Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi


Seth J Frantzman 2019-07-09

Wizerunek byłego przywódcy irackiego Saddama Husajna, miedzioryt. (zdjęcie: REUTERS)
Wizerunek byłego przywódcy irackiego Saddama Husajna, miedzioryt. (zdjęcie: REUTERS)

Jak podaje artykuł w „DW News” po arabsku, niemiecka kanclerz, Angela Merkel, powiedziała kurdyjskim studentom w Niemczech, że nie zasługują na państwo, ponieważ nie „służyłoby ono pokojowi w regionie”.

Merkel powiedziała studentom w Dolnej Saksonii, że choć Kurdowie zasługują na ”sprawiedliwe warunki” i autonomię w Iraku, nie zasługują na niepodległość. Region Kurdystanu w północnym Iraku jest obecnie autonomiczny. “Nie sądzę, by istnienie państwa kurdyjskiego służyło pokojowi w regionie” – powiedziała, jak informują kurdyjskie media, Rudaw.

Chociaż ogromna większość Kurdów w 2017 roku  głosowała w referendum za niepodległością, rząd regionalny nie starał się o niepodległość od Bagdadu. Mimo to region kurdyjski został poddany blokadzie lotnisk przez rząd centralny i Bagdad wysłał czołgi do Kirkuku, miasta, o które toczy się spór między Bagdadem a regionem kurdyjskim.


Niemcy zazwyczaj popierały Kurdyjski Rząd Regionalny. Popierały szkolenie kurdyjskiej Peszmergi, kurdyjskich sił zbrojnych, by walczyły z Państwem Islamskim. Gościły również kurdyjskich przywódców.  


Jednak odpowiedź na pytanie o kurdyjskie prawo do niepodległości ujawnia  nierówny stosunek Niemiec do Iraku i do Kurdów. W latach 1980. niemieckie firmy i inżynierowie pomogli Saddamowi Husajnowi zbudować bunkry, według informacji z 2003 roku z Wired. Według „Independent” 27 firm pomagało Saddamowi Husajnowi.  

Być może bardziej niepokojące jest to, że mimo tego, co Niemcy zrobiły podczas wojny, to  według tego raportu „do 1991 roku władze niemieckie pozwalały na dostawy broni dla Irackiej armii” i podobno Niemcy pomogły „Irakowi w stworzeniu trującego gazu użytego w masakrze Kurdów w 1988 roku”. Według informacji Christian Science Monitor, instalacje broni chemicznej były wyposażone przez niemiecką firmę. W artykule z 2013 roku w „Berkeley Journal of International Law” oskarżono Niemcy o „współudział w ludobójstwie Kurdów” – chodziło o ataki gazem przeprowadzone przez Saddama na Kurdów.  

Mroczna rola, jaką odegrały Niemcy we wspieraniu reżimu Saddama i w atakach gazowych na Kurdów rzuca cień na twierdzenie Merkel, że aspiracje Kurdów mogą zaszkodzić pokojowi. Jej uwaga o „pokoju w regionie” pojawia się na tle roli Niemiec w XX wieku, które rozpoczęły dwie wojny światowe, popełniły ludobójstwo w jednej ze swoich kolonii w południowej Afryce, która dzisiaj jest Namibią i dokonały Zagłady europejskich Żydów. W 2018 roku Niemcy zwróciły Namibii czaszki ofiar ludobójstwa. W XX wieku wysłano je do Niemiec jako część „badań nad rasową wyższością germańskiej rasy”. Kurdyjscy studenci nie pytali Merkel o rolę Niemiec w zaopatrywaniu Saddama w broń chemiczną, nie pytali też o ludobójstwa i wojny, jakich Niemcy byli sprawcami w XX wieku.    


Germany, which armed Saddam Hussein, says Kurdish state would harm peace

Jerusalem Post, 20 czerwca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Seth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie.