Brazylia liczy na technologię izraelską, by rozwiązać śmierdzący problem


Abigail Klein Leichman 2017-05-04

Oczyszczalnia w Brazylii. Zdjęcie z Lodologic
Oczyszczalnia w Brazylii. Zdjęcie z Lodologic

Jesteście gotowi na naprawdę obrzydliwą statystykę?


Sześćdziesiąt procent z 6,8 miliona litrów osadu kanalizacyjnego, codziennie powstającego w Brazylii oddaje się w stanie nieprzerobionym naturze. A już to jest olbrzymim polepszeniem sytuacji, jaka panowała pięć lat temu.


Obecnie ten kraj południowo amerykański szykuje się do oczyszczenia swojego problemu ścieków przez wykorzystanie izraelskiego wynalazku do zamiany odchodów ludzkich w bezwonny, wysterylizowany nawóz dla rolników.


Firma Lodologic została założona przez grupę przedsiębiorstw brazylijskich w partnerstwie z Paulee CleanTecz Izraela. (“Lodo” znaczy “osad” po portugalsku.)“Paulee CleanTec ma prawa własności do procesu oksydacji resztek organicznych. Zastosujemy ten proces do osadu kanalizacyjnego” – mówi do ISRAEL21c dyrektor generalny Lodologic, Gabriel Kainuma ze swojego biura w Sao Paulo.


“Dodajemy odczynnik chemiczny do osadu, a następnie miksujemy tę mieszankę w komorze o wysokich obrotach, co eliminuje wszystkie patogeny w osadzie, zamieniając go w bezpieczny, tani, skuteczny nawóz” – opowiada.


“Planujemy uruchomienie co najmniej sześciu zakładów do 2018 r. W Brazylii jest ponad 400 oczyszczalni, a więc mamy olbrzymi rynek”.  

 

Osad kanalizacyjny (ściekowy) jest produktem ubocznym oczyszczalni – zanieczyszczeniami usuniętym ze ścieków. Podczas gdy oczyszczoną wodę można bezpiecznie wypuścić do rzek lub użyć do innych celów, osadu trzeba się pozbyć (lub oczyścić) osobno. Przyjazną dla środowiska opcją jest kompostowanie, ale to zabiera mnóstwo czasu i miejsca. I brzydko pachnie.


“Dziesiątki lat temu, kiedy oczyszczanie ścieków dopiero stawiało pierwsze kroki, osad wrzucano do wód międzynarodowych” – mówi dla ISRAEL21c dyrektor Paulee CleanTec, Ilan Levy.


W wielu krajach Ameryki Łacińskiej, mówi, wrzucanie osadu do oceanu nadal jest standardową praktyką, a dzieje się to także niechcący w miejscach takich jak Kalifornia, kiedy ulewne deszcze powodują przelanie się systemów kanalizacyjnych.


“Nikt nie wie, co zrobić z olbrzymimi ilościami osadu wytwarzanymi codziennie – mówi Levy. – Powszechnym rozwiązaniem jest wysyłanie go do składnic odpadów. Zamieniamy tu logikę przez zamianę osadu w coś wartościowego”.


Oczyszczalnia w Brazylii, gdzie Lodologic zmienia paradygmat. Zdjęcie z Lodologic

Oczyszczalnia w Brazylii, gdzie Lodologic zmienia paradygmat. Zdjęcie z Lodologic



Jedna technologia, trzy zastosowania


Paulee CleanTec jest firmą z Tel Awiwu, która rozwija wynalazek profesora Odeda Szosejowa z Uniwersytetu Hebrajskiego, zamieniający natychmiast odchody psa w sterylne i bezwonne grudki przy użyciu szufelki do sprzątania psich odchodów z dołączoną jednostką oksydacyjną. Ta innowacja wchodzi obecnie do produkcji w partnerstwie z mieszczącą się w Ohio firmą OurPets.


W 2014 r. Paulee CleanTec zawiązała partnerstwo z firmą CB Engineers z San Francisco, by stworzyć Epic CleanTec, która wkrótce zainstaluje w wysokościowcach w San Francisco  unikatowy system oczyszczania ścieków i używania wyprodukowanego tą metodą nawozu w lokalnych parkach. System skieruje zużytą wodę z toalet do nawadniania i systemu chłodzenia; wytworzone ciepło zostanie zużyte do ogrzewania wody w budynku.   


Bezwonny, sterylny nawóz z osadu kanalizacyjnego. Zdjęcie z Epic CleanTec
Bezwonny, sterylny nawóz z osadu kanalizacyjnego. Zdjęcie z Epic CleanTec

Lodologic, druga stowarzyszona firma Paulee jest, jak wyjaśnia Levy, “innym zastosowaniem, na poziomie miejskim, przy użyciu zupełnie innych maszyn. Systemy kanalizacyjne są przeładowane i potrzeba nowych pomysłów. Musimy zwiększyć liczbę ludzi, których mogą obsłużyć. Atakujemy więc problem z innych stron”.


Maszyneria Lodologic jest zaprojektowana do zamiany w ciągu kilku minut wszystkich rodzajów osadu z oczyszczalni lub biogazowni na bezwonny, organiczny, tani nawóz.


Firma brazylijska, obecnie samofinansująca się, będzie także oferowała klientom system dystrybucji nawozu.


“Pracujemy nad urządzeniami do wyposażenia istniejących oczyszczalni ścieków – mówi Kainuma. – Zazwyczaj przenośnik taśmowy wrzuca osad na ciężarówki, żeby go wywiozły. Umieścimy nasze urządzenia, by otrzymywały osad z przenośnika w tym samym miejscu, w którym byłaby ciężarówka. Potrzeba więc bardzo niewiele modyfikacji w oczyszczalni”.


Oczekuje się, że pierwsza instalacja ruszy pod koniec 2017 r.


Podczas gdy Brazylia produkuje 2,5 miliony ton osadu rocznie, ilość jest znacznie wyższa w krajach takich jak Chiny (9 milionów ton rocznie) i Stanach Zjednoczonych (8 milionów ton). Unia Europejska tworzy około 12 milionów ton osadu rocznie.


Więcej informacji znajduje się tutaj.

 

Brazil looks to Israeli tech to solve a stinky problem

Israel21c, 20 kwietnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Abigail Klein Leichman

Urodzona w Stanach Zjednoczonych dziennikarka izraelska. Przeniosła się do Izraela  2007 roku, wcześniej pracowała w redakcji dziennika w New Jersey, obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego w ISRAEl21c,