Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?


Isaac Ongu 2018-03-22


Zamiast przeciwstawiać się rozwiązaniom, jakie przynosza naukowcy i powstrzymywać je lekkomyślnymi karami, politycy powinni poprzeć naukowców  


W zeszłym tygodniu Krajowa Rada Egzaminacyjna Ugandy (UNEB) opublikowała wyniki egzaminów maturalnych i wyniki pokazują, że zaledwie 50% przystępujących do egzaminu z przedmiotów ścisłych zdało ten egzamin. 


Minister szkolnictwa wyższego, John Muyingo, szybko obwinił nauczycieli i samego siebie, ale nie poparł tego twierdzenia żadnymi badaniami. Złe wyniki w nauczaniu przedmiotów  ścisłych ujawniły się w momencie, kiedy kraj potrzebuje naukowców, by rozwiązać szalejące problemy zdrowotne, środowiskowe i w rolnictwie. Kiedy uczniowie wychodzą z zawalonych egzaminów, niektórzy parlamentarzyści zdecydowali, że potrzebują wiedzy o biotechnologii zanim będą mogli uchwalać ustawy ją regulujące. Przy 50% niezdanych egzaminów maturalnych, czy farmerzy mają nadal czekać na bardzo powoli uczących się ustawodawców, podczas gdy ich plony niszczą szkodniki i choroby?  


Patrząc na rolnictwo, które stanowi źródło utrzymania dla ponad 70% Ugandyjczyków, na problemy suszy, szkodników, chorób i niedożywienia, oczywiste jest, że niezbędna jest oparta na nauce interwencja. Rząd rzuca naukowcom puste słowa i nie wypełnia obietnic lepszego wynagrodzenia i dostarczenia przyjaznej polityki, która pozwoli naukowcom na swobodne działanie.   

“New Vision” z 21 lutego informowała o cierpieniach drobnych farmerów z okręgu Ngora w wyniku choroby brunatnych bruzd, która niszczy uprawy manioku. Choroba brunatnych bruzd manioku jest chorobą wirusową, która powoduje gnicie korzeni manioku i może prowadzić do utraty 100% plonów. Naukowcy z Krajowej Organizacji Badań Rolniczych (NARO) mówili Ugandyjczykom, że obecnie używane odmiany manioku są podatne na chorobę brunatnych bruzd i proponowali lepszą opcję, jaką jest dostarczenie farmerom odpornych odmian manioku. Chorobę brunatnych bruzd szerzą białe muchy. To znaczy, że nawet kiedy farmer zaczyna z nowymi sadzonkami czystego manioku, mogą one zostać zainfekowane zanim dojrzeją.  

Żołnierze, którzy w Operacji Tworzenie Dobrobytu (OWC) rozdają materiał siewny,  będą nadal rozdawali tylko odmiany, które, być może, nie przetrwają do zbiorów. Mimo ich wysiłków OWC nie może rozdawać wystarczającej ilości materiału siewnego dla wszystkich farmerów. Pilnie potrzebna jest lepsza opcja odpornych odmian.

Postawa przyjęta przez niektórych decydentów świadomego ignorowania profesjonalnych porad naukowców, pozbawia ubogich farmerów ulepszonych odmian, które umożliwiłyby im przezwyciężenie wielkich problemów. Twierdzenie, że najpierw muszą zrozumieć naukowe procedury tworzenia odpornych odmian zanim mogą dać pozwolenie naukowcom na udostępnienie nowych odmian, jest sprzeczne z potrzebami kraju, w którym plony farmerów przepadają mimo istnienia rozwiązań – zablokowanych przez decydentów. Obecnie naukowcy na świecie i w Ugandzie stosują biotechnologię do zapobiegania takim chorobom jak choroba brunatnych bruzd manioku, z którymi nie można się uporać tradycyjnymi metodami hodowlanymi.

 

Choroba brunatnych bruzd nie jest jedynym problemem, z jakim borykają się farmerzy. Bakteryjna choroba bananów – BXW – tak podniosła koszty uprawiania bananów, że ubogich farmerów na nią nie stać. Także plony kukurydzy są atakowane przez larwy Spodoptera frugiperda, powodując straty dla farmerów i dla rządu.

W sytuacji, kiedy trzy podstawowe uprawy są zaatakowane i dotknięci tym farmerzy błagają o pomoc, decydenci powinni porzucić politykierstwo i zacząć słuchać. Zamiast opierać się rozwiązaniom, jakie przynoszą naukowcy i frustrować ich lekkomyślnymi karami, decydenci powinni dołączyć do nich i wspierać naukowców. Głód i gniew wśród ludności są w głównej mierze spowodowane tym, że wielu ustawodawców chce, by ich najpierw zabrano do laboratoriów i nauczono przedmiotów, z którymi nie daje sobie rady na egzaminie przeciętny Ugandyjczyk.

 

Should farmers wait for MPS to be schooled in cassava science?

New Vision, 1 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Isaac Ongu


Popularyzator nauki, zajmuje się agronomią i nowymi technologiami w rolnictwie oraz wyzwaniami dla rolnictwa w krajach rozwijających się. Związany z grupą  Genetic Literacy Project.