik, i dodał, że jego ciało zostało przejęte. Powiedział, że młody człowiek był w drodze, by zabrać swoją siostrę z salonu dla panien młodych w Betlejem na jej ślub…


Okupacyjni żołnierze rozmieszczeni na punkcie kontrolnym zatrzymali samochód kierowany przez tego młodego człowieka i otwarli do niego ogień (sic., zdjęcia z kamery bezpieczeństwa pokazują , jak Erekat wjechał w izraelską policjantkę, co spowodowało, że inny policjant otworzył ogień w jej obronie) i przeszkodzili zespołom Czerwonego Półksiężyca w dostarczeniu mu pierwszej pomocy… 


Sekretarz Komisji Wykonawczej OWP, Saeb Erekat, obarczył odpowiedzialnością za śmierć młodego Ahmeda jako Męczennika, izraelskiego premiera [Benjamina] Netanjahu.


Erekat – który odrzucił izraelską wersję wydarzeń, która twierdzi, że Ahmed próbował przejechać żołnierkę – powiedział: ‘Netanjahu jest osobiście odpowiedzialny za egzekucję z zimną krwią młodego człowieka, jak to się zdarzyło z zamordowaniem młodego Ijada Al-Hallaka w Jerozolimie (patrz nota poniżej –red.).’ …


Dodał dla Agence France-Presse (AFP), że ten młody człowiek został poddany egzekucji z zimną krwią przez izraelską armię okupacyjną …


Erekat podkreślił, że nadszedł czas, by wezwać Netanjahu przed Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC), i wezwał ONZ, by dostarczyła międzynarodowej obrony naszego ludu”.

[Official PA daily Al-Hayat Al-Jadida, June 24, 2020]

Nota: Wideo terrorysty zostało znalezione w jego telefonie po jego śmierci i opublikowane na Twitterze przez izraelską dziennikarkę, Szimrit Meir, 24 czerwca 2020.


Ahmed Erekat
– Palestyński terrorysta, który zranił izraelską policjantkę ze straży granicznej w zamachu taranowania samochodem na posterunek bezpieczeństwa w Abu Dis we wschodniej Jerozolimie 23 czerwca 2020 r. Izraelski personel bezpieczeństwa w działaniu obronnym strzelił i zabił go. Ahmed Erekat był krewnym sekretarza Komitetu Wykonawczego OWP, Saeba Erekata. OWP twierdzi, że zamach był “wypadkiem” i że Izrael zabił Erekata “z zimną krwią”. Zamach został zarejestrowany przez kamery bezpieczeństwa, które pokazują, że Erekat nagle przyspieszył i skręcił, by staranować policjantkę.


Ijad Al-Hallak
był umysłowo niepełnosprawnym arabskim mieszkańcem Jerozolimy, który uciekł, kiedy izraelscy strażnicy graniczni wezwali go, by się zatrzymał, bo podejrzewali, że ma broń palną, co spowodowało, że otwarli ogień i zabili go przy Bramie Lwów na Starym Mieście w Jerozolimie 31 maja 2020 r.  


PA rewrites history as it happens

Palestinian Media Watch, 16 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska