”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW


Adam Levick 2019-11-17

Omar Shakir
Omar Shakir

”Guardian” opanował do mistrzostwa powiększanie i nagłaśnianie bezpodstawnych twierdzeń i oskarżeń antyizraelskich NGO, i nie zajmuje się krytycznym ich badaniem, a dzisiejszy artykuł o decyzji Sądu Najwyższego Izraela w sprawie regionalnego dyrektora Human Right Watch, Omara Shakira – wieloletniego aktywisty BDS – wpisuje się w tej wzór.


Jak przewidzieliśmy w tweecie przed opublikowaniem artykułu Olivera Holmesa (Israel can deport Human Rights Watch official, court rules, 5 listopada), bezkrytycznie cytuje wściekłą  odpowiedź Shakira na decyzje sądu:


Shakir napisał na Twitterze, że jeśli zostanie wykopany, Izrael dołączy do szeregów Iranu, Korei Północnej i Egiptu w blokowaniu dostępu personelowi Human Rights Watch. “Nas to nie powstrzyma. I nie będziemy ostatni” – powiedział.

Prawdą jest, że demokracje na całym  świecie rezerwują sobie prawo zakazywania wjazdu tym, których widzą jako ludzi zamierzających zaszkodzić ich państwu. Ponadto, w Izraelu jest ponad 350 NGO (takich jak HRW), które działają swobodnie, włącznie z tymi, które nieustannie delegitymizują państwo, popierają BDS, a nawet odrzucają prawo Izraela do istnienia jako państwo żydowskie.   

Odmowa wizy umożliwiającej pracę w Izraelu jednemu pracownikowi jednej z tych NGO – po starannym rozważeniu przez szanowany na arenie międzynarodowej sąd najwyższy tego kraju – w najmniejszym stopniu nie zmienia demokratycznej natury Izraela. Organizacja praw człowieka, Freedom House, stale ocenia Izrael jako jedyny prawdziwie demokratyczny i wolny kraj w regionie i twierdzenie, że ten status zmieni się wyłącznie z powodu decyzji sądu najwyższego w sprawie pozwolenia na pracę Shakirowi, jest absurdalne i śmieszne.

W kolejnym akapicie w artykule Holmes pisze o szerszych staraniach Izraela zwalczania BDS – nie zapominajmy – ruchu, którego przywódcy przeciwstawiają się istnieniu żydowskiego państwa.

W najgłośniejszej sprawie o BDS Izrael w sierpniu zablokował planowaną podróż do Palestyny i Izraela dwóch kongresmenek amerykańskich, Ilhan Omar i Rashidy Tlaib.

Jednak, jak sam „Guardian” informował 16 sierpnia, że izraelski premier postanowił pozwolić Tlaib na wizytę na Zachodnim Brzegu ze względów humanitarnych – żeby mogła odwiedzić swoją babcię. Chociaż  Tlaib odrzuciła ofertę premiera, twierdząc więc, że Izrael „zablokował” jej wjazd, Holmes wprowadza w błąd.

 

Holmes wprowadza także w błąd tutaj:

HRW mówi, że sprawa Shakira ma znaczenie, ponieważ jest pierwszym przypadkiem, kiedy rząd użył ustawodawstwa przeciwko BDS do próby deportowania człowieka legalnie pracującego w kraju.

Dwuletnie pozwolenie na pracę Shakira zostało wydane w 2016 r. i wygasło w 2018 roku. W maju 2018 roku izraelskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło nie odnawiać jego pozwolenia na pracę z powodu jego poparcia dla BDS. Od tego czasu z powodu jego odwołań do sądów, Shakirowi pozwolono na pozostawanie w kraju i dalszą pracę dla HRW bez ważnego pozwolenia na pracę.

Holmes pisze dalej:

Shakir twierdzi, że nie wzywał do żadnego rodzaju bojkotu Izraela w czasie swojej pracy dla HRW.  

Gdyby Holmes pofatygował się i sprawdził choćby pobieżnie, zobaczyłby, że Shakir kłamie. Analiza działalności  Shakira na Twitterze od czerwca 2018 do lutego 2019 roku wykonana przez NGO Monitor dowodzi, że wyrażał poparcie dla BDS przy licznych okazjach, podczas gdy pracował w Izraelu. NGO Monitor pokazał, że z 970 tweetów Shakira w tym okresie „151 (16%) skupia się na kampaniach BDS przeciwko Booking.com i TripAdvisor”. Niezliczone inne tweety promują inne rodzaje delegitymizacji.  

Tutaj jest jeden przykład tweetu z poparciem dla BDS z listopada 2018 roku, popierający początkową decyzję Airbnb bojkotowania żydowskich domów na Zachodnim Brzegu.



W tym tweecie sprzed zaledwie kilku dni legitymizuje także myśl o bojkocie firm, które działają wewnątrz linii zawieszenia broni sprzed 1967 roku.  



Wreszcie, wiele mówi – co nie jest zaskakujące – to, że reporter „Guardiana” nie tylko nie kwestionuje twierdzeń  Shakira i HRW, ale nie podaje nawet jednego cytatu z jakiegokolwiek tekstu krytycznego wobec Shakira lub popierającego decyzję sadu.  

 

Nie po raz pierwszy, kiedy „Guardian” informuje o antyizraelskiej NGO, ten artykuł brzmi bardziej jak komunikat prasowy HRW niż cokolwiek przypominającego profesjonalne dziennikarstwo.

 

Guardian fails to challenge the lies of HRW’s Omar Shakir

UK Media Watch, 5 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "CiF Watch" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach "Comment is Free" strony internetowej "Guardiana" i "Observera".

 Strona www autora