O rany! Kości zostały pomylone


Ed Yong 2016-02-18


W listopadzie zeszłego roku paleontolodzy ogłosili o odkryciu Dakotaraptor, olbrzymiego krewnego Velociraptor, który przemierzał formację Hell Creek w Ameryce Północnej razem z Tyrannosaurus rex. Było to potężne zwierzę o długości 5-6 metrów z sierpowatymi szponami na stopach o długości 25 cm.


Tego olbrzyma opisał
Robert DePalma z Palm Beach Museum of Natural History, w oparciu o niekompletny szkielet, który zawierał kręgosłup, kończyny górne, kończyny dolne i stopy. Teraz jednak Victoria Arbour z North Carolina Museum of Natural Sciences pokazała, że jedna z kości Dakotaraptora – kość widełkowa czyli furcula – nie jest tym, czym wydawała się być. W ogóle nie jest częścią dromeozaura.


W rzeczywistości jest to kawałek skorupy żółwia.


Arbour jej koledzy zauważyli, że “kość widełkowa” Dakotaraptora  ma cechy nie widziane u innych mięsożernych dinozaurów. Wyglądała raczej jakby należała do żółwia Torniera. Te żółwie występowały często na obszarze, gdzie znaleziono Dakotaraptora. Źle zidentyfikowane kości były prawdopodobnie plastronem – dolną brzuszną częścią pancerza i odpowiednikiem obojczyków. To naprawdę były żółwie do samego dołu.  


“Przyznajemy się do błędu” - mówi David Burnham z University of Kansas, który brał udział w opisywaniu Dakotaraptora. Była to uczciwa pomyłka: kości dinozaura były otoczone przez pozostałości żółwi i jeden plastron znaleziono pod jego kończyną górną.


“To w żadnym przypadku nie jest jakieś niezwykłe zdarzenie” - dodaje DePalma. Lucy, słynna skamieniałość australopiteka, odkryta w 1974 r., przez ponad 40 lat miała źle zidentyfikowane kręgi pawiana w plecach, zanim ktoś odkrył pomyłkę. A Utahraptor, jeszcze większy kuzyn Dakotaraptora, był początkowo opisany razem z kością roślinożernego dinozaura. „To zdarza się częściej niż można by sądzić i my poprawiamy popełnione błędy – tak działa nauka” dodaje DePalma.


Istotnie. Jedna błędnie przypisana kość nie dyskredytuje odkrycia naprawdę imponującego zwierzęcia. Biorąc pod uwagę trudną naturę paleontologii i mniej niż idealny stan wielu skamieniałości, jest zdumiewające, że te pomyłki nie zdarzają się częściej. I zawsze jest orzeźwiające, kiedy naukowcy szybko ogłaszają mea culpa i sprawnie wprowadzają poprawki, jak to zrobili DePalma i Burnham, zamiast wdawać się w jątrzące spory.


Oops! Giant Raptor’s Wishbone is Actually a Bit of turtle shell

Not Exactly Rocket Science, 10 lutego 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Ed Yong 


Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora