Iran rozlokowuje rosyjskie rakiety S-300, by ufortyfikować główną instalację jądrową


Vijeta Uniyal 2016-09-14

Iran-deploys-Russian-Missiles-to-fortify-Nuclear-Installation-609x442.jpg

Iran-deploys-Russian-Missiles-to-fortify-Nuclear-Installation-609x442.jpg



Teheran twierdzi, że podziemna instalacja w Fordo jest obecnie “zakładem badań medycznych”

Iran rozlokował rosyjski rakietowy system przeciwlotniczy S-300, by ufortyfikować swój podziemny „zakład badań medycznych” w Fordo. Decyzja Teheranu ulokowania systemu rakietowego w tym miejscu wywołała dzwonki alarmowe w administracji Obamy. Przed porozumieniem nuklearnym Iran używał instalacji w Fordo do wzbogacania uranu, niezbędnego składnika do zbudowania bomby jądrowej. Zgodnie z zawartym porozumieniem proces wzbogacania miał być w tej instalacji zatrzymany. Według umowy Iran miał zamknąć centryfugi w Fordo i zamienić swoją główną instalację jądrową w „zakład badań medycznych”  zajmujący się „obrazowaniem medycznym”.


Umieszczenie systemu przeciwlotniczego, którego rakiety są dwukrotnościąprzeciętnego pocisku Patriot, czyni z Fordo najlepiej strzeżony “zakład medyczny” na świecie.


Ci, którzy czekają na “błyskawiczne przywrócenie” sankcji, obiecane przez prezydenta Obamę przed zawarciem porozumienia z Iranem, nie powinni czekać z wstrzymanym oddechem.


W lipcu rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS potwierdziła dostawę systemu rakietowego S-300 do Iranu. Części system rosyjskiego pokazano na paradzie wojskowej w Teheranie 17 lipca.


Iran rozlokował rosyjski system obrony powietrznej S-300 wokół podziemnej instalacji w Fordo, doniosła telewizja państwowa.


Materiał filmowy zamieszczony wieczorem w niedzielę na stronie internetowej telewizji państwowej pokazuje ciężarówki przybywające na miejsce i wyrzutnie rakietowe skierowane w niebo. Nie podano, czy system jest w gotowości bojowej. (…)


Instalacja Fordo, zbudowana na głębokości 90 metrów pod górą około 100 kilometrów na południe od Teheranu, została ujawniona narodom zachodnim w 2009 r.  


Krytycy programu nuklearnego Iranu wskazywali na Fordo jako na kolejny dowód zamiarów Teheranu rozwinięcia w tajemnicy broni jądrowej. Iran twierdził, że nigdy nie starał się o broń nuklearną i mówił, że środki bezpieczeństwa wokół instalacji mają na celu zabezpieczenie jej przez nalotami powietrznymi USA lub Izraela.  


Iran podobno zgodził się zapłacić miliard dolarów za dostawę tego najnowszego rosyjskiego systemu rakietowego. Część nagłego przypływu 100 miliardów dolarów w wyniku umowy nuklearnej Obama-Kerry finansuje teraz fortyfikację instalacji nuklearnych Iranu.  


Najnowsze przygotowania wojenne Iranu pokazują, że reżim mułłów przygotowuje się do ostatecznej rozgrywki ze Stanami Zjednoczonymi. W poniedziałek Iran zainaugurował nowy system radarowy zaprojektowany do wykrywania niewykrywalnych przez radar samolotów amerykańskich, takich jak samolot zwiadowczy U-2 i drony Global Hawk i Predator.


77-letni teokratyczny despota Iranu, Ali Chamenei — którego prezydent Obama z całym szacunkiem nazywa “Najwyższym Przywódcą” – nadal występuje co piątek w głównym meczecie Teheranu, wykrzykując przebój od lat 1970.: „Śmierć Ameryce”.


Prezydent Obama może uważać porozumienie z Iranem za “najlepszą szansę dla pokoju”, która magicznie, jak to ujmuje, „odcina wszystkie drogi Iranu do bomby”. Reżim irański jednak ani nie odłożył na bok swojej przysięgłej wrogości do Stanów Zjednoczonych, ani nie zrezygnował z ambicji zdobycia bomby jądrowej. Co gorsza, Iran nawet nie stara ukryć swoich działań, a administracja Obamy nie zamierza przyznawać się, że je widzi.


Wideo: Iran rozlokowuje rosyjski system rakietowy przy instalacji jądrowej w Fordo.

[Cover image courtesy CCTV, YouTube]

 

Iran Deploys Russian S-300 Missiles to Fortify Major Nuclear Installation

30 sierpnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Vijeta Uniyal

Urodzony w Indiach, studiował na Jawaharlal Nehru University w New Delhi, przez wiele lat pracował w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych, współpracował z Instytutem Goethego i z Fundacją Humboldta. Obecnie związany jest z działającym w Wielkiej Brytanii  Lawfare Project.