Zaskakuj±co skomplikowana praca konstrukcyjna prostych g±bek


Ed Yong 2015-09-29


G±bki s± zwierzętami, które w niewiarygodnym stopniu robi± wrażenie przedmiotów nieożywionych. Nie maj± układu nerwowego, trawiennego ani kr±żeniowego. Nie s± w żaden sposób symetryczne – nie ma lewej strony i prawej, przodu i tyłu. A ich ciała składaj± się z dwóch tylko warstw komórek otaczaj±cych galaretowate wypełnienie.


Przy tak prostym planie ciała można by się spodziewać, że g±bki będ± zwiotczałe i miękkie. W rzeczywisto¶ci jednak potrafi± być solidne i twarde, bo ich galaretowaty ¶rodek często pełen jest mikroskopijnych kawałków z twardych minerałów znanych jako spikule lub skleryty. Pojawiaj± się one w wielu pięknych kształtach: kolce, bosaki, przypominaj±ce pyłek kulki i rozgałęzienia koralowe. Spikule funkcjonuj± jak szkielet wewnętrznym, nadaj±c g±bkom kształt i podparcie.


Obecnie Sohei Nakayama z uniwersytetu Kioto odkrył, jak g±bki buduj± ten szkielet i jego odkrycie powtarza ważn± lekcję o tych stworzeniach: mog± wygl±dać na proste, ale wygl±d może oszukiwać.


Nakayama badał g±bkę o nazwie Ephydatia fluviatilis, któr± można znaleĽć na skałach w słodkiej wodzie, sk±d wyci±ga zielone, przypominaj±ce palce wypustki do wody. Ten gatunek rozmnaża się bezpłciowo, przez tworzenie małych paczuszek komórek, zwanym gemulami, które rozwijaj± się w kolejn± g±bkę. Podczas rozwoju komórki zwane sklerocytami zaczynaj± tworzyć długie kolczaste spikule.


G±bka nie tworzy spikuli na chybił trafił. Nakayama odkrył, że układa je w ¶cisły i poddany okre¶lonemu reżimowi sposób. Po wytworzeniu leż± one niemal poziomo. Następnie g±bka przesuwa je do pozycji horyzontalnej, przesyłaj±c je czasami do przeciwległej czę¶ci ciała. Następnie podci±ga spikule do góry i pcha je w kierunku zewnętrznym. Rozpycha to również zewnętrzn± warstwę g±bki, a więc stworzenie staje się większe i przypomina kształtem namiot. Na koniec spikule zostaj± umocowane na miejscu.


G±bka powtarza następnie ten proces, podci±gaj±c więcej spikuli do tych, które już s± pionowe. Niektóre spikule z tej następnej fali tworz± poziome poprzeczki, żeby ustabilizować budowlę; inne pozostaj± pionowe i jeszcze bardziej powiększaj± ciało g±bki.


Różne klasy komórek wykonuj± te czynno¶ci. Skleroblasty wytwarzaj± spikule. Osobny cech „komórek transportuj±cych” przyczepia się następnie do spikul i ci±gnie wewn±trz g±bki. Endopinakocyty cementuj± spikule na miejsce. Ale nikt nie wie, które komórki podnosz± je do góry.


Ten podział pracy przypomina ludzk± brygadę budowlan±. Każda komórka w rosn±cej g±bce ma własn± rolę i pracuj± razem, by zbudować trwał± strukturę z surowców lokalnych.


W odróżnieniu jednak od ludzkiej brygady komórki g±bki nie maj± planu architektonicznego, na którym mogłyby się oprzeć. Zamiast tego same organizuj± siebie i swoje spikule, prawdopodobnie postępuj±c według bardzo prostych reguł, które daj± niepokoj±co skomplikowane zachowania. Pod tym względem g±bki s± może bliższe termitom, które potrafi± budować termitiery-drapacze chmur dzięki wspólnemu działaniu wielu niemy¶l±cych, wyspecjalizowanych jednostek.


¬ródło:
Nakayama, Arima, Kawai, Mohri, Inui, Sugano, Koba, Tamada, Nakata, Kishimoto, Arai-Shindo, Kojima, Matsumoto, Fujimori, Agata & Funayama. 2015. Dynamic Transport and Cementation of Skeletal Elements Build Up the Pole-and-Beam Structured Skeleton of Sponges. Current Biology http://dx.doi.org/10.1016/j.cub.2015.08.023


The surprisingly complicated construction work of simple sponges

Not Exactly Rocket Science, 17 wrze¶nia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Ed Yong 

Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest prób± zainteresowania nauk± szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępn± prezentację.