Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy


Brian Blum 2018-08-07

Technologia NUFiltration recyklingu wody dla szklarni. Zdjęcie: NUFiltration
Technologia NUFiltration recyklingu wody dla szklarni. Zdjęcie: NUFiltration

Izraelski startup ponownie wykorzystuje zużyte filtry do dializy nerek do produkcji czystej wody w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.


Każdego roku po jednorazowym użyciu wyrzuca się ponad 250 milionów filtrów do dializy. Profesor Joram Lass z Wydziału Medycyny uniwersytetu w Tel Awiwie, zastanawiał się, co byłoby, gdyby dało się recyklingować te filtry do nowego użytku.


Czy medyczny filtr, który potrafi usunąć najmniejszą niechcianą cząstkę z ludzkiej krwi, działałby także do, powiedzmy, oczyszczania wody?  


Lass, którego specjalnością jest hemodynamika (dynamika przepływu krwi), opracował  nowy patent na oczyszczanie wody przy użyciu filtrów do dializy. Nie tylko jakość przewyższałaby istniejące przemysłowe systemy oczyszczania, ale surowce – te miliony wyrzuconych filtrów zapełniających składowiska odpadów – były właściwie darmowe, poza kosztem przewozu.


Lass jest lekarzem, nie biznesmenem. Ale izraelski przedsiębiorca Mino Negrin znał się na filtrach do wody. W 2010 r. sprzedał Nirosoft, włosko-izraelską firmę, którą stworzył razem ze swoim ojcem, RWL Water Group Ronalda Laudera.


Transakcja była wystarczająco lukratywna, by Negrin, wówczas 48-letni, zaczął studiować filozofię i myśl żydowską na Uniwersytecie Hebrajskim, spodziewając się długiej i przyjemnej emerytury. Nie trwało to długo.


“Pewnego dnia w 2011 r., zadzwonił do mnie profesor Lass - opowiada Negrin ISRAEL21c. – Powiedział mi: ‘Słyszałem, że masz sukcesy w dziedzinie separacji membranowej’”. To była technologia, jaką Negrin wypracował dla Nirosoft.


“Ja otrzymałem patent - kontynuował Lass – Chciałbyś zobaczyć?”


Negrin chciał i jak opowiada: ”To było genialne. Natychmiast rzuciła mi się w oczy prostota tego pomysłu. Mogło to odfiltrować każdy mikrobiologiczny polutant: wirusy, bakterie, grzyby”.


A do tego dochodził koszt: mniej niż dolar za filtr do dializy.


Lass zgodził się sprzedać patent i Negrin stworzył nową firmę NUFiltration, by „zindustrializować” proces – zbudować maszyny i system kolekcjonowania, sterylizowania i dystrybuowania filtrów.


Trzy lata później filtry Negrina weszły na rynek.


Pitna woda i baseny


Obecnie filtrów do dializy, przystosowanych na nowo przez NUFiltration, używa się w trzech obszarach.


Najbardziej przełomowe jest oczyszczanie wody na trudno dostępnych wiejskich terenach krajów rozwijających się. NUFiltration pakuje wiele filtrów w przenośne maszyny, które kosztują poniże tysiąca dolarów i mogą działać na korbę.


Taka jednostka może pobierać wodę z zanieczyszczonego źródła, takiego jak rzeka, i oczyszczać do 500 litrów na godzinę – „wystarczająco, by zaspokoić wszystkie dzienne potrzeby wody 300 do 400 ludzi, którzy przedtem nie mieli dostępu do czystej wody pitnej” – mówi Negrin.


Filtry wymagają wymiany tylko co kilka lat, a NUFiltration daje trzyletnią gwarancję. Systemy NUFiltration znajdują się obecnie w Ekwadorze, Kolumbii, Peru, Wyspach Fidżi, Kambodży, Wietnamie, Etiopii, Ghanie, Kenii, Tanzanii i Nigerii.


Drugim użyciem filtrów są baseny pływackie.


“Technika oczyszczania wody używana w większości basenów pływackich jest bardzo prymitywna – mówi Negrin. – Nie ma sposobu na radzenie sobie z mikrobiologicznym zanieczyszczeniem, więc wrzucają do wody olbrzymie ilości chloru. Przy naszych membranach tym, co wraca do basenu, jest całkowicie zdezynfekowana woda. Potrzebujesz tylko bardzo małej ilości chloru. Dużo przyjemniej się pływa”.  


NUFiltration
 pracuje także przy odzyskiwaniu ścieków z oczyszczalni dla rolnictwa, publicznych parków i ogrodów. „Musisz usunąć wszelkie ślady patogenów i pasożytów z wody, bo inaczej możesz zakazić całą szklarnię” – mówi Negrin.  


Podczas gdy oryginalny patent Lassa dotyczył przerobienia filtrów do krwi na używanie do wody, technologia czyszczenia i recyklingowania filtrów z maszyn do dializy już istniała. Jest jednak rzadko używana, bo filtry wolno używać ponownie tylko dla tego samego pacjenta. To jest zbyt wielki kłopot dla ośrodków dializy (włącznie z wszystkimi w świecie zachodnim, mówi Negrin), więc po prostu się je wyrzuca.


Choć na świecie są setki milionów wyrzuconych filtrów, NUFiltration pracuje obecnie z około milionem w Izraelu, a zaczęła od filtrów z Ośrodka Medycznego Zachodniej Galilei w Naharija.


Powolny wzrost jest strategią, mówi Negrin. “Rynek wodny nie jest jak rynek najnowocześniejszej technologii w elektronice. To trwa. Ludzie niechętnie stosują nowe technologie w tej dziedzinie. Jeśli coś idzie źle, może być śmiertelne”.


Nie znaczy to jednak, by Negrin nie parł do przodu tam, gdzie jest to bezpieczne, szczególnie, jeśli zagrożone jest życie. Po trzęsieniu ziemi w maju 2016 r. w Ekwadorze, izraelska NGO niosąca pomoc w sytuacjach katastrof, IsraAID, dostarczyła system NUFiltration  do kilku dotkniętych trzęsieniem wsi. A pierwszy system NUFiltration w terenie został uruchomiony w Ghanie jako czysto humanitarny projekt.


NUFiltration zatrudnia 11 ludzi i jest całkowicie finansowana przez Negrina, który także trzyma całe przedsięwzięcie blisko swojego domu w Cezarei.


Wiecej informacji można znaleźć tutaj.


Ingenious upcycling turns discarded medical device into water filter

Israel21c, 29 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska