Palestyńczycy w potrzebie lustra?


Bassam Tawil 2019-08-11

Milczenie Autonomii Palestyńskiej wobec zamordowania Dvira Soreka, żydowskiego nastolatka, wysyła jasny komunikat palestyńskiemu społeczeństwu: zabicie Żyda jest chwalebne. Na uniwersytecie Bir Zeit na Zachodnim Brzegu (na zdjęciu) studenci świętowali to morderstwo rozdając słodycze i chwaląc terrorystów. (Zdjęcie: Oromiya321/Wikimedia Commons)
Milczenie Autonomii Palestyńskiej wobec zamordowania Dvira Soreka, żydowskiego nastolatka, wysyła jasny komunikat palestyńskiemu społeczeństwu: zabicie Żyda jest chwalebne. Na uniwersytecie Bir Zeit na Zachodnim Brzegu (na zdjęciu) studenci świętowali to morderstwo rozdając słodycze i chwaląc terrorystów. (Zdjęcie: Oromiya321/Wikimedia Commons)

Palestyńczycy znowu świętują zamordowanie Żyda – tym razem 18-letniego Dvira Soreka, nieuzbrojonego żołnierza nie na służbie, który został zasztyletowany, a jego ciało znaleziono 8 sierpnia na kamienistej ziemi koło miejscowości żydowskich Gusz Ecjon w pobliżu Betlejem.


Ani jeden Palestyńczyk nie potępił bezlitosnego zabicia nastolatka. Autonomia Palestyńska (AP), której przywódca, Mahmoud Abbas, mówił wcześniej, że jest przeciwny terroryzmowi, najwyraźniej nie widział potrzeby potępienia zamordowania Soreka.


Zamiast tego Autonomia Palestyńska nadal wydaje wiele oświadczeń, potępiając Izrael za „naruszanie międzynarodowego prawa” przez budowanie nowych domów dla żydowskich rodzin na Zachodnim Brzegu. Oświadczenie, wydane kilka godzin po zamachu terrorystycznym w Gusz Ecjon, nie wspomina o zamordowaniu żydowskiego nastolatka.  


W oczach kierownictwa Autonomii Palestyńskiej inauguracja nowej dzielnicy w żydowskiej miejscowości jest „wielką zbrodnią”, którą trzeba przedstawić Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu.


Oto co miał do powiedzenia  rzecznik Mahmouda Abbasa, Nabil Abu Rudaineh, o budowaniu domów w miejscowości Bet El, na północ od miasta Ramallah na Zachodnim Brzegu:

"Ten akt jest potępiony i odrzucony, i narusza międzynarodowe rezolucje, włącznie z Rezolucją 2334 Rady Bezpieczeństwa ONZ, która mówi, że działalność osiedli stanowi jawne pogwałcenie prawa międzynarodowego. Te trwające prowokacje i wrogie czyny wymagają praktycznych decyzji”.

Kiedy izraelskie siły bezpieczeństwa ścigały terrorystę lub terrorystów, którzy zabili żydowskiego nastolatka, Abbas instruował swoje ministerstwo spraw zagranicznych, by złożyli skargę przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Karnym z powodu jego polityki budowania domów. Abbas  instruował także swojego wysłannika przy ONZ, Riada Mansoura, by przeprowadził konsultacje z członkami Rady Bezpieczeństwa w sprawie możliwości przygotowania sesji nadzwyczajnej, by potępić izraelskie działania.


Instrukcje Abbasa opublikowały media Autonomii Palestyńskiej, kiedy odbywał się pogrzeb żydowskiego nastolatka. Raz jeszcze media Abbasa wybrały całkowite zignorowanie zamachu terrorystycznego, który kosztował życie młodego Żyda.


Nikt nie oczekuje, że Abbas złoży kondolencje rodzinie Sorek lub że wyśle palestyńskich przedstawicieli na pogrzeb. Niemniej przez milczenie wobec brutalnego zamordowania nieuzbrojonego żydowskiego nastolatka i publiczne oświadczenia potępiające Izrael w tym samym dniu, w którym miejsce miał ten zamach, Abbas i Autonomia Palestyńska pokazują z najwyższą jasnością ich całkowitą pogardę dla życia ludzkiego.


Kiedy trwał pościg za terrorystą lub terrorystami, rządzący Autonomia Palestyńską Fatah, partia Abbasa, wezwał Palestyńczyków, by tworzyli „komitety straży”, aby „udaremnić” rzekome ataki odwetowe ze strony osadników. Apel Fatahu jest wyłącznie kontynuacją palestyńskiego podżegania przeciwko Żydom żyjącym na Zachodnim Brzegu.  


Nie trzeba mówić, że Żydzi, z których większość jest przestrzegającymi prawa obywatelami, nie dopuścili się ataków odwetowych po odkryciu ciała Soreka. Żydzi żyjący w bloku Gusz Ecjon zawsze mieli dobre stosunki ze swoimi palestyńskimi sąsiadami, z których wielu zatrudniają w osiedlach i żydowskich przedsiębiorstwach na tym terenie.   


Milczenie Autonomii Palestyńskiej wobec zamordowania Dvira Soreka, żydowskiego nastolatka, wysyła jasny komunikat palestyńskiemu społeczeństwu: zabicie Żyda jest chwalebne.  


Milczenie Abbasa w rzeczywistości zachęca wielu Palestyńczyków do wyrażania radości z powodu zamachu terrorystycznego.


Gdy tylko rozeszła się wiadomość o tym morderstwie, palestyńskie grupy terrorystyczne wydawały się konkurować ze sobą w obsypywaniu sprawców pochwałami. Islamski Dżihad, Hamas i kilka frakcji OWP, włącznie z Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny i Demokratycznym Frontem Wyzwolenia Palestyny, natychmiast wydały oświadczenia "witające" tę "bohaterską operację". Te grupy wezwały także Palestyńczyków do nasilenia ataków terrorystycznych przeciwko izraelskim żołnierzom i osadnikom na Zachodnim Brzegu.  


W próbie przeszkodzenia izraelskim silom bezpieczeństwa w schwytaniu terrorystów, palestyńskie frakcje i aktywiści zaapelowali do Palestyńczyków mieszkających w tej okolicy, by szybko wymazali zdjęcia z kamer bezpieczeństwa zainstalowanych w ich domach i przedsiębiorstwach.   


Na uniwersytecie Bir Zeit na Zachodnim Brzegu studenci świętowali morderstwo przez rozdawanie słodyczy i chwalili terrorystów.  


Tymczasem wielu Palestyńczyków zwróciło się do mediów społecznościowych, by tam w całkowicie jednoznacznych słowach świętować zabicie Soreka.


Niektórzy Palestyńczycy porównywali ofiarę do "owcy na Eid al-Adha", muzułmańskiego „Święta ofiary”. Święto czci gotowość Abrahama do poświęcenia własnego syna na rozkaz Boga. Zanim jednak Abraham mógł poświęcić syna, Bóg dostarczył do poświęcenia owcę w zamian za syna. Na Twitterze Palestyńczycy nazywali Soreka "owcą na Eid al-Adha", ponieważ został "zarżnięty" w przeddzień muzułmańskiego święta.


Nawiązując do muzułmańskiego święta, które zaczyna się w niedzielę, inny Palestyńczyk komentował: "Widocznie Palestyńczycy przyzwyczaili się do składania ofiar przed Eid al-Adha".


Kilku Palestyńczyków po informacji o zabiciu Soreka wymieniało pozdrowienia świąteczne stwierdzając, że był to "szczęśliwy Eid".


Inni Palestyńczycy napisali, że byli zachwyceni, kiedy dowiedzieli się, że dziadek Soreka, ocalały w Holocaustu rabin Benjamin Harling, został zamordowany przez terrorystów 19 lat temu. „Błogosławione niech będą ręce palestyńskich wojowników oporu, którzy zabili żołnierza, którego dziadek został zabity w operacji w 2000 roku” - napisał jedne z nich na Twitterze.


Trudno było znaleźć choćby jednego Palestyńczyka, który był gotowy wyrazić odrazę do tego zamachu terrorystycznego. Ale to ma sens. Dlaczego jakikolwiek Palestyńczyk miałby wystąpić przeciwko terroryzmowi, skoro ich przywódcy albo milczą, albo radośnie świętują zamordowanie żydowskiego nastolatka?


To jest nienawiść wobec Izraela i Żydów, która została wyryta w sercach i umysłach Palestyńczyków. Kiedy Palestyńczycy wiążą zamordowanie żydowskiego nastolatka z muzułmańskim świętem i tradycją składania ofiary z owcy, wyraźnie nadszedł czas na to, by Palestyńczycy uważnie przyjrzeli się sami sobie – a jeśli nie chcą tego zrobić, być może społeczność międzynarodowa mogłaby wreszcie dostarczyć im lustro.  


Palestinians: In Need of a Mirror?

Gatestone Institute, 9 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.