Uzdrawianie wiarą: kwestionowanie nieetycznych praktyk medycznych w Nigerii


Leo Igwe 2017-04-10

Nie tylko w Afryce lekarze mieszają medycynę z wiarą.
Nie tylko w Afryce lekarze mieszają medycynę z wiarą.

Stowarzyszenie Ateistów Nigerii (ASN) zwraca uwagę Radzie Medycznej i Dentystycznej Nigerii na nieetyczne i nieprofesjonalne praktyki lekarzy w całym kraju. W petycji, którą wysłano do sekretariatu Rady w Abija, organizacja wyraża niepokój z powodu różnych szkodliwych praktyk medycznych uprawianych przez lekarzy. Notuje, że lekarze zachęcają do terapii nie mających nic wspólnego z nauką przez kierowanie swoich pacjentów do uzdrowicieli wiarą. ASN pisze:

“Obserwowaliśmy przez dłuższy okres czasu te nieprofesjonalne praktyki i zachowania. Lekarze/pracownicy służby zdrowia kierują pacjentów do “silnych” uzdrowicieli wiarą, których sobie wybierają. Lekarze/pracownicy służby zdrowia występują w rolach zawodowych w świątyniach, by potwierdzić fałszywe, niedające się sprawdzić i nienaukowe twierdzenia najrozmaitszych uzdrowicieli wiarą. Lekarze/pracownicy służby zdrowia dają pacjentom i ich rodzinom powód, by zignorowali zawodową poradę medyczną specjalistów na rzecz rozwiązań proponowanych przez znachorów.  


Większość lekarzy nigeryjskich jest religijna i poważnie traktuje swoją wiarę w boga, do tego stopnia, że kłóci się to z ich zawodem. Wierzą, że chorego można wyleczyć środkami nadnaturalnymi. Tak więc lekarze kierują pacjentów do uzdrowicieli wiarą na „leczenie”. Lekarze oddają się tym praktykom, ponieważ brakuje im wymaganego wykształcenia  medycznego i wyposażenia do leczenia tych chorób. Niestety, popularny slogan wywieszany w publicznych i prywatnych ośrodkach zdrowia w Nigerii nie pomaga. Brzmi on: „My leczymy, Bóg uzdrawia”.


Ten slogan wręcz przydaje wiarygodności uzdrawianiu wiarą i magicznym terapiom, mimo że są one oparte na marnych dowodach i wątpliwych anegdotach. W sytuacji więc, kiedy lekarze nie są w stanie dostarczyć skutecznego leczenia, posyłają pacjentów do handlarzy wiarą, by uzdrowił ich Bóg.


ASN pisze następnie, że te nieprofesjonalne praktyki spowodowały wiele niepotrzebnych śmierci i pogorszyły dobrostan wielu innych Nigeryjczyków, ponieważ w wyniku tych praktyk pacjenci doznają dalszego pogorszenia zdrowia lub też umierają w rękach uzdrowicieli wiarą. Oświadczenie stwierdza, że te niezdrowe praktyki bardzo źle przysłużyły się profesji medycznej w kraju. ASN wezwało Radę, by podjęła następujące kroki dla poprawienia sytuacji:

 “Należy zareagować szybko i zdecydowanie przez opublikowanie publicznego potępienia tych praktyk, by wyjaśnić wasze stanowisko. Należy przywołać do porządku członków waszego szanowanego zawodu, którzy pozwalają sobie na takie niecne praktyki i nalegać, by natychmiast z nimi skończyli. Należy podjąć aktywne kroki, by Kodeks Etyki Medycznej Nigerii zawierał postanowienia dyscyplinarne i kary, by uporać się z narastaniem tych niecnych i nieprofesjonalnych praktyk”.

Nie ulega wątpliwości, że zwalczanie takich nieprofesjonalnych praktyk lekarzy będzie trudne i będzie wymagało wspólnych wysiłków innych organizacji. Ta petycja powinna jednak posłużyć jako bodziec dla Rady Medycznej i Dentystycznej Nigerii. Powinna także pokazać Radzie i lekarzom w całym kraju, że są Nigeryjczycy, którzy ich obserwują i są niezadowoleni z takiego rozwoju sytuacji.


ASN zaproponowało współpracę z Radą dla szerzenia informacji o medycynie opartej na wiedzy wśród społeczeństwa nigeryjskiego i dla podjęcia innych kroków, by wyplenić alarmujące trendy w sektorze opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że Rada skorzysta z możliwości partnerstwa z ASN w celu zapewnienia etycznych i naukowych praktyk medycznych w Nigerii. Uzdrawianie wiarą jest fałszem i oszustwem i nie ma dla niego miejsca w praktyce medycznej kraju.


Faith Healing: Tackling Unethical Medical Practices in Nigeria

 Modern Ghana, 3 kwietnia 2017 | 

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Leo Igwe

Sekretarz Nigeryjskiego Ruchu Humanistycznego, działacz Center for Inquiry w Nigerii, członek IHEU i Atheist Alliance International. Jest redaktorem "Humanist Inquirer" i autorem wielu artykułów wolnomyślicielskich. Większość swojego czasu poświęca ratowaniu dzieci oskarżanych o czary.