Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro


Khaled Abu Toameh 2020-04-10

Dla zapobieżenia szerzeniu się koronawirusa (choroby COVID-19) w północnej części Strefy Gazy pracownicy pakują żywność do dystrybucji przez UNRWA i dostarczenia do domów palestyńskich uchodźców, 31marca 2020, (zdjęcie: REUTERS/MOHAMMED SALEM)

Dla zapobieżenia szerzeniu się koronawirusa (choroby COVID-19) w północnej części Strefy Gazy pracownicy pakują żywność do dystrybucji przez UNRWA i dostarczenia do domów palestyńskich uchodźców, 31marca 2020, (zdjęcie: REUTERS/MOHAMMED SALEM)



Unia Europejska (UE) poinformowała o przyznaniu pakietu pomocowego w wysokości około 71 milionów dolarów, by pomóc Palestyńczykom w walce z pandemią koronawirusa.  

 

O decyzji poinformowano podczas spotkania przez wideo między premierem Autonomii Palestyńskiej Mohammedem Sztajehem a zagranicznymi dyplomatami, włącznie z szefem Biura Przedstawicielstwa Unii Europejskiej na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, Svenem Kuhn von Burgsdorffem.

 


“Unia Europejska z zadowoleniem wita środki zapobiegawcze podjęte jak dotąd przez Autonomię Palestyńską, jak również plan reakcji na COVID-19” – brzmiało oświadczenie UE.  

 

“UE zauważa trudności związane z realizacją planu działania, włącznie z faktem, że okupowane terytorium palestyńskie jest ekonomicznie zależne od Izraela, restrykcjami poruszania się i dostępu dla Palestyńczyków oraz skomplikowanymi wyzwaniami w Strefie Gazy z powodu zamknięcia. Pakiet pomocowy UE, który obejmuje także pomoc humanitarną, jest bezpośrednią odpowiedzią na plan reakcji Autonomii Palestyńskiej na COVID-19”.  

 

“Pandemia koronawirusa jest bezprecedensowym, globalnym kryzysem zdrowia publicznego z konsekwencjami dla naszych obywateli, społeczeństw i gospodarek” – powiedział Burgsdorff podczas spotkania z Sztajehem. “To jest czas na solidarność między narodami i pora, byśmy stanęli razem. UE rozumie, że Palestyńczycy, podobnie jak Europejczycy i wielu innych, są poważnie dotknięci. Dzisiejsza decyzja jest kluczowa dla zapewnienia, że Palestyńczycy będą lepiej wyposażeni do zwalczania ekonomicznego i społecznego wpływu tej globalnej pandemii”.

 

UE oznajmiła także, że doda kolejne 9,5 miliona euro dla sześciu szpitali we wschodniej Jerozolimie i wyasygnuje 40 milionów euro dla pracowników państwowych AP, by zapewnić, że AP ma wystarczające fundusze, by pokryć dodatkowe koszty przewidziane w planie reakcji na wirusa.

 

Dodatkowo UE obiecała 6,9 milionów euro w pomocy humanitarnej dla organizacji pozarządowych i agencji ONZ działających na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

 

Sztajeh powiedział podczas spotkania, że palestyński plan walki z pandemią koronawirusa jest oszacowany na 137 milionów dolarów. Spodziewa się on, że gospodarka palestyńska straci do 3,8 miliardów dolarów w wyniku pandemii, powodując szkody w różnych sektorach. Wezwał, by darczyńcy wsparli palestyński budżet.    

 

Fundusze są potrzebne na lekarstwa i wyposażenie medyczne, jak również na przygotowanie służby zdrowia do walki z chorobą, powiedział Sztajeh.

 

Prognozował, że deficyt budżetowy AP wzrośnie do 1,4 miliarda z powodu spadku dochodów o ponad 50%.

 

Prezydent AP, Mahmoud Abbas, zatwierdził nadzwyczajny budżet dla rządu, w którym wydatki są maksymalnie zredukowane, zachowując pomoc dla rodzin w potrzebie, wspierając służbę zdrowia i płacąc pensje palestyńskim pracownikom budżetówki, powiedział Sztajeh.   

 

“Ta epidemia i jej konsekwencje ekonomiczne i społeczne stanowią wyzwanie dla wszystkich krajów – dodał. – Ale my w Palestynie stoimy przed nią w sytuacji okupacji, ograniczonej suwerenności na naszej ziemi i nad naszymi granicami, i dodatkowymi trudnościami narzuconymi rzeczywistością okupacji”.

 

Premier AP wezwał do zachowanie ”stanowczej postawy” przeciwko zamiarowi Izraela ”anektowania części Zachodniego Brzegu” i ostrzegł, że taki ruch stanowi wyzwanie wobec Palestyńczyków i całego świata.

 

Poinformował również dyplomatów o staraniach rządu AP, by zapobiec szerzeniu się koronawirusa. Sztajeh wskazał, że ustanowiono „narodowy komitet kryzysowy” dla poradzenia sobie z tą sytuacją.

 

Ten komitet, wyjaśnił, ma z kolei komisje zdrowia, gospodarki, społeczną i bezpieczeństwa, z których każda bada konsekwencje kryzysu i przedstawia twórcze rozwiązania do uporania się z kryzysem.

 

W dodatku każda społeczność palestyńska ma własny zespół kryzysowy, który pracuje razem z ludowymi komitetami, powiedział Sztajeh. “Nasi ludzie mają doświadczenie w działaniu w sytuacjach kryzysowych i wytrzymywaniu najgorszych warunków w wyniku doświadczeń okupacji, więc nauczyliśmy się pracować w zespołowym duchu i nie pozwalamy nikomu głodować” – powiedział. 

 

Coronavirus: EU supports Palestinians with 71 million euros

Jerusalem Post, 9 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.