Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela


Paul Shindman 2020-02-12


Od 1979 roku Iran zyskał reputację niebezpiecznego państwa. Nieustannie oceniany jako kraj z najgorszymi pogwałceniami praw człowieka, Iran został określony przez Reporterów bez Granic jako „jeden z najbardziej represyjnych krajów świata”.


Iran ma koszmarne notowania łamania praw własnych obywateli z powodu ich wyznania, orientacji seksualnej lub wobec Irańczyków, którzy po prostu chcą wolności słowa i prasy. Raport z 2019 roku specjalnego sprawozdawcy ONZ o prawach człowieka w Iranie wygląda jak encyklopedia łamania praw człowieka, rozciągając się od prześladowań religijnych i ucisku wobec kobiet do wykonywania egzekucji na dzieciach. To wywołało rezolucję ONZ, która potępiła systematyczną politykę „dyskryminacji i innych naruszeń praw człowieka”.


Jednak centralną obsesją władców Iranu jest Izrael.Ajatollah Ruhollah Chomeini
Ajatollah Ruhollah Chomeini


“Musimy wszyscy powstać, zniszczyć Izrael…”


“Jest obowiązkiem każdego muzułmanina uzbrojenie się przeciwko Izraelowi”.


“Odrzucimy Izrael i nie będziemy z nim mieć żadnych związków, bo jest to uzurpatorskie państwo i jest naszym wrogiem”.

Pierwszy najwyższy przywódca Islamskiej Republiki Iranu, 
Ajatollah Ruhollah Chomeini

 


Nie da się nie zauważyć, że Izrael był na celowniku Iranu od chwili, kiedy islamska rewolucja w 1979 roku wyniosła do władzy ekstremistycznego fundamentalistę, ajatollaha Chomeiniego Wezwanie Chomeiniego do zniszczenia Izraela jest od tego czasu centralnym punktem polityki Iranu.


Dlaczego nie wolno ignorować wezwań do „zniszczenia Izraela  


Badania prowadzone przez te lata pokazują, że Irańczycy nie próbują niczego ukrywać. Irańscy przywódcy mówią, co mają na myśli, i mają na myśli to, co mówią, z naciskiem na to, co Jerozolimskie Centrum Spraw Publicznych nazywa „ludobójczymi tematami”, które implikują śmierć populacji Izraela - ponad 8 milionów ludzi.  


Mahmoud Ahmadineżad

Mahmoud AhmadineżadIzrael jest przeznaczony do zniszczenia i wkrótce zniknie.
Irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad, 2006

Zniszczenie Izraela jest ideą Islamskiej Rewolucji w Iranie i jest jednym z filarów irańskiego reżimu islamskiego. Nie możemy twierdzić, że nie mamy zamiaru pójść na wojnę z Izraelem.
Ahmad Alamolhoda, starszy duchowny, członek Zgromadzenia Ekspertów Iranu, 2013

Wyprodukowaliśmy pociski, które kiedy to będzie konieczne, pozwolą nam na, zastąpienie całego Izraela wielkim holokaustem.
Mohammad Hassan Rahimian, doradca najwyższego przywódcy, Chameneiego, 2010

Porównanie używane przez „najwyższego przywódcę” Iranu, Chomeiniego, że Izrael jest jak “zwyrodnieniowy guz rakowy”, powtarzają kolejni przywódcy irańscy.

  

 Izrael jest „rakowatym guzem, który powinien zostać wycięty i zostanie wycięty”

Najwyższy przywódca Iranu, 
Ajatollah Ali Chamenei, 2012

 

Wieloletni najwyższy przywódca, ajatollah Ali Chamenei powtarzał tę wypowiedź latami, pokazując, że irańska obsesja na punkcie zniszczenia jest stała i wyraźna. Od 1979 roku każda irańska administracja wzywała do zniszczenia Izraela, a najwyżsi rangą przywódcy armii Iranu mówili całkowicie jasno, że zniszczenie będzie totalne.

Naród irański obstaje przy swoim celu, którym jest całkowite unicestwienie Izraela.  
Dowódca irańskich sił zbrojnych, generał dywizji, Hassan Firouzabadi, 2013

 

Ten złowrogi reżim musi zostać wymazany z mapy i nie jest to dłużej… marzeniem, (ale) jest to osiągalny cel. 
Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, generał dywizji, Hossein Salami, 2019

Lingwiści obalili próby usprawiedliwienia tych słów przez składanie winy za retorykę o zniszczeniu Izraela na rzekome błędy w tłumaczeniu z perskiego na angielski. Irańskie wojsko samo użyło angielskiego, pisząc “Israel must be wiped off the map” [Izrael musi być wymazany z mapy] na transparencie na paradzie pocisków balistycznych długiego zasięgu, nie pozostawiając wątpliwości w sprawie domniemanych błędów w tłumaczeniu.Irański filmowy materiał telewizyjny pokazujący paradę wojskową z transparentem na irańskim pocisku, mówiącym po angielsku, że „Izrael musi zostać wymazany z mapy”. (Zdjęcie z MEMRI)


Długa lista pogwałceń praw człowieka


Od 1979 roku Iran zyskał reputację niebezpiecznego państwa. Nieustannie oceniany jako kraj z najgorszymi pogwałceniami praw człowieka, Iran został określony przez Reporterów bez Granic jako „jeden z najbardziej represyjnych krajów świata”.

 

Iran ma koszmarne notowania łamania praw własnych obywateli z powodu ich wyznania, orientacji seksualnej lub wobec Irańczyków, którzy po prostu chcą wolności słowa i prasy. Raport z 2019 roku specjalnego sprawozdawcy ONZ o prawach człowieka w Iranie wygląda jak encyklopedia łamania praw człowieka, rozciągając się od prześladowań religijnych i ucisku wobec kobiet do wykonywania egzekucji na dzieciach. To wywołało rezolucję ONZ, która potępiła systematyczną politykę „dyskryminacji i innych naruszeń praw człowieka”.


Były irański prezydent, Mahmoud Ahmadineżad, znany z zajadle antysemickich wypowiedzi i zaprzeczania Holocaustowi, pokazał nienawiść irańskiego reżimu do Irańczyków LGBTQ zaprzeczając ich istnieniu w jego kraju.

W Iranie nie mamy homoseksualistów jak w waszych krajach. Nie mamy ich w naszym kraju. W Iranie nie mamy tego zjawiska. Nie wiem, kto wam powiedział, że mamy.
Irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad, 2007

Nawołująca do przemocy, zainspirowana nienawiścią retoryka o zniszczeniu Izraela jest oficjalną polityką Iranu. Nie ma tam wezwań do dialogu lub pokoju. Jednak agresywne stanowisko polityki zagranicznej Iranu, wyrażające się w haśle „śmierć Izraelowi”, różni się od wezwań „śmierć Ameryce” Irańscy przywódcy po prostu nie nawołują do zniszczenia Stanów Zjednoczonych równie często, jak wyrażają pragnienie „wymazania Izraela.”


#BREAKING: #IRGC is holding a missile exhibition in #Iran's Ahvaz city, displaying a Zolfaghar missile marked with the phrase \

#BREAKING: #IRGC is holding a missile exhibition in #Iran's Ahvaz city, displaying a Zolfaghar missile marked with the phrase "#Israel must be wiped off the map"W rzadkiej próbie udobruchania krytyków, irański najwyższy przywódca, ajatollah Ali Chamenei próbował kiedyś zbagatelizować irańskie wezwania do zniszczenia, mówiąc, że Iran nie zwraca się przeciwko Żydom, a tylko przeciwko izraelskiemu reżimowi. Nie wspomniał jednak o wielokrotnych wezwaniach irańskiego rządu i dowódców wojskowych do fizycznego zniszczenia głównych ośrodków populacji Izraela.

Jeśli Izrael popełni najmniejszy błąd przeciwko Iranowi… zniszczymy Tel Awiw…
Generał Morteza Ghorbani, dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej 2019


Jeśli zaatakują nas, zrównamy Tel Awiw i Hajfę z ziemią.
Generał brygady, Jadollah Dżavani, wysoki rangą dowódca w IRGC, luty, 2019

Populacja okręgu miejskiego Tel Awiwu wynosi 3,8 milionów ludzi, a populacja okręgu miejskiego Hajfy, 1 milion ludzi. Irańska polityka przemocy skierowanej na Izrael, nie owija niczego w bawełnę, jest wyraźna i otwarcie propagowana przez irański rząd i wojskowych dowódców.

Eksperci spraw irańskich piszą, że powtarzanie wezwania do ludobójstwa przez władze Iranu pokazuje “konsekwencję retoryki reżimu, jasność jego intencji i pewność jego przekonań”.

 

Hezbollah podziela marzenie Iranu o zniszczeniu Izraela


Niebezpieczeństwo nie ogranicza się do Iranu; znajdujemy je także u jego wojowniczych najemników, takich jak grupa terrorystyczna Hezbollah w Libanie, zbrojona i finansowana przez Teheran. Przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah, groził w 2016 roku, że Hezbollah zaatakuje chemiczne zbiorniki w Hajfie i to będzie jego „bomba atomowa”, śmiejąc się, że może tym zabić dziesiątki tysięcy Izraelczyków.

 

Hezbollah, który wiele razy atakował Izrael z sąsiedniego Libanu, papuguje cele Iranu i nie ukrywa antysemickiej natury nienawiści.  


Szejk Hassan Nasrallah
Szejk Hassan NasrallahJeśli oni [Żydzi] wszyscy zgromadzą się w Izraelu, oszczędzi nam to kłopotu gonienia ich po całym świecie.

Hassan Nasrallah, 2002


Izrael jest naszym wrogiem. To jest agresywny, nielegalny i bezprawny twór, który nie ma żadnej przyszłości na naszej ziemi. Jego przeznaczenie znajduje wyraz w naszym motto: „Śmierć Izraelowi”. 


Hassan Nasrallah
, 2005

 


Tę samą inspirowaną przez Iran, ludobójczą retorykę znajdujemy w Jemenie, gdzie rebelianci Huti, także uzbrojeni i finansowani przez Iran, przyjęli hasło Chomeiniego „śmierć Izraelowi” i wzmocnili je przez dodanie religijnego podżegania. Mottem Hutich „Bóg jest wielki, śmierć USA, śmierć Izraelowi, przekleństwo na Żydów i zwycięstwo dla islamu”.

 

Na horyzoncie nie widać nadziei. Co roku irańscy polityczni, religijni i wojskowi przywódcy wydłużają ogromną listę bezpośrednich cytatów, wyrażających ich zamiar starcia z powierzchni ziemi kraju z ponad 8 milionami ludzi.


The Iran Regime’s Incitement to Destroy Israel

Honest Reporting, 23 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Paul Shindman


Izraelski dziennikarz, badacz i analityk, inżynier, działacz sportowy.