Samorząd, solidarność, samopomoc


Andrzej Koraszewski 2020-04-15

Płońsk. Przygotowanie do rozwiezienia żywności pod drzwi podopiecznych MOPS objętych Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa przez wolontariuszy Stowarzyszenia „Idziemy na spacer”.
Płońsk. Przygotowanie do rozwiezienia żywności pod drzwi podopiecznych MOPS objętych Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa przez wolontariuszy Stowarzyszenia „Idziemy na spacer”.

Nigdy jeszcze władze samorządowe nie stały przed tak trudnym testem jak w chwili obecnej. Dziś widać, kto wyłącznie patrzy w górę, czekając na instrukcje i środki, a kto patrzy w dół, rozważając dla kogo w pierwszej kolejności trzeba zorganizować pomoc, a jeszcze ciekawsze, kto potrafi zorganizować mieszkańców, wykorzystać lokalne talenty i gotowość działania.


Nie jesteśmy narodem znanym w świecie z doskonałej organizacji. Przeciwnie, mamy opinię bałaganiarzy i nie jest to opinia pozbawiona podstaw. To jednak nie znaczy, że nie ma miejsc gdzie są dobrzy organizatorzy i gdzie są charyzmatyczni lokalni przywódcy, a wzory ich działania mogą być analizowane i rozpowszechniane. Poświęcamy stokrotnie więcej czasu na mówienie, kto i co naszym zdaniem źle zrobił, niż na szukanie i pokazywanie wzorów dobrej roboty. W takiej chwili jak teraz te wzory wydają się szczególnie ważne. Oczywiście nie chodzi tu o to, kto czym się chwali, szukam, czy gdzieś jest giełda samorządowych pomysłów i jeśli ktoś zna takie miejsce, proszę o informację.      


W małych, wiejskich gminach, niektórzy wyprzedzają zbliżające się problemy, organizując system zaopatrzenia ludzi, którzy znajdą się na domowej kwarantannie, opieki nad seniorami, a przede wszystkim, system sprawnej komunikacji między samorządem a mieszkańcami. Tu wiedza o tym, kto i gdzie potrzebuje pomocy, jest stosunkowo łatwiejsza do zgromadzenia i można wcześniej opracować logistykę bezpiecznego dostarczania żywności i leków.


Osobnym problemem jest nowa organizacja opieki medycznej we wszystkich sprawach nie związanych z koronawirusem. Każdy przychodzący do przychodni pacjent jest potencjalnym nosicielem wirusa. Jednym z najpoważniejszych problemów są Domy Pomocy Społecznej, gdzie zaraza może mieć największe żniwo śmierci. W moim powiecie władze podjęły decyzję o całkowitym odcięciu od świata zewnętrznego Domu Pomocy Społecznej. 40 osób personelu zgodziło się zostać ze swoimi podopieczymi (w tym DPS jest 145 pensjonariuszy). Nie ma jednak decyzji na jak długo, jak zaplanować ewentualne „urlopy” pracowników i jak rozwiązać procedury powrotu do pracy? Podobne decyzje podjęto w odniesieniu do domów dziecka.           


Kto będzie zabezpieczał dostawy? Dziesiątki nudnych technicznych problemów, których lepiej nie rozwiązywać w biegu, kiedy wszystko wali się i pali. Samorządy nie są do tego przygotowane? Nikt nie był do tego przygotowany. Dlatego właśnie wzory skutecznego działana są dziś szczególnie ważne.    


Przeglądam kilkanaście stron samorządów miejsko-wiejskich. Dominuje suchy, biurokratyczny język, więcej komunikatów o tym, czego gmina z powodu epidemii nie robi niż co robi. Sprawdzam kilka gmin, które wyróżniały się w samorządowych rankingach w ubiegłych latach. Aleksandrów Łódzki – zdecydowanie inny język, komunikaty o paczkach na święta dla pacjentów i personelu DPS dostarczonych osobiście przez dyrektora ośrodka pomocy społecznej i proboszcza, informacja o inicjatywach obywatelskich. Porzucam Aleksandrów Łódzki, otwieram stronę gminy Serock. Pierwszy komunikat:

Rozdamy maseczki osobom potrzebującym


Od 16 kwietnia (czwartek) w Polsce obowiązywać będzie nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Od początku epidemii COVID-19 wielu z Państwa używa maseczek ochronnych, biorąc odpowiedzialność za zdrowie innych i swoje – serdecznie za to dziękujemy.


Wychodząc naprzeciw potrzebom tych osób, dla których zakup maseczek wiąże się z trudnością, zakupiliśmy maseczki wielokrotnego użytku, które rozdane zostaną osobom starszym, niesamodzielnym, potrzebującym.


Aby zmniejszyć ryzyko związane z przemieszczaniem się, do akcji włączyli się sołtysi miejscowości. To u nich będzie można odebrać maseczki ochronne. W Serocku natomiast W DNIU JUTRZEJSZYM (15 kwietnia) w godzinach 10:00 – 11:00 oraz 17:00 – 18:00 NA PARKINGU PRZY ULICY PUŁTUSKIEJ I NASIELSKIEJ (osiedle Nowy Świat) Straż Miejska rozda maseczki osobom starszym i tym, którzy nie będą w stanie ponieść kosztów zakupu maseczek, bądź ze względu na trudności logistyczne nie dadzą rady sami zakupić maseczek. Bardzo prosimy – pomyślmy o najbardziej potrzebujących i to im dajmy pierwszeństwo odbioru maseczki. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie maseczki – dla siebie i najbliższej osoby.


Pomagamy seniorom i potrzebującym


Przypominamy także, że nieustannie zbieramy informacje o osobach starszych i tych, którzy potrzebują szczególnego wsparcia w czasie pandemii. Jeśli znasz taką osobę zadzwoń pod nr 22 782 71 39 (Ośrodek Pomocy Społecznej) lub 22 782 88 05 (centrala UMiG w Serocku).


Prosimy także,
 włącz się do akcji i #zadzwońdoseniora – zapytaj czy coś potrzeba albo po prostu porozmawiaj. Pomyśl o innych.

Niżej poradnik jak załatwić sprawę przez Internet (w Urzędzie Gminnym i nie tylko).


Na stronie internetowej w Strzelcach Opolskich najpierw wyskakuje okienko: „Zostałeś objęty kwarantanną, potrzebujesz pomocy – zadzwoń do nas, możesz również napisać e-mail.”


W gminie Rawicz, na pierwszym miejscu informacja o Pomocy dla ofiar przemocy i odczuwających zagrożenie w stanie epidemii, strona mało przejrzysta, drętwa, ale akurat ta inicjatywa się wyróżnia.


Przeglądając, te strony próbuję zorientować się w priorytetach. Jak się wydaje niemal wszędzie na pierwszym miejscu jest troska o seniorów i o wsparcie dla personelu medycznego, pomoc dla przedsiębiorców, znacznie mniej wzmianek o pomocy dla szkół i nauczycieli, tu głównie zaopatrzenie w sprzęt, czyli dostarczanie uczniom laptopw, bez których zdalna nauka leży.


Zastanawiam się czego szukam oprócz tego jak samorządy organizują walkę z epidemią? Jak przyjazny jest kontakt, na ile samorządy organizują mieszkańców, a na ile rządzą. Pewnie źle patrzę. Oficjalne strony gmin są, hm, oficjalne. (Grafika to problem osobny.) Większość gmin prowadzi również strony na FB, tu język jest zazwyczaj mniej sztywny, ale informacja jest bardziej chaotyczna. Skąd pewność, że ważna informacja dotarła do wszystkich? Właściwie nigdy nie ma tej pewności, więc w sytuacjach szczególnych samorząd dotąd dostarczał informację pisemną do wszystkich gospodarstw domowych. Wirus zmienia wiele, więc coraz częściej informacja idzie przez telefony komórkowe.


Mam wrażenie, że to czego szukam szczególnie, to wzorów gdzie burmistrz czy wójt jest raczej kimś, kto organizuje mieszkańców niż panem i władcą. Niektórzy z nich prowadzą swoje strony FB. Tam można czasem zobaczyć ludzką twarz samorządu. Andrzej Pietrasik jest od lat burmistrzem Płońska. Zglądam na jego stronę FB i znajduję propozycję, żeby wyjrzeć przez okno i spojrzeć na księżyc, albo takie podziękowanie:

Kochani!
Kończymy akcję "maseczki dla Płońska". Produkcja została zakończona.
Powiedzieć Wam "dziękuję" to zbyt mało aby wyrazić wdzięczność za Waszą bezinteresowność, zaangażowanie, serce i solidarność z mieszkańcami
Jakub Rogowski Rogowski Manufaktura Krawiecka oraz cała załoga - Dziękuję ❤️

Teraz samorząd przechodzi największy test, który w wielu miejscach może go wzmocnić. Pokazując wzory skutecznego działania możemy troszkę pomóc.