Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe


Jerry A. Coyne 2019-06-25


Siedem lat temu (tak dawno???!)  pisałem o olbrzymich straszykach (Phasmatidae) znalezionych na wzniesieniu skalnym (“Ball’s Pyramid”) w pobliżu wyspy Lord Howe, która leży między Nową Zelandią a Australią. (Patrz posty tutajtutaj i tutaj.) Lord Howe jest wyspą oceaniczną – resztką prastarego wulkanu – i domem dla wielu endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Jak informowałem wcześniej:

Pisałem już dwukrotnie o Drycoceocelus australis, olbrzymim owadzie straszyku z Lord Howe, izolowanej wyspy wulkanicznej na Południowym Pacyfiku (patrz tutajtutaj). Kiedyś sądzono, że to stworzenie jest wymarłe, ale wspinacze znaleźli 24 na Ball’s Pyramid, wystającej pionowo kolumnie skalnej 23 kilometry od Lord Howe. Są wielkie: mają do 15 centymetrów długości i ważą niemal 30 gramów. Wyglądają jak na zdjęciu powyżej, co pokazuje, dlaczego nazywa się je także „drzewnymi homarami”.


Samiec straszyka z wyspy Lord Howe
Samiec straszyka z wyspy Lord Howe

Tutaj jest Ball’s Pyramid, gdzie znaleziono te owady w 1964 roku.  Ponieważ Ball’s Pyramid była częścią wulkanu, który utworzył wyspę Lord Howe i jest odległa tylko o 23 km, straszyki były kiedyś liczne także na Lord Howe, ale wyniszczyła je kombinacja rybołówstwa (były używane jako przynęta) i inwazja gryzoni.balls-pyramid-main 

Chociaż sądzono także po wyprawie na Ball’s Pyramid w 1964 roku, że są wymarłe, wspinacze znaleźli małą populację w 2001 roku – tylko 24 straszyki. Zabrano je stamtąd i przeniesiono do Melbourne, żeby hodować populację do możliwego ponownego wprowadzenia na wyspę Lord Howe, jak opisałem w tym poście i co można zobaczyć na wideo poniżej:


Lord Howe Island Stick Insect hatching from Zoos Victoria on Vimeo.


Ponowne wprowadzenie straszyków na Lord Howe nie zadziała jednak, jak długo będą tam gryzonie. A więc równolegle z programem hodowli w niewoli planuje się obecnie proces wyplenienia gryzoni, który ma zacząć się w tym roku, jak opisuje „Science” (kliknij na zrzut z ekranu):

 Z artykułu:

. . . projekt Lord Howe, przygotowywany przez lata „będzie największym na świecie  wytępieniem gryzoni na trwale zamieszkiwanej wyspie” – mówi Andrew Walsh z Lord Howe Island Rodent Eradication Project, który nadzoruje rozsypywanie 42 ton zatrutych granulek zbożowych na całej wyspie. Zapełniono około 28 tysięcy stanowisk z przynętą na terenach uprawnych i zamieszkałych, zaczynając od 22 maja, i helikoptery rozrzucą przynętę nad zalesionymi i górskimi częściami wyspy, gdy tylko pozwoli na to pogoda.  

Walsh i jego koledzy mają nadzieję odrobić część szkód dokonanych przez te żarłoczne gryzonie, które zlikwidowały pięć gatunków endemicznych ptaków, dwa gatunki roślin i 13 gatunków owadów, włącznie z 15-centymetrowym, czarnym straszykiem zwanym także drzewnym homarem (Dryococelus australis). Niektóre stracone gatunki, włącznie ze straszykiem, odnaleziono na pobliskich wysepkach. Wyeliminowanie około 360 tysięcy gryzoni – włącznie z myszami, które przybyły w latach 1860. – może pozwolić rdzennym zwierzętom powrócić na główną wyspę i ochroni także kolejne 70 lub więcej zagrożonych gatunków, takich jak burzyk mały, głuptak maskowy i kilka endemicznych palm, które rosną w lesie mglistym wyspy. 

Nie wiem, czy to zadziała, bo muszą zlikwidować do ostatniego gryzonia (chyba że ostatni jest samcem lub samicą, która nie jest w ciąży) i to będzie trudne. Rozpoczęli jednak ten projekt, który będzie kosztował 7,3 miliona dolarów amerykańskich (10,5 miliona dolarów australijskich). Nie wszyscy jednak się z tym zgadzają – część mieszkańców uważa, że zatruta przynęta „może zaszkodzić dzieciom, zwierzętom domowym, bydłu i innej faunie lub wpłynąć negatywnie na lukratywną turystykę”. W artykule czytamy dalej:

Ludzie nie byli jedyną komplikacją. Badania z 2007 roku ujawniły, że trucizna,  rodentycyd o nazwie brodifakum, może zagrozić dwóm endemicznym gatunkom ptaków, chruścielowi leśnemu i Strepera graculina crissalis. Od kwietnia zespół z  Taronga Zoo z Sydney chwytał je, gromadząc jak dotąd 200 chruścieli i 125 Strepera – ponad połowę dzikiej populacji – w ptaszarniach i zagrodach. Ptaki „pięknie się zadomowiły” mówi Leanne Elliott, pracowniczka zoo. Kiedy trucizna rozłoży się, zostaną wypuszczone, prawdopodobnie etapami, pod koniec roku.

To jest olbrzymi wysiłek i mam nadzieję, że się powiedzie. Ponowne wprowadzenie straszyków jest obecnie tylko oparte na przypuszczeniach, ale prawdopodobnie zdarzy się, ponieważ planują próbne wypuszczenie hodowanych straszyków w 2021 roku na wysepkę w lagunie Lord Howe.

Tutaj jest nagrodzona animacja o straszykach: “Sticky”.

Sticky from jilli rose on Vimeo.


Giant stick insects to be re-introduced to Lord Howe island

Why Evolution Is True, 6 czerwca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.